Anason Çayının Faydaları Yan Etkileri ve Nasıl Hazırlanır ?

Anason Çayının Faydaları Yan Etkileri ve Nasıl Hazırlanır ?
14 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 765 kez okundu.

Anason çayının faydaları nelerdir ? Girit, Yunanistan, Mısır ve Asya’nın belli bölgelerinde yetişen anason, ilk defa Mısırlılar tarafından işlenerek kullanıldı. Avrupa kıtasında ise anason ilk defa Roma döneminde Toskana bölgesinde işlendi ve çeşitli amaçlarla kullanılmaya başlandı. Orta Çağ’da gittikçe yaygınlaşan anason bitkisi, yemeklerde, alkollü içeceklerde, sabun yapımında güzel bir koku vermek için ve ete tat vermek için kullanılıyor. Aynı zamanda anason insan sağlığı için de çok önemli bir bitkidir. Bitki çayı arasında yer alan anason çayı neye iyi gelir ?

Anason Çayı Neye İyi Gelir ?

  • Anason soğuk algınlığına yakalandığınız zaman boğaz ağrılarını hafifletici etkisi bulunuyor.
  • Aynı zamanda akciğeri rahatlatıcı bir etkisi vardır ve çok iyi bir balgam söktürücüdür.
  • Soğuk algınlığının en kısa süre içinde geçmesini sağlar.
  • Sinüzitin geçirilmesinde çok etkilidir.
  • Şişkinlik sorunu olanlar için önerilir ve bronşit tedavisinde kullanılır.
  • Kolik tedavisinin geçirilmesinde yardımcı olur.
  • Anason, hazımsızlığın geçirilmesinde oldukça etkilidir ve sindirim sisteminizi rahatlatır.
  • Hıçkırıktan kurtulmanıza yardımcı olacak bir bitkidir.

anason çayının yararları

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Bitki çayları arasında yer alan anason çayını dilerseniz bitkinin kuru yaprakları ile dilerseniz de taze yaprakları ve tohumları ile hazırlayabilirsiniz. Bir bardak anason çayı hazırlamak için 1 çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı ya da 3 çay kaşığı taze yaprak koymalısınız. Kaynayan suya az miktarda anason koyarak ateşi kapatabilir ve 5-10 dakika demlenmesini bekledikten sonra çayı içebilirsiniz.

Anasonun Çayının Sağlığa Faydaları

Anason, sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olur. Yemekten sonra içtiğiniz anason çayı kilo almanızı önler ve sindirimi kolaylaştırır. Şişkinliği giderici etkisi olan anason hazımsızlığın giderilmesinde de sıkça kullanılır. Anason, öksürüğün tedavisinde ve ağız kokusunun giderilmesinde kullanılır. Aynı zamanda ağız hijyeninin sağlanması için anasonu gargara olarak da kullanabilirsiniz. Anason yağlı saçların bitlenmemesi için de sıkça kullanılır. Aynı zamanda bağırsak iltihabının tedavisinde çok etkilidir.

Anasonun Çayının Yan Etkileri

Anasonun yan etkileri için bilimsel araştırma yapılmamış olsa da kontrollü tüketilmesinin bir zararı olmadığı düşünülen bir bitkidir. Anasonu, hamilelerin, yüksek tansiyon hastalarının ve emzirme dönemindeki kadınların anason yağı ya da çayı gibi bitkileri tüketmesi ve belli amaçlarla kullanılması tavsiye edilmez.

Anason çayının faydaları ile ilgili eğer sizin de eklemek istediğiniz bilgiler var ise konumuza yorum olarak yazabilir ve katkıda bulunabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git