Anaokulu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Anaokulu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli ?
30 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 247 kez okundu.

Bebeklik ve erken çocukluk dönemini kapsayan yaşamın ilk altı yılı, bireyin gelişimde büyük bir öneme sahiptir. Çocuğun bu dönemde yaşadığı deneyimlerin sonraki yaşamının temelini oluşturduğu yadsınamaz bir gerçek. Beyin gelişiminin yüzde 70’i de bu dönemde tamamlanır. Bu dönemin en etkili şekilde geçmesi ise çocuğunuz okul öncesi eğitimle tanıştığında mümkün olabiliyor. Bu kapsamda anaokulları, kreşler ve yuvalar bu imkanları sunan kurumlar olarak karşımıza çıkıyor. Çocuğunuzu anaokuluna göndermeye karar verdiyseniz eğer kriterlerinizi belirleyecek sorular şunlar olmalı:

  • Çocuğumu yollayacağım okul neresi olmalı ?
  • Okul seçerken nelere dikkat etmeli ?
  • Çocuğumun gelişimi için önemli olan şeyler neler ?

Elbette bu soruların cevapları kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Fakat bazı noktalarda fikir birliği oluşturmak çocuğun gelişimi için gerekli. Bunu aklınızdan sakın çıkarmayın!

Çocuğum Anaokuluna Nereye Gitmeli ?

Anaokulu seçerken nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ve anaokulu ziyareti sırasında dikkat edilecek hususlar genel itibariyle anne ve babaların tıkandıkları konu oluyor. Bu konuda ebeveynlere yol haritası niteliğinde olacak noktalara değinmek onlara yardımcı olacaktır. Öncelikle çocuğunuzun gideceği okulu araştırmaya başlamadan önce, ebeveynleri olarak anne-baba olarak beklentilerinizi önünüze birer kağıt alarak not alın. Notunuzda çocuğunuzun yetenekleri ve ilgi alanlarına da yer vermeye çalışın. Unutmayın ki bu okula gidecek olan çocuğunuz. Daha sonra notlarınızı karşılaştırarak tek bir liste oluşturmayı deneyin. İkinci olarak yapmanız gereken şey çocuğunuzu göndermeyi düşündüğünüz okulları listelemek. Daha sonra bu okullara belirlediğiniz sıraya göre okulu incelemek amacıyla, çalışma saatleri içinde ziyarette bulunmak. Bu ziyaretlerde mümkünse anne ve baba beraber okula gidin ve orada en az yarım saat geçirin.

  • Gözlemlemek için en uygun vakit sabah saatleridir.
  • İlk gidişinizde çocuğunuzu okula götürmemelisiniz.
  • Ortaklaşa hazırladığınız listeyi okula götürüp, listenize bağlı kalarak incelemenizi yapın.

Anaokulu Seçimi Nasıl Olmalı ?

Öğretmene düşen çocuk miktarına bakın. Küçük yaş grubu (2-3 yaş) için, bir öğretmene en fazla 5-7 çocuk, büyük gruplar için bir öğretmene en fazla 10-12 çocuk düşmelidir. Ders programı, çocuğun zihinsel, duygusal, sosyal, fiziksel, psikomotor gelişimini desteklemelidir. Çocukların ilgi ve yetenekleri göz önüne alınıp değişiklikler yapılmasına müsait olmalıdır. Evinize yakın okullar tercih etmelisiniz. Çünkü çocuğunuz okula gitmek için çok erken saatlerde kalkmak zorunda kalabilir. Bu durum uykusuz kalmasına, gelişimi için gerekli olan uykuyu alamamasına yol açabilir. Okulun temiz, ferah ve bahçeli olmasına dikkat edin. Güneşi uzun süre alabilen ve bahçeli bir okul tercih etmeye çalışın. Zira çocukların D vitamini alması bu dönem çocuklarının kemik gelişimleri için çok önemli. Çocukları için alınan mobilyaların çocukların boyuna uygun olması gereklidir. Yine bu mobilyaların köşelerinin yuvarlatılmış ve monte edilmiş olması çocukların güvenliği açısından gereklidir.

Oyun ve ders alanı dışında uyumak ve yemek yemek için ayrı bölümler bulunmalıdır. Ortak yaşam alanları için (ör:tuvalet) kurallar belirlenmiş olmalıdır. Öğretmen ve çalışanlar da bu kurallara uymalıdır. Kurallara uymayan kişiler için nasıl yaptırımlar uygulanıyor bakmalısınız. Okulda sürekli bir doktor, hemşire ya da sağlık uzmanı bulunmalıdır. Yoksa da acil durumlarda temasa geçilen doktorlar ya da sağlık personelleri bulunmalıdır. Aylık yemek listeleri beslenme uzmanı tarafından hazırlanmalı ve ailelere bildirilmelidir. Okulda sürekli bir pedagog, psikolog ya da danışman bulunmalıdır. Okulda belli aralıklarla sinema, tiyatro, müze, sergi gibi geziler düzenlenmelidir. Çocukların farklı sanat dallarını tanımaları için bu alanda uzmanlaşmış öğretmenler bulunmalıdır. Bulunmuyorsa dahi çocuğun çeşitli sanat dallarını okulda tanıma ve uygulama imkanı olmalıdır.

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ?

Bu kriterlere göre çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okulu belirlemelisiniz. Belirledikten sonra çocuğunuzla birlikte okulu bir kez daha ziyaret etmelisiniz. Onu okula götürmeden asla kaydını yaptırmamalısınız. Çünkü bu dönem çocuğu gelişimsel özelliklerine göre kendisini artık sevmediğinizi ve bu yüzden onu okula kaydettirdiğinizi düşünebilir. Çocuğunuz ile birlikte okulu tekrar ziyaret etmeye gittiğinizde birlikte okulun her tarafını gezip okulu sevdi mi beğendi mi fikrini almalısınız. Okuldaki çocukları oyun ve ders sırasında izlemesi için fırsat vermelisiniz.

Çocuğun okula karşı ilk intibası çok önemlidir. Okulu sevmediğini söylerse sebebinin ne olduğunu sormalısınız. Fakat onu zorla ikna etmeye çalışmamalısınız. Okul seçimi bu şekilde olmalı evet. Ama çocuğunuzun öğretmenini sevmesinin temel şart olduğunu asla unutmayın. Okul tercihi yaparken bu kriterleri göz önünde bulundururken daha önce okula gitmiş ailelerden tavsiye almanız da sizler için iyi olabilir. İyi bir öğretmen koşulları ne olursa olsun çocuğunuza gerekli olan ilgiyi, sevgiyi verecek ve onu akademik olarak onu üst sıralara taşıyacaktır. Korkmayın, sizler iyi ebeveynlersiniz…

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git