Altın Varaklı Eşarp Modelleri

Altın varaklı eşarp modelleri son dönemlerin en trend modası arasına girmeyi başarmıştır. Varak Osmanlı’da bir süsleme sanatıdır. Arapçadan gelir. Kelime manası yapraktır. Altın, gümüş ve bakır olmak üzere 3 renk seçeneği mevcuttur. Çok fazla uygulama şekli vardır. Gerçek altından yapılan varaklar artık günümüzde yapılmamaktadır. Günümüzde imitasyon ve folyo varaklar yapılır. Mobilya, ayna, kumaş ve porselenlerin üzerine yapılabilir. Son dönemlerde birçok marka varaklı eşarp üretmeye başlamıştır. Daha çok orta yaşlı kesimin kullandığı bu modelleri sizin için araştırdım.

Genelde tek renk üzerine yapılan varaklar, bazen eşarbın sadece kenarlarında, bazen sadece orta kısmında, bazen ise eşarbın tamamında bulunabilmektedir. Bazı eşarplarda gerçekten altın varak işlemesi yapılmışken bazılarında ise varak görünümlü motifler tercih edilmiştir. Kumaş olarak sura ipek, tivil ( kabartma/fitilli dokuma kumaş ) ipek, jakarlı ( kendinden desenli ), rayon ( düz dokuma ) tercih edilmekte olup hepsi üzerine varak desenleri yapılabilmektedir.

Yeni Sezon Altın Varaklı Eşarp Modelleri

 

Motifler

İçlerinden en çok tercih edilen modeller, üzerine varakla Osmanlı motifleri işlenmiş olanlardır. Bu motiflerde Osmanlı döneminde kullanılan çeşit çeşit kaftanlar, halı motifleri gibi işlemeler vardır. Bunun dışında içinde birçok renk barındıran geometrik desenlerin, Kütahya çini motiflerinin, küçük çiçek motiflerinin ve de yaprak motiflerinin üzerinde de altın varaklar kullanılmaktadır.

Kumaşlar

Sura ipek kumaş üzerine yapılan varaklar şık durmakta ve bu modeller daha çok tercih edilmektedir. İpek kumaş hem daha sağlıklı hem de daha pahalıdır. Bursa Koza Han’ da binlerce model ve binlerce renk hakiki ipekten yapılmış altın varaklı eşarp bulabilirsiniz.

Altın varaklı eşarp konusunda en iyi örnekler Pierre Cardin, Aker, Sura, Arancia ve Vanansis markalarıdır. İndirim zamanlarını takip edip eşarbınızı bu markalardan almanızı şiddetle tavsiye ederim.

En Güzel Altın Varaklı Eşarp Modelleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git