Alışılagelmiş Mutfak Hatalarından Kurtulup Harikalar Yaratmanızı Sağlayacak 15 İpucu

Alışılagelmiş Mutfak Hatalarından Kurtulup Harikalar Yaratmanızı Sağlayacak 15 İpucu
31 Mart 2017 tarihinde eklendi, 210 kez okundu.

Her kadın kendini mutfakta şef aşçı olarak görür ve her yemeği lezzetli yaptığı düşünür. Fakat en usta aşçıların bile bazen yanıldıkları mutfak sırları…

1. Soğuk tereyağı kullanmak büyük dert!

Pasta börek yapmak için kullanılacak olan tereyağını, oda sıcaklığında bekletmelisiniz. Aksi takdirde donmuş yağı karıştırmak zorlu bir süreç olacaktır.

2 . Salatalarınızın daha güzel olmasını istiyorsanız kurutucu şart!

Salata yaparken salataya katılacak olan marul vs. otlarınız kurutup yaparsanız daha canlı daha güzel görünümlü salatalar elde edeceksiniz.

3 . O soğan ve sarımsak hep karıştırılır!

Kesinlikle yapmamanız gereken bir işlem. Eğer soğan ve sarımsakları birlikte karıştırıp kavurursanız sarımsaklar önce pişeceğinden yanabilir.

4. Pilav yapmadan pirincin suda beklemesinin bir nedeni var!

Bu durumun nedeni pirincin daha parlak olması içindir. Suda bekleyen pirincin nişastası gideceğinden pirinç pişerken tane tane olur.

5. Etinizi tencereden aldığınız gibi hemen servis etmeyin!

Tercihe uygun pişirilen etleri hemen servis yapmayın. 2-3 dakika dinlendirdikten sonra servise hazır hale gelecektir. Sıcak sıcak eti kestiğinizde içindeki suyu dışarı salarak lezzetini büyük ölçüde kaybetmiş olacak.

6. Baharatların bir zararı yok, korkmayın!

Yemeklerinizde baharat kullanmaktan korkmayın. Fakat baharat kullanma konusunu da fazla abartmayın. Öyle her yemeğe her baharat kullanılmaz.

7. Peki ya tohum baharatlar?

Tohum baharatları kullanırken, içindeki yağ ve tadının daha kullanışlı olmasını istiyorsanız öncelikle birazcık kavurun. Daha lezzetli baharatlar elde edeceksiniz.

8. Tuz ve karabiber işi karmaşa yaratmasın!

Yemeğinizi hazırlarken tuz ve karabiberi sadece yemeğin sonunda değil her aşamasında kullanmalısınız. Böylece daha lezzetli tarifler elde edeceksiniz.

9. Eğer bir tarifi iki katına çıkarmak istiyorsanız….

Eğer bir tarifi iki katı fazla yapmak istiyorsanız bütün malzemelerin iki katını kullanmalısınız. Örneğin tarifinizi 2’ ye 2 yapıyorsanız arttırmak istediğinizde 4’e 4 olarak yapmalısınız.

10. Yeşil yapraklılarla arkadaş mı olsak?

Kaliteli ve sağlıklı beslenmek istiyorsanız yeşil yapraklı sebzeleri her daim sofranızda bulundurmakta fayda vardır. Hele ki kış mevsiminde daha çok yararı olduklarını düşünürsek.

11. Tencerenizi/tavanızı ağzına kadar doldurmayın!

Yemeğin sağlıklı ve daha lezzetli olmasını istiyorsanız tencerenizin kapağını açmayıp yemeğin buharda pişirmelisiniz. Bunun için tencereyi tıkış tıkış doldurmaya gerek yok az ama öz olmalı.

12. Köfteler iyi pişsin diye uğraşırken yakmayın!

Eğer köftelerinizin yumuşak olmasını istiyorsanız çok fazla pişirmemelisiniz. Kıyma , ete nazaran daha çabuk pişer. Aksi takdirde köftelerinizi yakarsınız.

13. Makarna suyuna yağ koyanlar burada mı?

Makarna yaparken haşlama esnasında suyuna katılan yağın hiçbir etkisi yoktur. Makarnaların yapışmamasını sağlayan şey suyun kaynıyor olmasıdır. Makarnalarını kaynayan suya koyarsanız yağ katmasınız da yapışmayacaktır.

14. Omlet yaparken ekstralar önemli!

Kullanılacak yumurta taze olmalı. Kişi sayısına göre yumurta eklenmeli. Eğer ince bir omlet istiyorsanız yumurtanızı çok çırpmamalısınız ve son olarak tabiî ki tava seçimi önemlidir.. eğer malzemeli omlet yapacaksanız malzemeleri önceden kavurmalısınız.

15. Son olarak kek soğuduktan sonra süslemeye ne dersiniz?

Kekin tamamen soğuması beklemek daha pratik ve kullanışlı olacaktır. Aksi taktirde kek sıcakken krema ve çikolatayla süslendiğinde keki tutmayacak ve akacaktır. Hiç hoş görüntü ortaya çıkmayaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git