Alerjik Kaşıntıya Ne İyi Gelir ?

05.04.2016
Alerjik Kaşıntıya Ne İyi Gelir ?

Alerji ve beraberinde oluşan kaşıntı, farklı alerjenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Alerjide en sık rastlanan belirtilerden biri kaşıntıdır. Kaşıntı hastaya rahatsızlık veren ve ciltte tahrişe sebep olan bir problemdir. Alerjinin sebep olduğu kaşıntının, vücudun tek bir noktasının etkilemesinin söz konusu olduğu gibi birden fazla bölgede de etkisi görülebilir. Bu kaşıntılar hafif ya da şiddetli biçimde görülebilir. Bu tip rahatsızlıklara tıbbi ilaçlarla da bitkisel yöntemlerle de müdahale edilebilir. Ancak bitkisel tedavilere başvurmadan önce mutlaka doktor gözetiminde olmak gerekir.

Yazı İçindekiler

Alerjik Kaşıntı Neden Olur ?

Alerjik kaşıntılar vücudun her bölgesinde olabilir. Zaman zaman şiddetini arttırarak sinir bozucu bir hal alabilir. Kaşıntılar herhangi bir hastalığın habercisi olabileceği gibi alerjikte olabilir. Bazen kaşıntı ile birlikte kabarma ve kızarıklıklar da görülebilir. Böbrek veya karaciğer hastalıkları kaşıntıya sebep olabilir. İsilik ve kurdeşen de kaşıntı sebebi olarak bilinmektedir. Alerjik olan kaşıntılar ise tamamen kişinin bünyesi ile alakalıdır. Herhangi bir şeye alerjisi olanlar bunu iyi bilir. Yenilen şeyler, kokular, giyilen şeyler buna örnektir. Önlemini almak basittir aslında. Soğuk su ile duş almak, yünlü giysiler giymemek, parfümsüz ürünler kullanmak, vücudu nemlendirmek bunların başında gelir. Nemlendirici kullanmak önemlidir. Daha çok kışın cilt kurur ve deri dökülme noktasına gelir. Bu ise kaşıntıya sebep olur. Dolayısıyla nemlendirici kullanmak şarttır. Hatta kaşıntı için özel kremler ve merhemler satılmaktadır. Bunlar daha etkilidir. Yazın ise güneşe duyarlı olanlarda kaşıntı görülebilir. Kısa süre bile güneşte kalındığına vücutta kızarıklık ve küçük benekler oluşabilir. Buda güneşe alerjiniz olduğunu gösterir. Güneş kremi kullanarak önlemini alabilirsiniz.

Alerjik kaşıntıların başka sebepleri de olabilir. Mesela ev hanımlarının sık sık maruz kaldığı ev tozu ve deterjanlar. Temizlik sırasında evden kalkan toz hem solunum yollarında hem de deride alerjiye sebep olabilir. Yine kullanılan deterjanlar da aynı şekilde kaşıntıya sebebiyet verir. Mümkün olduğu kadar deriye temas etmemesine dikkat edilmelidir. Muhakkak eldiven kullanılmalıdır. Menopoz ve hamilelikte de kaşıntılar olabilir. Bu hormonal değişikliklerin sonucunda meydana gelir. Bazen ise antibiyotikler veya penisilin gibi ilaçlar kaşıntı ve döküntüye sebep olur. Alerjiniz olup olmadığını ölçtürmeniz gerekir. Stresin de kaşıntıya sebep olduğu bilinmektedir. Bunun çaresi ise psikiyatriste görünmektir. Yiyeceklerin sebep olduğu alerjik kaşıntılar ise oldukça yaygındır. Daha çok süt ve süt ürünleri, yumurta, fıstık, balık gibi gıdalar alerjik kaşıntıyı tetiklemektedir. Hangisine alerjiniz olduğunu öğrenmeniz gerekir. Kuaförlerde herkesin kullandığı ürünleri kullanmakta kaşıntıya sebep olabilir. Özellikle epilasyon yapıldığında çoğu kişi bu alerjik kaşıntılara maruz kalmaktadır. Böyle durumlarda dikkat etmeli ve kişiye özel ürünler kullanılmalıdır. Eğer kaşıntı uzun süre geçmiyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Bazı ilaçların yan etkisi, hamilelik döneminde meydana gelen alerjik durumlar, egzama sinir ve strese dayalı, mantar gibi bir çok durumlarda kaşıntı sonucu olabiliyor. Ve bu hissin ne kadar insanı rahatsız ettiği bilinir sürekli kaşınır ve aklı hep kaşınan bölgesindedir. kaşıdıkça daha fazla kaşınma hissi artar ve daha çok rahatsız olmaya başlarısınız. Ve bu kaşıma daha tahrip ettiği için canınız yanabilir. Böyle durumlarda öncelikle hemen bir cildiye doktoruna giderek kaşınan bölgenizi tedavi ettirmelisiniz.

Alerjik Kaşıntıya İyi Gelen Bitkiler

Aynısefa Bitkisi

İlk olarak aynısefa bitkisi ile hazırlayabileceğiniz bir formülden bahsedelim. Aynısefa bitkisi özellikle iltihap gidermek ve kaşıntının yol açtığı tahribatı iyileştirmek için oldukça sık kullanılan bir bitkidir. Cilde direkt olarak ilaç şeklinde uygulandığında ise antibakteriyel ve antiviral etki gösterir. Kaşıntının sebep olduğu tahribatı onarmanın yanı sıra arı sokması vb alerjik durumların etkisini de azaltır.

Papatya

Alerjik kaşıntıya iyi gelen bir başka alternatif de papatya bitkisidir. Papatya çay şeklinde hazırlanıp kaşınan bölgeye sürüldüğünde etkili bir sonuç verecektir. Papatya, kaşıntılar ve cilt hastalıkları sebebi ile ortaya çıkan döküntüler üzerinde etkili sonuç veren bir bitkidir. Tropikal şekilde kaşıntı yapan bölgeye sürdüğünüzde iltihabı ve tahrişi hafifleterek rahatlama sağlayacaktır. Papatya bitkisi antibakteriyel ve antiseptik özelliği ile bölgede oluşan ağrı ve acının da hafiflemesine sebep olur. Bölgede uyuşma sağlar ve böylece iyileşme sürecini kısaltır.

Fesleğen

Kaşıntıya iyi gelen bir başka bitki de fesleğendir. Taze fesleğen yapraklarının kaşınan bölgeye direkt uygulanması durumunda iltihap sökücü etkisinden faydalanmak mümkün olacaktır. Böcek sokması vb gibi nedenlerle ortaya çıkan yaralara da fesleyen yaprağı uygulanabilir. Cilt yaraları üzerinde de kullanılabilen fesleğen yaprağının aynı zamanda ağrı kesici özelliği de vardır. Cilde direkt uygulanması durumunda yaprakları koparılarak uygulanırsa, yaprakların içindeki maddelerin yaraya doğrudan temas etmesi iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, kaşıntılara iyi gelen bir başka üründür. Alerji kaşıntısı, egzama, cilt kuruluğu gibi sorunlara karşı nemlendirici özelliği ile şifa sağlayabileceği gibi yağlı mantar enfeksiyonuna da çözüm sağlayan. Kuru ciltlerin nem oranını artırır ve temizleyici etkisi ile enfeksiyonlara karşı savaşır. Kasık mantarı ve ayak mantarı gibi rahatsızlıklar için de en çok tavsiye edilen ilaçtır. Çay ağacı yağı banyo suyuna ilave edilerek uygulanabilir. Bu su ile yıkanıldığı taktirde kaşınan yerdeki tahriş ve buna bağlı gelişen ağrımanın azaldığı gözlemlenir. Ancak güçlü bir kıvamı olduğu için inceltilerek kullanılmasında fayda vardır.

Bu yağı şu şekilde kullanabilirsiniz. Öncelikle ılık bir su hazırlayıp banyo suyuna 19 damla kadar damlatın ve bir süre o suyun içinde kalarak kaşınan bölgeniz rahatlayacak ve normal duşunuzu alıp çıkınca iyice rahatladığınızı hissedeceksiniz. Bu yağ çok güçlüdür tek başına kullanılması zarar verebilir bu yüzden zeytin yağı ile yumuşatmanız daha iyi olacaktır. Vücudunuz hem nemini alacak hem de yumuşak bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz. Çoğu kaşıntı nedeni de stres ve sinirdir, bunun için sizi rahatsız eden ortamlardan uzak durmanız gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.