Alerjik Kaşıntı Nedenleri Nelerdir ?

Alerjik Kaşıntı Nedenleri Nelerdir ?
21 Mart 2016 tarihinde eklendi, 841 kez okundu.

Alerji farklı alerjenlere bağlı olarak kişide ortaya çıkan, hayatı olumsuz etkileyen ve kişinin modunu düşüren bir sağlık sorunudur. Alerjide insanı en çok rahatsız eden etken kaşıntıdır ve ciltte tahrişe sebep olur. Bu kaşıntı vücudun tek bir bölgesinde olabileceği gibi farklı pek çok bölgede de olabilir.

Pruritus tıpta bilinen, halk dilinde kaşıntı olarak geçen cilt rahatsızlığıdır. Vücudun her yerinde görülebilen ve kızarıklık ve kabartıya sebep olan bir rahatsızlıktır. Hormonsal değişimler, bağırsak parazitleri, sistematik rahatsızlıklar dahiliye ile ilgili sebeplerdir. Egzama, sedef gibi cilt rahatsızlıkları, mantar, böcek ısırıkları alerjik reaksiyonlardır. Kaşıntıya sebep olan her türlü rahatsızlık ciddi psikolojik sorunlara yol açar.

Alerjik Kaşıntı Neden Olur ve Belirtileri

Durduk yere hiç kimse kaşınmaz, her şeyin bir sebebi olduğu gibi kaşıntının da sebebi vardır. Bunun pek çok sebebi olabilir aslında ancak alerjik olarak kısıtlarsak etken sebepler de bu doğrultuda değişecektir. Yediğiniz, içtiğiniz, dokunduğunuz, kokladığınız bir şey size kötü etki ettiyse vücudunuz buna tepki olarak bazı sinyaller verir ki en sık görülenlerden biri kaşıntıdır. Nikel takılar, dikenli bitkiler, kumaş boyası, lastik eldivenler ve kozmetik ürünler nedeniyle yanma hissinin eşlik ettiği bir kaşıntı başlar buna bazı durumlar da kabarma ve kızarıklık da eşlik eder.  Astım, egzama veya saman nezlesi olan kişilerde alerjik temas egzaması da görülebilir. Bazı gıdalara da alerjiniz olabilir burada önemli olan hangi gıdaya alerjiniz olduğunu bilmenizdir. Hangi gıdaya alerjiniz olduğunu bilmek tedaviyi kolaylaştıracaktır ve belki de en kısa süre de kurtulmanıza yardımcı olacaktır. En çok görülen gıda alerjisine neden olan şeyler arasında süt, soya, fıstık, yumurta, balık, domates, çikolata baş göstermektedir. Bunlar kişiye göre değişen etmenlerdir ve hiç aklınıza gelmeyecek şeyler sizde alerji oluşturabilir.

Egzama, alerjik reaksiyon durumları, mantar, bağırsak paraziti, şeker hastalığı, hormonal değişimler, isilik, kurdeşen, bağışıklık sistemine bağlı hastalıklar, güneşe bağlı kaşıntılar gibi birçok sebebi vardır. Alerjiye bağlı kaşıntı durumunda asıl sebep, deride dokunulan bazı maddelerin alerjik reaksiyon oluşturmasıdır. Nikelden yapılmış takılar, bitkiler, boyalar, kozmetik ürünler, plastik gibi birçok şeyden kaynaklı olabilir. Bu tür kaşıntılar derimizde bir yanma hissi ile başlar. Alerjik temas yolu ile kaşıntı özellikle saman nezlesi ve egzama olan bireylerde daha çok görülür.

Tükettiğimiz bazı besinler de alerjik kaşıntıya sebebiyet verir. Kaşıntının yanı sıra, egzama, cilt kuruluğu, kurdeşen, deride döküntüye de yol açabilir. Ayrıca bu alerjik maddelere aşırı maruz kalan vücudumuz histamin isimli bir madde üretmeye başlar. Bu madde kimyasal deri hücrelerimiz tarafından fazla salgılanırsa, cildimizde beyaz ve kırmızı kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan kurdeşene sebep olur. Bazı ilaç gurupları da alerjisi olan bireyler için kaşıntıya neden olmaktadır. Bu ilaçlar arasında; antibiyotikler, ağrı kesiciler, penisilin, mantar ilaçları gösterilebilir. Böyle bir durumda en iyi çözüm doktorunuzla ilaçların yan etkileri hakkında konuşarak kaşıntı konusunda uzman bir müdahale sağlamaktır.

Yediğimiz içtiğimiz her türlü gıdada bulunan kimyasallara karşı alerjimiz varsa vücutta hemen kabarıklık oluşmaya başlar ve arkasından kaşıntı başlar. Hatta bazı kişilerde bu durum daha ileri seviye de görülür. Kaşıntı belli bir süre sonra nefes darlığına dönüşebilir. Vücudun her yerinde görülen alerjik kasıntının iç organlarda görülmesi de mümkündür. Bu durumda insan canı daha çok yanar. Boğazda oluşan alerjik kasıntı boğazın şişmesine ve nefes alamamaya kadar ilerler. Böcek ısırıkları, ısıran böceğin zehirli ya da zehirsiz olmasına göre değişse bile, zehirsiz olarak bilinen böcek türlerinin bazılarında da kişilerin biyolojik özelliklerinden dolayı tepki verebilir. Bir böcek normal durumda zehirsiz olsa da bireyin böcekte bulunan bir kimyasala karşı alerjisi olması durumunda hemen tepki gösterir ve kaşıntı başlar. Bu kaşıntı sadece böceğin dokunduğu bölgede değil vücudun tamamına dağılabilir.

Giydiğimiz kıyafetlerin içindeki kimyasallar da vücutta alerjik kaşıntıya sebep olabilir. Bazılarına %100 ipekler bile alerji yaparken, bazılarında ise %1 lik naylon kumaş karışımı alerji yapar. Bu durumda bireyler kendilerini tanıyarak ona göre davranış sergiler. Tedavi aşamasında bireyin kendini bilmesi çok önemlidir. Bunu bilmeyen bir kişi herhangi bir rahatsızlık için gittiği doktora alerjisini bildirmediği takdirde tedavi için kullanılan ilaç bile alerji yaparak kaşıntıya sebep olabilir. Bu yüzden belli dönemlerde vücudunda kızarıklık, kabartı oluşumu ya da kaşıntı yaşayan kişilerin alerji testi yaptırması önem arz etmektedir.

Alerjik Kaşıntı Tedavisi

1 haftadan fazla uzun süren kaşıntı şikayetinizin sebebini öğrenmek için öncelikle bir dermatoloğa görünmeniz gerekir. Yapılan testlerden alerjik sebeplerden ötürü kaşındığınız saptanırsa tedaviniz de bu yönde olacaktır. İlaç tedavisi ile bu işin üstesinden gelmek mümkün. Ancak yapılan araştırmalara göre son dönemler de alerjik kaşınma için bitkilerden yararlanmak hem daha doğal bir yöntem olarak görülüyor hem de ilaç tedavisine göre daha etkili ve kısa bir yöntem. Örneğin; Papatya çayı, ısırgan çayı içebilir, badem, fındık ve yulaf ezmesi bu derdiniz için deva olabilecek niteliktedir. Aynı şekilde alerjik kaşıntınızın en yüksek olduğu zamanlarda soğan ve sarımsak tüketmek bu sorunu çözüme kavuşturmanız için etkili bir yöntem olacaktır.

Eğer besin kaynaklı bir alerjik kaşıntınız varsa fazla baharatlı, yağlı, acı, ekşi yiyeceklerden ve alkolden uzaklaşılmalıdır. İlaç kullanımına karşı oluşan alerjik reaksiyona bağlı kaşıntı ise, kullanılan ilaçlar kesilmeli, yahut tedavinize devamı sağlamak için doktor kontrolünde alerjiniz olmayan başka bir ilaç kullanılmalıdır. Cildinizi nemlendirmek, aşırı kimyasal içeren kozmetik ürünlerinden uzak durmak, kaşıntı olan cilt bölgenize soğuk kompres uygulamak ya da soğuk uygulamak ise dokunulan maddeler sebebiyle oluşan alerjik kaşıntı için uygulanacak adımlardandır. Serin bir ortam, temiz kıyafetler, pamuklu giysiler, temiz ve pamuklu yatak örtüleri sağlanmalıdır.

  • Sabun, parfüm, krem gibi kozmetikler, kuru ve soğuk havalar, aşırı sıcak suyla yıkanmak, yeterli miktarda sıvı tüketmemek cilt kuruluğuna sebep olabilmektedir. Cilt kuruluğundan kaynaklanan ciltteki gerginlik de kaşıntıya sebep olabilir. Cilt kuruluğuna cilt yapısına uygun nemlendirici kremler iyi gelebilir.
  • Gebelik döneminde rahmin büyümesi ve karnın şişmesi ile karında kaşıntı sıkça görülmektedir. Çatlaklara bağlı oluşan bu kaşıntıları azaltmaya yardımcı olmak için gebeliğe uygun nemlendirici kremler veya yağlar sürülebilir.
  • Ozon tabakasının incelmesi ile son yıllarda etkisini hissettiren güneş ışınlarına karşı cilt tepki gösterebilmektedir. Özellikle güneşin yoğun olduğu öğle saatlerinde güneşlenmek ciltte alerjik kaşıntılara sebep olmaktadır. Güneşe alerjisi olan kişilerde de dekolte bölgesi ve kollarda kırmızı noktalar, kaşıntı ve kızarıklık görülmektedir.
  • Kurdeşen, egzama, mantar, uyuz, sedef, kepek, suçiçeği gibi cilt hastalıklarının en rahatsız edici etkisi kaşıntıdır. Kaşıntı ile birlikte kızarıklık, yanma da görülebilir. Eğer bu cilt hastalıklarından birisi olabileceğini düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden doktora danışmalısınız.
  • Penisilin, aspirin, antibiyotik ve ağrı kesici gibi bazı ilaçlar alerjiye sebep olduğunda da kaşıntı görülebilir. Eğer alınan ilaç sonrası kaşıntı başlamışsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  • Acı, ekşi ve baharatlı yiyecekler, süt, soya, fıstık, yumurta, balık, çilek, domates gibi besinler de alerjik kaşıntılara sebep olabilmektedir.
  • Stres, sıkıntı, psikolojik durumlar, menopoz gibi hormonal dönemlerde de kaşıntılar görülebilir.

Kaşıntının sebebi bulunduktan sonra tedavi süreci daha kolay gerçekleşir. Kaşıntının türüne göre ilaç, hap, krem, iğne gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Genellikle iç organlara bağlı kaşıntılar da hap kullanılmaktadır. Uyuz ve bazı böcek alerjilerinde de iğne tedavisi tercih edilmektedir. Mantar, egzama, cilt kuruluğu gibi durumlarda da yaygın olarak krem ve losyon tedavisine başvurulur. Eğer nedenini bilemediğiniz, uzun süren, şiddetli kaşıntılar ile nefes güçlüğü ve cilt iltihapları gibi şikayetler varsa derhal doktora görünmelisiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git