Akvaryum Suyu Neden Bulanık, Nasıl Temizlenir ?

Akvaryum Suyu Neden Bulanık, Nasıl Temizlenir ?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 5.270 kez okundu.

Akvaryum suyunun bulunması, özellikle yeni kurulan akvaryumlarda sık görülmektedir. Yaklaşık 1 hafta içerisinde su oturmaya başlayacak ve akvaryum suyunun bulanıklığı zaman içerisinde kaybolacaktır. Bu süreç zarfında düzenli olarak filtrenizi çalıştırmayı ihmal etmeyin ve biraz sabırlı olmalısınız.

Akvaryum ekipmanlarınız ve kumunuz yeterince temiz ise yani akvaryuma salınım yapacak ve suyu bulandıracak bir sorun yoksa akvaryum içerisindeki biyolojik döngünün oturmasını beklemelisiniz. Bu zamanı hızlandırmak ve su değerlerin daha kısa sürede normale dönmesini istiyorsanız akvaryuma başka bir akvaryumdan su ilave edebilirsiniz. Bu sayede faydalı bakterilerin oluşumu hızlanacak ve suyun bulanıklığı kaybolacaktır.

bulanık akvaryum suyu

Birkaç gün içerisinde akvaryum suyunun bulanıklığı hala geçmemiş ise ekipmanlarınızı ve kumunuzu yeterince temizlememişsiniz demektir. Özellikle iyi temizlenmemiş akvaryum kumu, suyu ciddi şekilde bulandıracaktır.

Akvaryum içerisine doğadan herhangi bir ekleme yapacaksanız mutlaka akvaryumcunuza veya tecrübeli bir akvariste danışmalısınız. Aksi takdirde ekleyeceğiniz parça akvaryum suyunu bulandırabilir ve balıklarınıza zarar verebilir.

Yeni akvaryum kurulumlarında su değerlerinin normale dönmesi beklenmeli ve hemen canlı ilavesi yapılmamalıdır. Akvaryuma herhangi bir balık ilavesi yapmadan boş bir şekilde ortalama 1-2 hafta düzenli bir şekilde filtrelerinizi çalıştırın ve her gün az miktarda yemleme yapın, ayrıca boş tanka midye, elma salyangozu, çöpçü, vatoz ilavesi yapabilirsiniz. Bu sayede çürükçül bakteriler oluşacak ve suya amonyak salgılamalarında yardımcı bir etken olacaktır. Zaman içerisinde azot döngüsü akvaryum içerisinde oturmaya başlayacaktır. Su değerleri normale döndükten sonra balıklarınızı ekleyebilirsiniz.

Akvaryuma su doldurma şeklinize oldukça dikkat etmeli ve yavaş bir şekilde mümkün olduğunca kumu havalandırmadan su ilavesi yapmalısınız. Aksi halde kum havalanır ve suyu bulandırabilir.

Eğer balıkları ekledikten sonra su bulanıklığı artıyorsa, balıklarınızın kum ile oynamasından kaynaklıdır.

Su düzenleyicileri kullanabilirsiniz.

Akvaryum kumunuz kalitesiz olabilir ve kum değişimi yapabilirsiniz.

Akvaryum suyunun bulanıklığı geçmediği için her seferinde kum yıkaması ve akvaryum suyunu değiştirmek, tüm yararlı bakterileri yok ettiğinden dolayı oldukça yanlıştır.

akvaryum bulanık su

Çeşme suyu kullanıyorsanız, kullanılan su aşırı miktarda klorlu olabilir. Akvaryum içerisine koyacağınız hemen çeşmeden suyu aldığınız gibi ilave etmemelisiniz. İlk olarak bir süre suyu dinlendirmeli ve daha sonra akvaryuma koymalısınız.

Su bulanıklığı sorunu yaşamamak için haftalık olarak akvaryuma 1 tatlı kaşığı iyotsuz kaya tuzu eklemesi yapabilirsiniz. Fakat su değişimlerinizide düzenli bir şekilde yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Aşırı miktarda yemleme yapmış olabilirsiniz. Balık sayınız ile doğru orantılı bir şekilde gün içerisinde düzenli ve az miktarda yemleme yapmalısınız.

Filtreniz, akvaryum temizliği konusunda yetersiz olabilir.

Markası belli olmayan ve açıkta satılan yemleri kesinlikle kullanmamalısınız.

Yeni akvaryumlarınıza tek seferde yüksek miktarda balık ilave ederseniz yüksek miktarda atık oluşacaktır. Bu atıklarla beslenen bakteriler ise suyun bulanık görünmesine neden olacaktır.

Akvaryum günlük 8 saat ışıklandırılmalı ve su sıcaklığı 24-25 derece arasında olmalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git