Akvaryum Suyu Neden Bulanık, Nasıl Temizlenir ?

Akvaryum Suyu Neden Bulanık, Nasıl Temizlenir ?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 4.346 kez okundu.

Akvaryum suyu neden bulanık ? Bulanık akvaryum suyu nasıl temizlenir ? diyenlerdenseniz ve bu sorunu nasıl çözeceğinizi tam olarak bilmiyorsanız bu konumuza göz atabilirsiniz.

Akvaryum suyunun bulunması, özellikle yeni kurulan akvaryumlarda sık görülmektedir. Yaklaşık 1 hafta içerisinde su oturmaya başlayacak ve akvaryum suyunun bulanıklığı zaman içerisinde kaybolacaktır. Bu süreç zarfında düzenli olarak filtrenizi çalıştırmayı ihmal etmeyin ve biraz sabırlı olmalısınız.

Akvaryum ekipmanlarınız ve kumunuz yeterince temiz ise yani akvaryuma salınım yapacak ve suyu bulandıracak bir sorun yoksa akvaryum içerisindeki biyolojik döngünün oturmasını beklemelisiniz. Bu zamanı hızlandırmak ve su değerlerin daha kısa sürede normale dönmesini istiyorsanız akvaryuma başka bir akvaryumdan su ilave edebilirsiniz. Bu sayede faydalı bakterilerin oluşumu hızlanacak ve suyun bulanıklığı kaybolacaktır.

bulanık akvaryum suyu

Birkaç gün içerisinde akvaryum suyunun bulanıklığı hala geçmemiş ise ekipmanlarınızı ve kumunuzu yeterince temizlememişsiniz demektir. Özellikle iyi temizlenmemiş akvaryum kumu, suyu ciddi şekilde bulandıracaktır.

Akvaryum içerisine doğadan herhangi bir ekleme yapacaksanız mutlaka akvaryumcunuza veya tecrübeli bir akvariste danışmalısınız. Aksi takdirde ekleyeceğiniz parça akvaryum suyunu bulandırabilir ve balıklarınıza zarar verebilir.

Yeni akvaryum kurulumlarında su değerlerinin normale dönmesi beklenmeli ve hemen canlı ilavesi yapılmamalıdır. Akvaryuma herhangi bir balık ilavesi yapmadan boş bir şekilde ortalama 1-2 hafta düzenli bir şekilde filtrelerinizi çalıştırın ve her gün az miktarda yemleme yapın, ayrıca boş tanka midye, elma salyangozu, çöpçü, vatoz ilavesi yapabilirsiniz. Bu sayede çürükçül bakteriler oluşacak ve suya amonyak salgılamalarında yardımcı bir etken olacaktır. Zaman içerisinde azot döngüsü akvaryum içerisinde oturmaya başlayacaktır. Su değerleri normale döndükten sonra balıklarınızı ekleyebilirsiniz.

Akvaryuma su doldurma şeklinize oldukça dikkat etmeli ve yavaş bir şekilde mümkün olduğunca kumu havalandırmadan su ilavesi yapmalısınız. Aksi halde kum havalanır ve suyu bulandırabilir.

Eğer balıkları ekledikten sonra su bulanıklığı artıyorsa, balıklarınızın kum ile oynamasından kaynaklıdır.

Su düzenleyicileri kullanabilirsiniz.

Akvaryum kumunuz kalitesiz olabilir ve kum değişimi yapabilirsiniz.

Akvaryum suyunun bulanıklığı geçmediği için her seferinde kum yıkaması ve akvaryum suyunu değiştirmek, tüm yararlı bakterileri yok ettiğinden dolayı oldukça yanlıştır.

akvaryum bulanık su

Bulanık Akvaryum Suyu Nasıl Temizlenir ?

Çeşme suyu kullanıyorsanız, kullanılan su aşırı miktarda klorlu olabilir. Akvaryum içerisine koyacağınız hemen çeşmeden suyu aldığınız gibi ilave etmemelisiniz. İlk olarak bir süre suyu dinlendirmeli ve daha sonra akvaryuma koymalısınız.

Su bulanıklığı sorunu yaşamamak için haftalık olarak akvaryuma 1 tatlı kaşığı iyotsuz kaya tuzu eklemesi yapabilirsiniz. Fakat su değişimlerinizide düzenli bir şekilde yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Aşırı miktarda yemleme yapmış olabilirsiniz. Balık sayınız ile doğru orantılı bir şekilde gün içerisinde düzenli ve az miktarda yemleme yapmalısınız.

Filtreniz, akvaryum temizliği konusunda yetersiz olabilir.

Markası belli olmayan ve açıkta satılan yemleri kesinlikle kullanmamalısınız.

Yeni akvaryumlarınıza tek seferde yüksek miktarda balık ilave ederseniz yüksek miktarda atık oluşacaktır. Bu atıklarla beslenen bakteriler ise suyun bulanık görünmesine neden olacaktır.

Akvaryum günlük 8 saat ışıklandırılmalı ve su sıcaklığı 24-25 derece arasında olmalıdır.

Etiketler:

Akvaryum Suyu Neden Bulanık, Nasıl Temizlenir ? Konusuna 15 Yorum Yapıldı
 1. selçuk dedi ki:

  akvaryum içinde 3-4 mm çapında aşırı miktarda salyangoz benzeri canlılar ürüyor ve bunlardan akvaryumun suyunu değiştirerek te kurtulamıyorum. ne yapmalıyım? ayrıca suyu berraklaştırmak için balıklar içindeyken kaya tuzu döksem olur mu? Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Akvaryumda salyangozların oluşması gayet normaldir ve herhangi bir zararı yoktur. Aksine akvaryuma fayda sağlayacaktır, bunlardan kurtulmaya çalışmayın. Suyu berraklaştırmak için kaya tuzu ilave etmeyin. Düzenli olarak her hafta 1/5 oranında su değişimi yapın ve az miktarda yem atın. Ayrıca iç ve dış filtrelerinizin akvaryumunuza yeterli olduğundan emin olun.

 2. admin dedi ki:

  Bitkili bir akvaryuma sahipseniz bitkilerle birlikte salyangoz gibi canlılar gelmiş olabilir, bu bir sorun değildir, akvaryumun doğal halidir. Salyangozlardan kurtulmanızı tavsiye etmiyorum. Suyu berraklaştırmak için kaya tuzu veya kimyasal maddeleri kullanmayın sadece haftalık %15 su değişimi yapmanız yeterlidir. Ayrıca sabah öğle akşam azar azar yem atın aşırı yemleme akvaryumun suyunu bulandırır. Eğer akvaryumunuz için filtre yeterli olmayabilir, daha iyi bir filtreye geçebilirsiniz.

 3. Nurullah dedi ki:

  SELAMUN ALEYKÜM ARKADAŞLAR KOLAY GELSİN 150. 60.50 Akvaryumum var 1 tanede leopar vatoz 27 tane yunus ciklet var dış filtre aqua Pro 1200 iç flitre nine star 1200 l yazıyor sera 4 çıkışlı hava motoru var silis kum 1 küp 3 yapay küçük çiçek yemler bildiğiniz ciklet yemi sarı siyah yeşil olanda her hafta dip cekiyorum ısıda 21 25 arası yinede rengi sararma bulantı var güneş görmüyor nasıl beraklaştırım?

  1. admin dedi ki:

   Akvaryum filtreniz yeterli olmayabilir, her hafta 1/5 oranında su değişimi mutlaka yapınız ve mümkünse güneş alan bir yere akvaryumu taşıyınız. Ayrıca balıklarınıza yem atarken sanırım aşırıya kaçıyor olabilirsiniz, daha az yem vermelisiniz. Aksi halde akvaryum suyunun renginde sararma olur.

 4. Abdurrahman Görkem dedi ki:

  Akvaryumu yeni aldım 54tanede ciklet yavru balık aldım ilk defa yetiştircem suyun bulanmaması için ne uygulamam gerek

  1. admin dedi ki:

   Akvaryumunuzun ölçüsü nedir ve kaç litre bir hacime sahiptir ? İç ve dış filtre kullanıyor musunuz ? Zira 54 adet ciklet oldukça fazla gözüküyor.

   1. Abdurrahman Görkem dedi ki:

    78e25cm hava motoru var bugun su doldurup hazırlıycam ne öneriyosunuz suyun bulanmaması için

    1. admin dedi ki:

     Akvaryum hacmine uygun balık miktarı olmalı, şuanda belirttiğiniz 54 adet yavru ciklet bir sorun olmayacaktır fakat ilerleyen süreçte balıklarınız büyüdükçe su da kesinlikle bulanma yaşayacaktır. Bu süreçte bazı balıkları akvaryumcunuza satabilir veya dostlarınıza hediye edebilirsiniz. Haftalık olarak 1/5 su değişimi yapın ve her gün ölçülü bir şekilde yem atın, gün içerisinde sık sık çok fazla yem atarsanız su da kesinlikle bulanma olacaktır.

 5. Timur dedi ki:

  Akvaryum da hangi su kullanmalıyım. Çeşme suyu diyor kimileri, kimileride satın su diyor. Sizce doğrusu ne

  1. admin dedi ki:

   Akvaryumda elbette çeşme suyu kullanabilirsiniz. Akvaryum hacmine göre çeşme suyunu kovalarda hazırlayın ve 5-6 saat bekletin. Bekletmiş olduğunuz suyu akvaryumunuza ilave edebilirsiniz. Fakat çeşmeden aldığınız suyu direk olarak akvaryumunuza kesinlikle dahil etmeyin.

 6. elfin dedi ki:

  ben akvaryumumda hem filtre hem içme suyu kullanıyorum akvaryumu alalı 1 gün oldu büyük bir ihtimal ondandır değilmi

  1. admin dedi ki:

   Akvaryum yeni kurulduğundan dolayı bulanık olması ilk hafta için normal. Ayrıca akvaryumda içme suyu kullanmana gerek yok. Normal çeşme suyunu bir kova içerisinde 2 gün bekletebilir ve sonrasında akvaryuma yavaş yavaş ve parçalı olarak ilave edebilirsin.

 7. Akif dedi ki:

  Ben akvaryumu yeni aldim ve bilmedigim icin cesme suyunu direk doldurdum ama icerisine balik falan koymadim suyun rengi bulanik ama fazla degil ne yapmam gerek

  1. admin dedi ki:

   Akvaryum içerisine belirttiğiniz gibi balık koymadığınız sürece, yeni kurulum sırasında direk olarak çeşme suyu ile doldurabilirsiniz. Çeşme suyunun yapısından dolayı bir süre bulanık olarak gözükecektir fakat daha sonra bu durum düzelecektir. 2 gün beklemede kalın ve sonrasında balıklarınızı akvaryuma dahil edebilirsiniz.

Sayfa başına git