Akvaryum İç ve Dış Filtresi Nasıl Temizlenir ?

Akvaryum İç ve Dış Filtresi Nasıl Temizlenir ?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.521 kez okundu.

Balık besleyen tüm akvaristler, akvaryum temizliğine oldukça dikkat etmelidir ve bu temizliğin düzenli olması oldukça önemlidir. Filtre temizliğide, akvaryum temizliğinin en önemli parçalarından bir tanesidir.

Sağlıklı bir akvaryum içerisinde mutlu ve huzurlu bir şekilde yüzen balıklarınızın olmasını istiyorsanız, akvaryumunuzu havalandıran ve suyun oksejen akışını kontrol eden filtrenizi mutlaka ayda bir kez temizlemelisiniz ve elektriğin kesili olmasına dikkat etmelisiniz.

Akvaryum filtre temizliği yaparken kullanacağınız su, akvaryum içerisinden aldığınız su olmalı ve kesinlikle çeşme suyu kullanmamalısınız. Aksi halde akvaryum içerisinde yaşatmış olduğunuz faydalı bakteri kültürünü yok etmiş olursunuz ve sıfırdan başlamanıza neden olacaktır.

Akvaryumunuzun büyüklüğüne ve balık sayısına bağlı olarak filtre süngerini 1-2 ayda bir değiştirmeniz oldukça yararlı olacaktır.Filtre üzerinde yer alan ve filtrenin akvaryuma yapışmasını sağlayan vantuzların temizliğide unutulmamalıdır. Filtrenin daha performanslı bir şekilde çalışması için ara ara filtre içerisinde yer alan mil ve pervane bölümlerinin temizliği yapılmalıdır.

Akvaryumunuz sürekli olarak kirleniyor ve sık bir şekilde filtre temizliği yapmak zorunda kalıyorsanız balıklarınızın yemlemesini oldukça yanlış bir şekilde yapıyorsunuz demektir. Gün içerisinde balıklarınız için bir beslenme programı yapın ve düzenli bir şekilde az miktarlarda yem atmaya özen gösterin.

akvaryum-ic-filtre-temizligi

Akvaryum İç Filtre Temizliği Nasıl Yapılır ?

Akvaryumunlarda kullanılan filtre türlerine bağlı olarak filtrelerin temizliği ve bakımlarıda değişkenlik göstermektedir. Eğer küçük bir akvaryuma sahipseniz ve iç filtreniz varsa haftada sadece bir defa süngeri temizlemeniz yeterli olacaktır.

Akvaryum Dış Filtre Temizliği Nasıl Yapılır ?

Büyük bir akvaryuma sahipseniz ve akvaryumunuzun temizliği için dış filtre kullanıyorsanız, dış filtrenizin temizliğine oldukça dikkat etmelisiniz. Ayda bir kez filtrenizi açarak tüm parçaları temizlemelisiniz ve filtre içerisinde kullanılan elyaf ve süngerlerin temizlik sırasında yenilenmesi, akvaryumun daha sağlıklı olmasına neden olacaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git