Akgöl ve Akgöl Yaylası / Sinop

Akgöl ve Akgöl Yaylası / Sinop
9 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Doğa ananın Sinop iline armağan ettiği doğal güzelliklerden biri olan Akgöl ve Akgöl yaylası görülmeye değer yerlerden biridir. Akgöl ve Akgöl yaylası hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Köknar ağaçları arasında yer alan saklı bir göldür Akgöl yaylası. Abant ve Uzun göl ile kıyaslandığında tabiatının pek bozulmadığını söyleyebiliriz. Çok bilindik olmamasına rağmen burada huzuru bulabileceğinizi garanti edebiliriz. Deniz seviyesinden 1200 metre yüksekte bulanan Akgöl,  bakanlar kurulunun kararı ile turizm noktası ilan edilmiştir.  Sandal sefasını doruklarına kadar yaşayacağınız Akgöl’de oldukça eğlenceli bir gün yaşayabilirsiniz. Ortalama 3 dönümlük bir arazi kullanılarak oluşturulmuş olan Akgöl’ü iki çay beslemektedir. Orman işletme genel müdürlüğüne ait olan tesisleri yerel halk piknik alanı olarak kullanmakta. Her mevsim farklı bir güzelliği olan Akgöl’e bilimsel araştırmalar yapmak üzere çok sayıda botanik bilimi ile ilgilenen insanlar gelmektedir.

Akgölde Neler Yapılır ?

Akgöl, çadır kampı ile ilgilenenler için en uygun yerlerdendir. Doğal bir kamp alanı olduğunu söyleyebiliriz. İstediğiniz yere çadır kurmanıza izin verilen Akgöl’ün en güzel yanlarından biri de ormanın iç taraflarında da aynı imkânlardan yaralanma olanağınızın olmasıdır.  Yol ve göl arasında birkaç güzel nokta bulunmakta. Biraz gezindikten sonra kendinize en uygun ortamda çadır kampı kurabilirsiniz.  Sabahları ise harika bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. Akgöl’ün çevresi ormanlık alan olduğu için yırtıcı hayvanlarda buralarda bulunabilir. Bu sebepten ötürü dışarıda herhangi bir malzemenizi bırakmayın.

Kışın harika fotoğraflar çekebileceğiniz Akgöl’de kızakla tepelerden kayabilirsiniz bu mevsimde. Yine yazın sandal sefası sürebilirsiniz. Piknik ve mangal yakmak için de en uygun ortamlardan olduğunu söyleyebiliriz. Sonbahar da ise renklerin dansı ile kendinizi bir anda huzur içerisinde bulabilirsiniz.

Sinop Akgöl Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Akgöl yaylası- Ayancık / Sinop

Nasıl Gidilir? :  Ayancık yolunun 30. Km sağından girilir Akgöl’e gitmek için ve beş kilometre sonra Akgöl’desiniz. Yol üzerinde yer alan restoranlarda alabalık yemenizi öneririz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git