Akçakoca / Düzce

Akçakoca / Düzce
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 454 kez okundu.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Akçakoca ‘ya ilk yerleşim kesin olarak bilinmemektedir ancak tarihi M.Ö 1200 yıllarına dayanmaktadır. Akçakoca ‘ya Türklerin ilk geliş tarihi Osmanlı İmparatorluğu dönemi olan 1085 yılıdır. O dönemde bölge Osman Gazinin silah arkadaşı olan Akçakoca Bey tarafından yönetilmiş olup, bu kente Bizans’ın vermiş olduğu Diapolis ismi Akçasar olarak değiştirilmiştir. Akçasar ismi ise 18. yüzyılda Akçaşehir olarak tekrar değiştirilmiştir.

1923 yılında Cumhuriyetin ilanı ile bu kent Teşkilatı Esasiye kanununa göre Bolu Vilayet, Düzce Kaza ve Akçaşehir Nahiye olarak belirlenmiş, 23 Haziran 1934 tarihinde ise bu şehir Nahiye biriminde çıkıp ilçe haline gelmiştir. Akçakoca Beyin ismine izafeten Akçaşehir ismi 1943 yılında Akçakoca ismini almıştır.

Akçakoca, Batı Karadeniz Bölgesinde yer almış olup Düzce iline bağlı bir ilçedir ve bu ilçe Karadeniz kıyı şeridinde 35 kilometre uzunluğunda geniş, güzel bir kumsala sahiptir. İstanbul ve Ankara’ ya 3 saat mesafede yer alan bu şehir, turistlik bir yer haline gelmiştir ve bu bölge özellikle Zonguldak ve Bursa ‘dan çok fazla ziyaretçi almaktadır. Ziyaretçilerin ve bölgede yaşayan insanların en çok ilgisini çeken kestane, ıhlamur, kayın, meşe, çınar ağaçlarından bitki örtüsü ile bezeli Çınar caddesidir.

Akçakoca iklimi, Karadeniz iklimi özelliklerine sahip bir iklime sahiptir ve hava oldukça nemlidir. Havanın sürekli yağmurlu olması denize girmek isteyen isteyen ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratsa da bu ilçenin sakin ve huzurlu olması misafirlerin güzel vakit geçirmesine olanak sağlamaktadır.

Kurugöl Kanyonu

Düzce iline 53 kilometre, Akçakoca ilçesine 14 kilometre uzaklıkta olan Kurugöl Kanyonu, bol orman havası ve asırlık kayın ağaçları ile süslenmiştir. Kurugöl köyünden adını almış olan bu kanyonda her yıl doğa yürüyüşü düzenlenmektedir ve oldukça yüksekte olan bu kanyonda bir adet şelale bulunmaktadır.

Kurugöl köyüne çıktıktan sonra Akçakoca, Ereğli, Alaplı, Karasu ve Kocaeli bölgelerini ayağınızdan altındaymış gibi görebilmeniz mümkün. Bölgeye yaz aylarında gidilmesi bölgeden daha fazla keyif almanıza olanak sağlar. Kış aylarında bölgeye gitmeyi tercih ederseniz yazın kuruyup kışın dolup taşan gölü görebilme imkanı yakalayabilirsiniz. Kanyon girişinde yorgunluğunuzu giderebilip müthiş alabalık ziyafeti çekebileceğiniz harika bir tesis bulunmaktadır.

Hemşin Cami

150 yıllık geçmişi ile en eski tarihi ibadethanelerden biri olan Hemşin Camii, ilk katı betondan 2. katı ahşaptan yapılmış bir camiidir. Adını Hemşin Köyü ‘nden alan bu camii Akçakoca merkeze 15 km uzakta yer almaktadır.

Aktaş Şelalesi

Akçakoca ‘ya 11 km, Aktaş köyüne 3 km uzaklıkta yer alan Aktaş Şelalesi ismini Aktaş köyünden almıştır. Zengin bitki örtüsü içerisinde kalan Aktaş Şelalesinin suyu 50 metre yüksekten almaktadır. Aktaş Şelalesi doğal güzelliği ile Foto safari ve Trekking gibi sporlara ev sahipliği yapmaktadır.

Fakıllı Mağarası

Toplamda 1012 metre uzunluğunda olan Fakıllı Mağarasının sadece 350 metresi ziyarete açıktır. Fakıllı Mağarası adını Fakilli köyünden alan bu mağaranın astım hastalığına iyi geldiği düşünülmektedir. Akçakoca merkeze 8 km uzaklıkta olan bu mağara tam bir doğa harikasıdır.

Ceneviz Kalesi

Hem tarihiyle hem de doğal güzelliğiyle oldukça dikkat çeken Ceneviz Kalesi, Akçakoca merkeze 3 km uzaklıktadır. Doğal güzelliği ile ziyaretçilerin keyifli zaman geçirmesini sağlayan bu kale, tarihi bir yapı olma özelliğine sahiptir. Latin imparatorluğu döneminde Karadeniz kıyılarında egemenlik kurmuş olan Latinler Ceneviz Kalesini moloz taşlarla ve kiremit kullanarak inşa etmişlerdir. Kale avlusu içerisinde yer alan 5.30 metre uzunluğunda sarnıç su an dilek kuyusu olarak kullanılmakta olup ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmeyi başarmıştır. Kaleye eşsiz bir seyir terası özelliği kazandıran durum ise kalenin denizden yüksek bir tepede yer almış olmasıdır.

Akçakoca Nasıl Gidilir?

İstanbul’a 243 km, Ankara ‘ya 275 km uzaklıkta bulunan Akçakoca ‘ya tem otoyolu üzerinden gidebilirsiniz. Bu otoyol üzerindeki her iki yönü de kullanarak Düzce gişelerine varabilirsiniz ve gişelerden sonra Akçakoca yönüne doğru 38 km ilerlemeniz oraya varmanızı sağlayacaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git