Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 183 kez okundu.

Ağız kokusu için hangi doktora gidilir ? Ağız kokusuna hangi poliklinik bakar ? Ağız kokusu için hangi bölüme gidilir ?

Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Ağız kokusu nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda ağız kokusuna hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

  • Ağız ve diş sağlığı

Ağız Kokusu Nedir ?

Yediklerimizden kaynaklanan veya sabah uyandığımızda ki ağız kokusu herkeste görülür. Bu kokular fizyolojik ağız kokusu olarak adlandırılır ve bir hastalık değildir. Eğer bundan farklı olarak bir ağız kokusu meydana geliyor ise buna da patalojik ağız kokusu denir. Bu koku bazı hastalıklara işarettir. Diş çürükleri, diş eti rahatsızlığı, karaciğer yetmezliği buna örnek verilebilir. Ağız kokusunun en büyük sebebi ağızdan kaynaklıdır. Bunun dışında üst solunum yolu, sindirim sistemi ve metabolizma kaynaklı da olabilir.

 

Ağız Kokusu Neden Olur ?

  • Yemek yedikten sonra dişlerin arasında ve dil üzerinde kalan yemek kalıntıları
  • Ağız bakımına dikkat etmemek (diş çürüklerine ve diş eti rahatsızlığına sebep olur ve ağız kokusu meydana gelir)
  • Karaciğer hastalıkları ( karaciğer yetmezliği gibi )
  • Akciğer ve sinüs sebebiyle oluşan enfeksiyonlar
  • Şeker hastalığı ( asetona benzer bir ağız kokusu olur )
  • Soğan sarımsak gibi yiyecekler ( bu tür yiyecekler vücuttan atılana kadar koku devam eder )
  • Böbrek yetmezliği ( balık kokusuna benzer bir ağız kokusu olur )
  • Sigara ve alkol ağız kokusuna sebep olmaktadır.

Fizyolojik ağız kokuları yani sabah kalktığınızdaki koku uyku esnasında tükürük akışının azalmasından kaynaklanır. Kendiliğinden bir kaç saat içinde geçer ve tedavi gerektirmez. Çünkü tekrar meydana gelir. Dil ise ağız içinde gazlar üretir ve kokuya sebep olur. Düzenli dil temizliği yapılırsa önüne geçilebilir. Yine boğaz ve sinüs kaynaklı kokular olabilir. Sindirim sistemi probleminde ise koku ağza doğru yükselir. Mide ile yemek borusu arasındaki kapağın gevşemesinden kaynaklanır. Daha çok yaşlılarda ve çocuklarda görülür. Birde nefesten kaynaklanan ağız kokuları vardır. Solunum yolunda veya akciğerde bir enfeksiyon var ise buradaki gazlar nefese karışır ve koku yapar. Ayrıca kan gazları da nefesten kaynaklanan ağız kokusuna sebep olmaktadır. Bu tür kokular ağızdan değil nefesten gelmektedir. Solunum esnasında bir çok gaz dışarı atılır ve çoğu kötü kokuludur. Nefesten kaynaklanan kokuların ağızla ilgisi olmadığından dolayı, ağız bakımı ile ilgisi yoktur. Bazen ise aşırı titiz kişiler sürekli ağızları kokuyormuş hissine kapılır ki buda psikolojik bir durumdur.

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu ağız içerisindeki problemlerden kaynaklanıyor ise tedavisi çok kolaydır. Çürükleri yok etmek, diş eti tedavisi görmek ve dişleri düzenli fırçalamak bu tür ağız kokularının önüne geçecektir. Ağız bakım suyu ve diş ipi gibi gereçler işinizi daha da kolaylaştırır. Ağız kokusuna karşı bitkisel çaylarda işe yaramaktadır. Biberiye çayına limon sıkarak içildiğinde kokuyu önlemeye yardımcı olur. Elma yemekte dişlere fırça etkisi yapar ve plak oluşumunu önler. Yediklerinizden kaynaklanan bir koku var ise maydanoz veya karanfil çiğnemek kokuyu önler. Yoğurt, kişniş, rezene ve tarçında ağız kokularına iyi gelmektedir. Eğer tüm bunlara rağmen ağız kokusu önlenemiyor ise doktora başvurulmalı ve kokunun gerçek sebebini öğrenerek muhtemel bir hastalığın önüne geçilmelidir.

Ağız kokusu için hangi doktora gitmeyelim ? Ağız kokusu hangi bölüme girer diye soruyorsanız ağız ve diş sağlığı bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git