Ağız Kenarında Çıkan Sivilcelerin Nedenleri

Ağız Kenarında Çıkan Sivilcelerin Nedenleri
25 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 454 kez okundu.

Ağız kenarında çıkan sivilceler, genellikle gençler arasında sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde veya hemen ardından ortaya çıkan sivilceler aslında küçük, iltihaplanmış gözeneklere denir. Gözenekler tıkandıktan sonra ortaya çıkar

Sivilceler aslında sorun olarak görülmese bile ilerde estetik görsel açısından büyük sorunlara yol açabilmektedir. Sık sık ortaya çıkan sivilceler tekrarlanması ve dikkat edilmemesi halinde deride kalıcı yaralanmalara, derin gözenekler ve harabiyet kazanmış deri görüntüsüne yol açmaktadır. Peki, ağız kenarında çıkan sivilcelerin nedenleri nelerdir ?

yüzdeki sivilcelerin nedenleri
Sivilceler genel itibariyle yağlı cilt sınıfına giren insanlarda ortaya çıkmaktadır. Ağız kenarında ve çevresinde çıkan sivilceler içinde aynı durum geçerlidir.

  • Gözeneklerin kapanmasına yol açan sebeplerden ötürü ortaya çıkabilir.
  • Aşırı stresten dolayı ortaya çıkabilir. Sınav zamanlarında öğrencilerin sivilcelenmesinin sebebi örnek olarak verilebilir.
  • Sigara içmek. İçilen sigaranın dumanı gözenekleri tıkayacağından buda sivilceye neden olabilir.
  • Makyaj atıkları neden olabilir. Kullanılan fondöten, ruj vb. gibi makyaj ürünlerinin iyi temizlenmemesi yada makyaj silinmeden uyunması buna sebep olabilir.

yüzde çıkan sivilce nedenleri

Ve son madde olarak cilt temizliği. Gençlerimizin buna daha özenle yaklaşması gerekir. Çünkü yüksek ve dengesiz olan hormon oranları ve buna bağlı olarak yağlanan cilt tabakası sivilce için elverişli ortam sağlar. Fakat yapılan düzenli temizlik gözeneklerin tıkanmasının önüne geçerek sivilcelenmeyi azaltır ve zamanla yok eder. Sabun, su, temizleyici jeller ve makyaj silici sular cildinizin temizliği için gereklidir. Bu sadece gençler için değil akneye meyilli cilde sahip olan her birey için geçerli bir tavsiyedir.

Ağız kenarında çıkan sivilcelerin nedenleri nelerdir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git