Aft İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Aft İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 179 kez okundu.

Aft için hangi doktora gidilir ? Afta hangi poliklinik bakar ? Aft için hangi bölüme gidilir ?

Aft İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Aft nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda afta hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Aft Nedir ?

Halk arasında ağız içinde çıkan yaralar ya da uçuklar olarak bilinir. Tıptaki adı aft olan bu hastalık insanların ağız içinde yanmalarına neden olur. Ayrıca vajina bölgesinde her ne kadar yaygın olmasa bile görülmesi de mümkün olabilir.

Aft Nedenleri

Ağız içinde yer alan bazı virüsler afta neden olmaktadır. Daha hangi virüsün nasıl etki ettiği ismi ile tam bulunamayan bir virüs bunun oluşmasına neden olduğu da bilinmektedir. İnsanlar ateşli ya da çok ağrılı hastalıklardan sonra bu hastalık ile karşılaşması mümkün iken bazı mikroplar da olmasına neden olur. Tuzlu olan yiyecekleri ya da asitli olan içecekleri tüketmek daha fazla tetikleyecek olduğu da bilinmektedir.

Aft Belirtileri

Aft daha çok kişileri ağız iç kısımlarında çıkan ya da dudakların üzerinde oluşan kızarıklıklar ile kendini belli eder. Ağız içinde beyaz pamukçuk şeklinde olan yapıları yer alır iken kişilerin ağız yapılarına göre kırmızı noktalar ya da kırmızı benekler olarak da kendini belli eder. Bunların yanı sıra ağız içinde sürekli yanma, diş etlerinde ya da damaklarında meydana gelen ağrı da kendini belli etmesine etkendir. Ağız içinde çıkan yaralar şiddetli ağrı verirken insanların yemek yemesinden tutun su içmesine varana kadar engel olarak da belli eder. İyileştiği anda iz bırakmayan Behçet hastalığı bir yandan bulaşma ya da yayılma gibi durumları da gözlenmez.

Aft Tedavisi

Aft tedavisi için hem doğal olan yöntemler yer alır iken bir yandan doktor tedavisi de uygulanabilir. Kişilerin gördükleri ağrının şiddetine uygun ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Genellik ile antibiyotik kullanılarak tedavinin yanı sıra gargara kullanılarak da geçmektedir. Doğal olan yöntemler için en hızlı etkiyi görmek adına tuz, sirke ve suyu eşit miktarda karıştırarak gargara yaparak da kurtulabilirsiniz. Neden olduğu bakteri ve virüslerin neler olduğu tam bilinmemesinden dolayı tedavisi de pek mümkün olmadan antibiyotik ve doğal olan yöntemler ile kurtulma sağlanır.

Aft için hangi doktora gitmeyelim ? Aft hangi bölüme girer diye soruyorsanız kulak burun boğaz bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git