Adile Sultan Sarayı – Üsküdar / İstanbul

02.11.2017
Adile Sultan Sarayı – Üsküdar / İstanbul

Kandilli Sırtlarında boğaza en hâkim konumlardan birinde Adile Sultana ait olan saray, sahibi kadar zarafet sahibidir. Babası 2. Mahmut’dur. Kardeşleri Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz’dir. 2. Abdülhamid’in de aynı zamanda halasıdır. Babası 2. Mahmut’un lakabı adil anlamına gelen Adl’dır. Adile Sultanın adının da buradan geldiği düşünülmektedir. Divanı olan tek padişah kızıdır. Osmanlının 5 padişah dönemini de görmüştür. Osmanlı yemek kültürüne önemli katkılarda bulunmuştur. Özellikle kadın ve ihtiyaç sahiplerine büyük destekleri bulunmuştur.

Adile Sultan Sarayı Mimari

Saray kandilli sırtlarında bir düzlükte bulunmaktadır. Saraydan önce bu düzlükte bir konak yer almaktadır. Sultan Abdülmecid 25 bin altın ile eski konağı satın alır. Diğer kardeş olan Sultan Abdülaziz ise Adile Sultan Sarayını yaptırır. Sarayın mimarı Osmanlı ailesinin o dönemki her eserini yapan Balyan ailesinden Sarkis Balyan’dır.

Saray uzun dikdörtgen bir planda tasarlanır, 3 bölümden oluşur ve doğu batı hattı üzerinde konumlandırılmıştır. Adile Sultana ait olan batı cephesi boğaz manzarasını görmektedir. İki yanında da büyük salonlar bulunan planda salonlar sofaya bağlanır. Sofadan ise 2 merdivenle üst kata çıkılmaktadır. Üst kattaki sofalar ise odalara çıkmaktadır. Büyük oval salon ise sarayın en gösterişli kısmı olup ahşap tavanla kaplıdır. Sarayın dış cephesinde görülen sadelik özellikle misafir ağırlanan salon kısımlarında kendini gösterişli tavanlar ve mobilyalara bırakır. Mimari tarzı ise geç rokoko olarak adlandırılır.

İlk Kız Anadolu Lisesi

Sarayına ait olan bir deniz hamamı bulunmaktadır. Bu hamam sade sultan ya da saray sakinlerinin denize girmesi için değil aynı zamanda kayıklara da rahatça binilmesini sağlarmış. Adile Sultan’ın vakfiyesinde saraylarını eğitim adına bağışladığı görülmektedir. 1868 yılında Adile Sultan sarayı terk eder, 1899 yılındaki vefatı ile saray kimsesiz kalır. 2. Abdülhamid’in emri ile saray kız mektebine çevrilir. 1916 yılında Türkiye’nin ilk yatılı kız lisesi halini alır. Okul cumhuriyet döneminde ise Kandilli Kız Lisesi olarak eğitime devam eder.

1986 yılında okul için büyük bir dönüm noktası olur. Çıkan büyük bir yangın sonucunda hem saray hem de okul büyük hasar alır. 1995 yılına gelindiğinde bu okulun mezunu Türkan Saylan’ın çabaları ile okul tekrar restore edilir. Okula çevrilmesinde Adile Sultan’ın özel bir talebi olduğu nakledilir. Adile Sultan Galatasaray’a alternatif bir okul olmasını istemektedir. Özellikle kız mektebi olmasını talep eder. 2008 yılında karma eğitim verilmesi gerektiği gündeme gelse de vakfiyenin istekleri arasında kız okulu olması yazıldığından Türkiye’nin ilk kız Anadolu lisesi olmuştur.

Adile Sultan’ın Hayatı

Sultan 2. Mahmut’un kızı olan Adile Sultan küçük yaşta annesinin vefatı ile Nevfidan Kadıefendi’ye ilgilenmesi için himayesi altına verildi. Kadıefendi ise Adile Sultan’ı saray görgü ve geleneklerine has büyük bir titizlikle yetiştirdi. 19 yaşına bastığında ise yakışıklılığı ile Osmanlı topraklarına nam salmış Kaptan Ali Paşa ile evlendirildi. Sultan Abdülmecid kardeşi için Haydarpaşa Çayırı’nda süren dillere destan bir düğün yaptı. Düğünde ilk defa yabancı topraklardan gelen bir uçan balon da eşlik etti.

Gönülden bir aşk ile bağlandığı eşinden 3 çocuğu dünyaya geldi. 2’si küçük yaşlarda vefat etti. Bu süreçte eşi Ali Paşa Sultan Abdülmecid zamanında sadrazamlık görevini yerine getirdi. Ali Paşa’nın 1868’de vefat etmesi üzerine derin bir hüzne boğulan Adile Sultan, yeni evli biricik kızı Hayriye Sultan’ı da kaybedince derin bir kedere büründü.

Hayatında sevdiği birçok insanın ölümüne şahit olan Adile Sultan teselliyi daha çok ibadet etmekte buldu. Dindarlığı, hayırseverliği ve asaleti ile nam salmış bir sultandı. Okul ve ihtiyaç sahibi evleri tamir ettirir, çocukların okumasına katkıda bulunur, evlenme çağındaki kızlara çeyiz hazırlar ve çeşmeler yaptırırdı. Adile Sultan’ın sarayı nitelikli kızların bulunduğu bir mektep gibiydi. Burada güzel ahlak alt yapısı ile yetiştirdiği kızların çoğu sarayda padişah ya da şehzadeler ile evlendirilirlerdi.

Adile Sultan aynı zamanda dönemin şair kadınlarındandı. Osmanlı hanedanlığında divanı olan tek kadın şairdi. Büyük büyük dedesi Kanuni Sultan Süleyman’ın divanını Topkapı sarayından getirerek bastırmış ve edebiyatımıza büyük katkılarda bulunmuştur. 1898 yılında Fındıklı’da hayata gözlerini yumdu. Cenazesi en kalabalık cenaze törenlerinden bir tanesine şahitlik etti. Eyüp Sultan’a Ali Paşa’nın yanına defnedildi. Dünya hayatında da gönülden bağlandığı kocası ile beraber ölüm yolculuğunda da aynı yerde uyumak istedi.

Sultan 2. Abdülhamid’in Kızının Ağzından Adile Sultan

2. Sultan Mahmut’un kızı olan Adile Sultan hayırları ve yardımseverliği ile bilinen muhterem bir sultandı. Sadrazam Mehmed Ali Paşa’nın ise eşiydi. Şairliği, ilim ve irfan sahipliği ve dindarlığı ile akıllara gelirdi. Kocasının ölümünden sonra ise güzel mersiyeler yazmıştı. Çevresindeki insanlar onu hep asilliği ve nezaketi ile anarlardı. Ölümünün ardından saraya gelen cariyeler ve ağalar gözyaşları içerisinde Adile Sultan’ı hep iyi anmaktaydılar.

“Babam Sultan 2. Abdülhamid ile görüşmek istediği zaman saraya haber eder ve sarayda babamın halası için büyük hazırlıklar başlardı. Diğer sultanlar gibi bayramlarda gelmez, arzu ve isteklerini baş ağası ile iletirdi. Sarayda Hala Sultan olarak anılırdı. Hala Sultan gelmek istediğinde babam şahsi dairesinde kendisini karşılardı. Arabası hünkâr dairesine doğru yanaşır, Başmusahip koluna girerek arabadan indirilir, babam ve validem Hala Sultan’ı bilhassa karşılarlardı.

Doğruca salona alınan Hala Sultan, babam tarafından derin bir saygı ile karşılanır ve eli öpülürdü. Büyük kanepeye Hala Sultan otururken karşı tarafında ise babam otururdu. Hazinedarlar sevdiği şekilde kahvesini hazırlar, babam ise hazinedardan kahve tepsisini alıp halasına sunum yapardı. Adile Sultan’ın bir başka zevki de nargile içmekti. Hala Sultan saraya geleceğini haber ettiğinde mücevherli billur nargile hazırlanır, Hala Sultan’ın önünde yeri hazır edilirdi.

Saray halkı ise sırasıyla gelip elini öperdi. Babama oğlum diye hitap eder, babam da ona emredersiniz halacığım diye cevap verirdi. Konuşma 1 ile 2 saat arasında sürdükten sonra geldiği araba ile döner ve babam kapıya kadar kendilerine eşlik ederdi.

Yüzünün gençken güzel olduğu belli idi. Narin, orta boylu, kumral, mavi ela gözlü nurlu bir yüzü vardı. Asaleti hal, hareket ve giyiminden anlaşılırdı. Giyinmesi tamamen alaturka olup genellikle koyu renkli, ağır kumaşlar seçerdi. Zümrüt iğnelerinden başka hiçbir mücevher taşımazdı. Ölmeden önce son gelişinde parmağında çok değerli bir lal yüzükle gelmiş ve babama şu sözleri söylemişti”

“Dedem Sultan Abdülhamid bu yüzüğü babam 2. Mahmut’a yadigâr olarak vermişti. Babamda bir gün bu yüzük parmağında takılı iken bana yadigâr etmişti. O günden bugüne bu yüzüğe gözüm gibi baktım ve hep sakladım. Ahiret yolculuğuna yakın hissettiğimden kendimi başka bir emanetçi bularak bu hayattan göç etmek isterim. Kimselere vermeye kıyamadığım bu yüzüğü sana emanet ediyorum.” Babam ise bu olaydan sonra hemen kalkıp halasının elini öpmüş ve teşekkür etmiştir. O gün saray halkının ve babamın Hala Sultan’ı son görüşümüz olmuştur.

Adile Sultan Sarayında Neler Yapılabilir?

Kahvaltı

Eşsiz bir boğaz manzarasına sahip olduğundan kahvaltı seçiminiz için harika bir tercih olabilir. Boğazda kahvaltı yapmak isteyenlerin listesinde gelen yerlerden biri olan Saray aynı zamanda romantik akşam yemekleri için de tercih edilebilir.

Düğün

Daha çok düğün amaçlı kullanılan sarayda özellikle yaz aylarında yer bulmak neredeyse imkansız. Harika boğaz manzarası ile eşsiz bir düğün deneyimi sunan sarayda lüks bir düğün planlamak mümkün. Kış aylarında evlenecekseniz sarayın içerisinde bir salon düğünü de planlayabilirsiniz.

Kaç Kişilik Hizmet Kapasitesine Sahiptir?

Adile Sultan Sarayında aynı anda 5 organizasyon gerçekleştirilebilecek kadar büyük. Kalabalık bir davetli listesine sahipseniz 1000 kişilik bahçe ve restauranta sahipken, Oval Salon’da da 500 kişi kapasiteli elegan ve lüks bir düğün yapmak mümkün.

Sarayda ayrıca 1300 metrekareyi bulan kokteyl ve sergi bölümleri, 200 kişiyi ağırlayabilen toplantı salonu ve 50 kişilik seminer salonları yer almaktadır. Sadece düğün değil herhangi özel bir iş yemeği,toplantısı ya da kokteyller için de eşsiz bir deneyim sağlamaktadır.

Düğün İçin Neden Seçmeliyim ?

Adile Sultan Sarayı, mevsim fark etmeksizin yılın her günü hizmet vermektedir. Ayrıca cömert boğaz manzaralı cephesi ve bahçesi, yüksek tavanlı inceliklerle dolu binası, süslemeleri ve tarihi dokusu ile en özel hissedebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir.

Kış için Sultanlara yaraşır bir salon düğünü yapabilirken yazın ise boğaz manzaralı ve kır bahçeli konsepti içeren düğün tam size göre olabilir. Düğün yemekleriniz ise Borsa Restaurant tarafından özel ahçılar ile misafirlerinize tam teşekküllü olarak yapılmaktadır. Dilediğinizi menüyü seçip, konsepti oluşturma ve damak tadınıza özel yemekleri en güzel gecenizde misafirlerinize sunmanız mümkün.

Diğer Etkinlikler

Saray denilince akla ilk gelen düğün merasimleri olsa da burada birçok etkinliği profesyonel organizatörler sayesinde yapabilmeniz mümkün.

 • Açılış Partileri,
 • İş yemekleri,
 • Davet,
 • Yaş Günü Partisi,
 • Kına Gecesi,
 • Lise ya da Üniversite Mezuniyet Töreni,
 • Nişan Tören,
 • Sünnet Düğünü.

Adile Sultan Sarayında yapacağınız organizasyonu mutlaka önceden belirtip randevu talep etmelisiniz. Hafta içi en az 150 kişilik hafta sonları ise en az 300 kişilik organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Düğün, mezuniyet, gala yemekleri, toplantı, konferans, seminer, öğle ve akşam yemekleri gibi organizasyonlara ev sahipliği yapan sarayın girişi ücretsizdir.

Adile Sultan Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Tophaneli oğlu Caddesi No:39, Koşuyolu – Üsküdar – İSTANBUL

Nasıl gidilir?

Adile Sultan Sarayı İstanbul’un Üsküdar ilçesinin Kandilli Mahallesinde bulunmaktadır. Ulaşım sağlamak için en yakınında bulunan toplu taşıma durağı Kız Lisesidir. Kız Lisesinden geçen toplu taşıma araçları ile buraya ulaşabilmek mümkün. Özel aracınız varsa civarındaki trafik ve park sıkıntısından dolayı toplu taşıma kullanmanızı tavsiye edilir.

Otobüs ile Ulaşım

Saraya İETT Otobüsleri’ni kullanarak gitmek için Kandilli Otobüs Durağında inmelisiniz. İndikten sonra yürümeniz gereken mesafe ortalama 250 metre.

 • 15Y – Yenimahalle – Üsküdar
 • 15P – Soğuksu Mahallesi – Üsküdar
 • 15N – Arkboyu – Üsküdar
 • 15M – Yeni Camii – Kavacık – Üsküdar
 • 15H – Hekimbaşı – Üsküdar
 • 15F – Beykoz – Kadıköy
 • 15 – Beykoz – Üsküdar
 • 14M – Kadıköy – Kavacık – Yeni Camii
 • 15T – Tokatköy – Üsküdar
 • 15KÇ – Çavuşbaşı – Üsküdar
 • 15ŞN – Şenevler – Üsküdar

Metro ile Ulaşım

Saraya metro kullanarak gitmek istiyorsanız öncelikle Boğaziçi Üniversitesi İstasyonu Metro Durağında inmeniz gerekmekte. Ardından yürümeniz gereken ortalama mesafe ise 1,8 km.

M6 – Levent – Boğaziçi Üniversitesi – Hisar üstü Metro

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.