Adile Sultan Sarayı – Üsküdar / İstanbul

Adile Sultan Sarayı – Üsküdar / İstanbul
2 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 347 kez okundu.

İstanbul’un zenginlikleri anlata anlata bitmez fakat biz bu yazımızda size harika bir saraydan bahsedeceğiz.  Aslında saray demek buraya yanlış ama diğer tüm kelimeler buranın güzelliği karşısında anlamsız kaldığını belirtmek durumundayız. Gelelim anlatacağımız saraya. Olağanüstü boğaz manzarasına ev sahipliği yapan Adile sultan sarayı, 2007 senesinden itibaren yeniden hizmete açılmıştır. Düğün, mezuniyet, konferans, seminerler ve diğer tüm saygın organizasyonlara ev sahipliği yapan Adile sultan sarayında bulunan oval salon yaklaşık 500 kişilik misafirini ağırlamaktadır.  Yine sarayda ortalama 200 kişilik toplantı salonu, 17 adet, 40 kişi kapasiteli seminer salonu, 1400 metrekarelik alana sahip sergi ve kokteyl salonları ve 1000 kişi kapasiteli bahçe mevcuttur.  Çiftlerin en mutlu günlerine sıklıkla ev sahipliği yapan mekân, son zamanlarda oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Adını Sultan Abdülmecit’in kız kardeşi Adile Sultan’dan alan saray, 1856 senesinde Sultan Abdülmecit tarafından satın alınmış ve Adile Sultan’a hediye edilmiştir.  Sultanın bu isteği zamanında gerçekleştirmemiştir. Fakat torunu Abdülaziz 1861 ‘de harabeye dönen konağı yıktırarak günümüze kadar gelen bu muhteşem binayı inşa ettirmiştir. Sarayın mimarı bugün bile esrarını korumakta iken,  günümüze kadar gelen rivayetlere göre sarayın mimarının Hassa mimarı Sarkis Balyan ve ya Kirkor balyan olduğudur.

Adile sultan, Osmanlı da adına divan bulunan tek kadın şair olmasıyla bilinmektedir. Ayrıca Sultanın, Kandilli ‘nin imarına katkıda bulunduğu, yoksullara yardımdan kaçınmadığı bilinmektedir.  Eğitime oldukça düşkün olan Adile sultan ikinci meşrutiyetten sonra konağı eğitim yuvasına dönüştürmüştür. Takvimler 1916 senesini gösterdiğinde ise Türkiye’nin ilk yatılı kız lisesi bu konakta can bulmuş ve Adile Sultan İnas Mekteb-i Sultanisi olarak anılmaya başlanmıştır. 1986 yılında çıkan bir yangın sonucu harabeye dönen konak yeniden restore edilerek 2007 yılında hizmete açılmıştır.

Olağanüstü boğaz manzarasına ev sahipliği yapan Adile sultan sarayı, 2007 senesinden itibaren yeniden hizmete açılmıştır. Düğün, mezuniyet, konferans, seminerler ve diğer tüm saygın organizasyonlara ev sahipliği yapan Adile sultan sarayında bulunan oval salon yaklaşık 500 kişilik misafirini ağırlamaktadır.  Yine sarayda ortalama 200 kişilik toplantı salonu, 17 adet, 40 kişi kapasiteli seminer salonu, 1400 metrekarelik alana sahip sergi ve kokteyl salonları ve 1000 kişi kapasiteli bahçe mevcuttur.  Çiftlerin en mutlu günlerine sıklıkla ev sahipliği yapan mekân, son zamanlarda oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Adile Sultan Sarayı Giriş Ücreti

Düğün, mezuniyet, gala yemekleri, toplantı, konferans, seminer, öğle ve akşam yemekleri gibi organizasyonlara ev sahipliği yapan sarayın girişi ücretsizdir.

Adile Sultan Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Tophaneli oğlu Caddesi No:39, Koşuyolu – Üsküdar – İSTANBUL

Telefon: 0216 339 29 03

Nasıl gidilir? Adile Sultan Sarayının ulaşımı oldukça rahattır. Ulaşım için çok farklı alternatiflerin olduğunu söyleyebilir. Sizler için bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz.

Saraya İETT Otobüsleri’ni kullanarak gitmek için Kandilli Otobüs Durağında inmelisiniz. İndikten sonra yürümeniz gereken mesafe ortalama 250 metre.

 • 15Y – Yenimahalle – Üsküdar
 • 15P – Soğuksu Mahallesi – Üsküdar
 • 15N – Arkboyu – Üsküdar
 • 15M – Yeni Camii – Kavacık – Üsküdar
 • 15H – Hekimbaşı – Üsküdar
 • 15F – Beykoz – Kadıköy
 • 15 – Beykoz – Üsküdar
 • 14M – Kadıköy – Kavacık – Yeni Camii
 • 15T – Tokatköy – Üsküdar
 • 15KÇ – Çavuşbaşı – Üsküdar
 • 15ŞN – Şenevler – Üsküdar

Saraya metro kullanarak gitmek istiyorsanız öncelikle Boğaziçi Üniversitesi İstasyonu Metro Durağında inmeniz gerekmekte. Ardından yürümeniz gereken ortalama mesafe ise 1,8 km.

M6 – Levent – Boğaziçi Üniversitesi – Hisar üstü Metro

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git