Adet Sancısı Neden Olur?

Adet Sancısı Neden Olur?
20 Mart 2016 tarihinde eklendi, 733 kez okundu.

İnsanlığın devamında en büyük rolü üstlenen kadınlar bu özelliklerini kolay kazanmıyorlar. Her ay 3 ila 10 gün arası kanama yaşadıkları adet dönemleri bununla da sınırlı kalmıyor. Kanamanın yanısıra şiddetli ağrı, sancı, baş dönmesi, ishal bulantı gibi sorunlarla da karşılaşıyorlar. Bu süreci atlatmak hem hormonlar hem de psikolojik açıdan sanıldığı kadar kolay olmuyor. Adet dönemlerinin zorlu geçmesine neden olan hatta gündelik hayattan alıkoyan bu adet ağrıları neden oluyor?

Adet döneminin ve adet dönemi sancılarının temel nedeni anne olabilmektir. Rahim, kadını anneliğe hazırlarken ona birtakım acılar çektirir. Bu acılara ise rahmin belirli aralıklarla kasılıp gevşemesi sebep olur. Eğer ağrı şiddetliyse rahim kasıntısının çok güçlü olduğu anlamına gelir. Kasılma esnasında bir de prostaglandin salgılanır ve bu salgıya karşı vücudunuz duyarlı ise aşırı sancılanmanıza ve bulantı, kusma ve kasılmaya sebep olur. Ağrılar ikiye ayrılır. Biri normalken diğeri normal dışıdır.

  • Primer Dismonera: Adet dönemlerinde genel olarak rastlanılan ağrıdır. Bu sancı normaldir ve sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Karın alt bölgesi ve bel kısmında daha çok hissedilir. Kişi gündelik hayatını aşırı derecede sekteye uğratmaz, belki bir gün kendine izin verebilir.
  • Sekonder Dismonera: Bu ağrı dayanılmaz şiddettedir ve hekime başvurulması gereken bir durumdur. Adet dönemi ile birlikte bu ağrının yaşanmasına üreme organlarındaki sorunlar, mikrop kapma, rahim iç tabakasında olması gereken zarın rahmin dışında, yumurtalıklarda ya da rahim kaslarının içinde olması, çikolata kisti veya yumurtalık kistinden kaynaklanıyor olabilir. Altında büyük sağlık sorunları yatar ve doğurganlığı olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden bir jinekoloğa başvurulması gerekir.

Kanamanızda daha önce karşılaşmadığınız sorunlar yaşadığınızda ya da sancılandığınızda hemen paniğe kapılmanıza gerek yok. Sancı normal bir durumdur sadece fazlası tedavi gerektirir. Kanama ise yer yer kahverengi, pıhtılı, yapışkan yapıda olabilir. Akıntınızın tamamen kırmızı olması akıntınızın yoğun olduğunu, pıhtılı olması kanın içerde beklediğini, kahverengi olması ise pis kanın bir müddet atılmadığını, yapışkan olması iç salgıların arttığını gösterir. Endişelenecek bir durum yoktur. Yine de gerçekten bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız hekime başvurabilirsiniz. Anne olmak için üretilen hormonlar, kasılmalar sancının sebebidir ancak dayanılabilirliği anne olmak isteyenler için daha fazladır.

Aslında, annelerimize sorarsanız adet sancısının tek bir sebebi vardı: ayakları üşütmek, beli açık kıyafetler giymektir. Bu mekanizmada olan bir durum değildir, yani ayakları üşütmek soğukta kalmak gibi durumlar adet sancısına neden olmaz. Adet sancısı, rahim zarından salgılanan maddelerin bazı kişilerde fazla olması sonucu, bu kişilerde daha fazla ağrı duyulmasıdır. Adet döneminde ağrı çekilmesinin en yaygın nedeni genetik etkenlerdir. Eğer daha önceki dönemlerde kürtaj olduysanız, bu da adet ağrılarının şiddetlenmesine neden olabilir. Rahim ağzı girişinin dar olması ya da iltihap kapmış olması da bir diğer nedendir. Adet ağrılarının doğum sonrasında azaldığı bilinmektedir.

Bu ağrıların önüne geçmek, en azından ağrının şiddetini azaltmak için bazı bitkisel ürünlerden yararlanabilirsiniz ya da doktorunuzdan size ilaç vermesini isteyebilirsiniz. Bu dönemde alkol, sigara ve kafeinden uzak durmalısınız. Bazı egzersizler yaparak ağrınızı hafifletebilirsiniz. Ayrıca ayaklarınızı sıcak tutmaya özen göstermenizde yarar var. Alt karın bölgenize yapılacak olan hafif bir masajda ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilir.

Şiddetli adet sancıları bazı ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu nedenle gecikmeden, bir uzman jinekolog tarafından muayene edilmek çok önemlidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git