Adet Sancısı İçin Egzersiz

Adet Sancısı İçin Egzersiz
6 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.598 kez okundu.

Adet sancıları genelde genç yaşta olan kadınlarda çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Ancak küçük bir azınlıkla ileri yaşlardaki kadınlarda da görülür. Adet sancısının asıl nedeni rahim içindeki dokunun salgılanan maddeyle rahim kasılmasıdır. Bu rahim kasılmalarına adet sancısı denir. Rahim tamamen kaslarla oluşmaktadır. Herhangi bir kasın gevşeyip kasılması gibi rahim de gevşeyip kasılır. Bu kasılmalar adet döneminde gerçekleşir. Vücudumuzdaki maddelerin adet dönemi öncesinde de artmasına bağlı olarak ağrılar adet döneminde de başlayabilir. Genelde ağrılar adet dönemi devam ederken azalır ve biter. Adet dönemi ve öncesi boyunca çay, kola, kahve gibi içeceklerden uzak durun. Adet sancısı genellikle aşırı yorgun ve yorucu işlerde çalışan kişilerde daha fazla görülür. Bu dönemde çok ayakta kalmamalısınız. Lifli gıdalar ve bol su tüketilmelidir.

adet-sancisi-icin

Şişkinlik ve kramp oluşumunu azaltıcı egzersizler yapmalısınız. Adet sancısı için egzersizler iyi gelmektedir. Hafif tempolu bir yürüyüş adet sancısını hafifletir. Düzenli egzersiz fazla kilolarınızın verilmesine de yardımcı olacağından adet sancılarınız azalır. Kilo adet ağrısını arttırır. Plates yapmak tüm vücudu ve kasları çalıştırır. Düzenli plates yapmak adet sancısını azaltacaktır. Karın kası ve pelvikleri çalıştırıp esneme egzersizleri yaparak adet dönemindeki sancılarınızı azaltabilirsiniz.

Dizlerinizi hafif kırın. Ayaklarınız yere düz bassın ve sırtüstü yatın. Sırtınızın üst kısmını düzleştirin. Kalça ve karnınızı sırtüstü pozisyonda yatarken sıkıp bırakın. Bu pozisyondayken 5’ e kadar sayıp nefes verin. Bu hareketleri yaptıktan sonra gevşeyin ve 10 defa tekrarlayın. Böylece sırtınızı ve karın kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız. Bacaklarınız bükülü şekilde , bacaklarınız kalça genişliğinde açık bir şekilde uzanın. Nefes alışverişinizi kontrol edin. Nefes alırken kalçanızı yukarıya çekin nefes verirken kalçalarınızı düşürün. Bu hareketi 5 kere tekrar edin. Sırt üstü uzanın dizlerinizi göğüs hizanıza yaklaştırıp çekin ve bırakın. Nefes verin ve leğen kemiğinizi rahatlatın. Bacaklarınızın üzerine doğru eğilin. 4-5 saniyede bir aşağı eğilip nefes verin. Çenenizi nefes alıp verdikçe göğüs hizanıza yaklaştırın. Göbeğinizi içinize çekebildiğiniz kadar çekin, omuzlarınızı yavaş yavaş hareket ettirin. Bu hareketleri adet döneminden 1 hafta önce başlayıp düzenli olarak yapın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git