Adet Sancısı Evlendikten Sonra Geçer Mi ?

Adet Sancısı Evlendikten Sonra Geçer Mi ?
21 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 996 kez okundu.

Gelin adaylarının ve genç kızların arkadaş sohbetlerinde mutlaka konuştukları mevzulardan biri olan, evlendikten sonra adet sancısının geçip geçmeyeceğine dair bilinmeyenler, bayanların regl döneminden birkaç gün öncesinde ya da regl dönemi boyunca orta ya da ağır şiddette hemen hemen her üç kadından ikisinde mutlaka görülmekte, evlilik ile birlikte bu ağrıların son bulacağı düşüncesi güdülmektedir. Peki, evlendikten sonra adet sancısı ve ağrısı geçer mi veya azalır mı ?

Kadınların en büyük problemlerinden biri olan adet sancısı, günlük yaşamı oldukça olumsuz etkilemekle birlikte günümüz iş dünyasında aktif çalışma hayatı olan bayanların da stres ve endişeye girmesine neden olduğundan bu durumdan ne denli mustarip olunduğuna açıklık kazandırmaktadır. Adet dönemleri; sancı ile kalmayıp beraberinde kusma, ishal, sık sık idrara çıkma, kabızlık, mide bulantısı, bel ağrısı, bacak ağrısı, asabiyet gibi şikâyetleri de beraberinde getirebilir. Adet ağrıları genellikle adet başlangıcından 24 saat önce başlar ve adet döneminin ilk günü ve ikinci gününe kadar sürebilmektedir. Adet dönemlerinde rahimin kasılması sonucu hafif ağrıların olması doğaldır, fakat ağrının şiddeti arttıkça bu durum normalin dışına çıkar ve ciddi bir hastalığı beraberinde getirebilir. Konu ile ilgili mutlaka bir hekime başvurulması gerekir.

Halk arasında evlenince adet sancısında azalma ya da tamamen geçeceği gibi bir algı vardır, ancak bu algının tamamen doğru olduğunu söylemek zordur. Evlilik ile birlikte düzenli cinsel hayatının getireceği bazı hormonsal değişimler gözlemlenecektir. Fakat adet sancısının azalması ya da tamamen geçmesi söz konusu değildir.

Bu durumun geçmesi için evlenmek değil de daha çok çocuk doğurmak gerekmektedir. Çünkü bir kadın evlense bile sadece yumurtalıkları içerisine o an eşlerinden gelen sperm yani döller girecektir ve bu pek de etki edecek bir durum değildir. Fakat kadınlar hamile oldukları an hem dokuz ay boyunca regl dönemi görmeyecekler hem de bir yandan o rahim yataklarında yani yumurtalıklarda bebekler büyüyecek olmasından dolayı kadınların yumurtalık yapıları genellik ile değişecektir.

Bu hamilelik esnasında değişen yumurtalık yapıları ile kadınlar anne olduktan ortalama iki ay sonra görmeye başlayacak oldukları regl dönemleri arasında sancı çekmemeleri de olası olan bir durumdur. Fakat az önce her ne kadar evlenen kadınların adet sancısı kesilmez desek bile çok küçük ihtimaller ile kesilenleri de meydana gelmektedir. Bunlar daha çok kadınların zarlarından gelen sancı olmasından dolayı kadınların zarları gittikten sonra bazı kadınların adet sancılarının kesilmesi de meydana gelebilir.

Bu dönemlerde ilaç, iğne ya da serum tedavisi yerine adet sancısında etkili olan ve yüzyıllardır uygulanan bitki çayları en çok tavsiye edilen doğal tedavi yöntemleridir. Bu bitkilerin başında maydanoz, papatya, zencefil, rezene, tarçın gelmektedir. Bitki çaylarına adet (regl) başlangıcından en az bir gün önce başlanmalıdır. Bitki çayları içerisine bal ve limon da ilave edilerek günde 2-3 bardak şeklinde içilebilir. Bal ve limon vücudun şeker ve kan akış hızını ayarlayacağından kadınların bu özel döneminde bitki çayı ile tüketilmeleri vücuda rahatlık ve dinginlik kazandıracaktır. Ancak kanaması fazla olan bayanların limonun sulandırıcı etkisinden dolayı limon tüketimine dikkat etmeleri önerilmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git