Adet Sancıları İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Adet Sancıları İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 174 kez okundu.

Adet sancıları için hangi doktora gidilir ? Adet sancılarına hangi poliklinik bakar ? Adet sancıları için hangi bölüme gidilir ?

Adet Sancılarına Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Adet sancıları nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda adet sancılarına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Adet Sancısı Nedir ?

Kızlar her ayın belirli bir döneminde döllenmemiş yumurtalarını kan ile birlikte dışarı atarlar Buna adet veya regl denir. Bu dönemi bazı kızlar sancısız atlatırken bazı kızlar ise aşırı sancı ile atlatırlar. Adet sancısını şiddetli yaşamaya sebep olarak üşütmüş olmayı, ayaklarına çorap giymemeyi, belinin açık olması, soğukta kalmayı veya soğuk duş almayı sayabiliriz. Bunu engellemek için vücudumuzu soğuktan korumamız lazım. Bununla birlikte bazı kadın hastalıkları da adetimizin çok sancılı geçmesine neden olabilir. Bunun için eğer adetinizin çok sancılı geçiyorsa bunun nedenini öğrenmek için bir jinekolog uzmanına başvurmanızda yarar vardır.

Adet Sancısı Nedenleri Nelerdir ?

Adet sancısı kızlar arsında yaygın bir problemdir ama adet sancısının yanı sıra adet düzensizliği yaşıyorsanız yine bir doktora başvurabilirsiniz. Adet sancısı 2 çeşitte görülüp. Bunların ilki primerdismonera olarak adlandırılır. Bu çeşit en çok görülen tiptir karın alt bölgesinde ve belde hissedilir adet gününüzden birkaç gün önce başlayıp 2-4 gün sürer. Bir diğer çeşidide sekonderdismonera olarak adlandırılır. Bu çeşit 40-45 yaş grubu kadınlarda daha çok görülür. Kramp şeklinde olur ve bunun nedeni sadece adet sancısı değil başka jinekolojik rahatsızlıklar veyaüriner sistem rahatsızlığı da olabilir. Sekonderdismoneraya neden olacak bazı hastalıklar vardır. Bunlar, endometriozis(çikolata kisti), miyomlar (rahimde oluşan iyi huylu tümörler), Pelvikİnflamatuar Hastalık (PID) (rahim, tüpler ve yumurtalıklarda bakteriler nedeniyle enfeksiyon), adenomyosiz(rahmin iç katmanlarını oluşturan dokuların rahim kas tabakasında bulunması).Adet sancılarına rahim içinde olan kasılmalar neden olur. Bu kasılmaları da “prostaglandinler” denen kimyasallar neden olur.

Adet Sancısı Tedavi Yöntemleri

Adet döneminde yaşanan sancılar adetten birkaç gün önce başlar ve adet sonuna kadar devam eder. Çok şiddetli sancıların yanı sıra hafif şiddetli sancılarda gözükebilir. Bu sancılar normaldir fakat sizin günlük hayatınızı olumsuz etkileyecek kadar çoksa yine bir hastabeye başvurabilirsiniz. Adet sancılarınızı kendi imkanlarınızla tamamen yok edemezsiniz fakat minimum seviyeye indirgeyebilirsiniz. Sigara, alkol ve kafein adet sancılarınızı olumsuz yönde etkileyen bazı etkenlerdendir. Günlük hayatınızda ve adet döneminizde mümkün olduğunca bu etkenlerden uzak durun. Adet döneminde egzersiz yapmak aslında size zararı değil yararı olacak bir uygulamadır. Bu yüzden mümkün olduğunca temposu düşük bir yürüyüş sancılarınıza iyi gelebilir. Karın bölgesine sıcak su torbasıyla yapılan uygulama bilindiği gibi yararlı değil sizin için zararlı bir uygulamadır. Bunun yerine ayaklarınızın altına sıcak uygulama yapmanız sizin için daha yararlıdır. Ayaklarınızı sıcak suda bekletmekte sancınızı hafifletir. Bununla birlikte sıcak bir duş size iyi gelecektir. E, B1, B2 vitaminleri adet sancılarına iyi gelen vitaminler olarak tanımlanır. Bu yüzden bu vitaminleri içeren besinleri tüketmeniz sizin için yararlıdır. Bununla birlikte bilindiği üzere adet dönemi kızların en depresif ve en stresli olduğu zamanlardır. Ama yapacağınız stres sancınızı arttıracağı için stresten de uzak durun.

Adet sancıları için hangi doktora gitmeyelim ? Adet sancıları hangi bölüme girer diye soruyorsanız kadın hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git