Adet Öncesi Baş Ağrısı Sebepleri

Adet Öncesi Baş Ağrısı Sebepleri
25 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 295 kez okundu.

Kadınların adet öncesi dönemlerde çok gergin ve sinirli olduklarını bilmeyenimiz yoktur elbette. Adet öncesi dönemden ( yani tıp dilindeki adı ise premenstruel sendromu ) bir hafta öncesinde başlayan fiziksel ve ruhsal bazı gerginliklere ve sıkıntılara verilmiş bir isimdir. Adetten bir hafta kadar öncesinde başlayan ve adet dönemi içerisinde kendiliğinde kaybolan bu belirtiler her kadında farklılık gösterse de belirtilerin çoğu hep aynıdır. Özellikle doğurganlık çağındaki yetişkin kadınlar bu belirtiler daha sık görülmektedir. Amerika da yapılan araştırmada kadınların adet öncesinde suç işleme oranı artığı yöndedir. Doğum kontrol hapları, adet öncesi belirtilerin şiddetini arttırdığı yönündedir. Çünkü doğum kontrol hapları içeri gereği hormonal ilaçlar olduğundan dolayı kadın üzerindeki adet öncesi belirtilerini de artırmaktadır. Peki, adet öncesi baş ağrısı sebepleri nelerdir ?

adet öncesinde yaşanan baş ağrısı
Premenstruel ( PMS) sebepleri nedir , bu konu da kesin bilimsel araştırmalar yoktur. Genellikle 30-45 yaşları arasında daha çok görülen PMS ergenlik dönemi öncesinde de görülür. Her ne kadar PMS’nin sebebi belli olmazsa bile aşağıda sıraladığımız maddelerin üzerinde durulması önemlidir.

  • Mineral yetersizliği ( çinko , magnezyum )
  • Vitamin yetersizliği ( B ve A vitamini )
  • Bazı hormonal bozukluklar ve progesteron yetmezliği
  • Düşük kan şekeri
  • Vücudun su tutması
  • Psikolojik
  • Cinsel arzusunun bastırılması

adet dönemi baş ağrısı
Fiziksel belirtilerin yanı sıra ise ruhsal belirtileri de sayacak olursak : yorgunluk, uyku hali, depresyon, odaklanma güçlüğü, duygu dalgalanması, dikkat dağınıklığı, sinir, asabiyet, üzüntü ve öfke, baş ağrısı gelmektedir. Adet öncesi baş ağrıların sebepleri olarak kadının en başta psikolojik durumunu göz önünde bulundurabiliriz. Bunun dışında ise kadınlar adet öncesin aşırı tatlı ve çikolata yeme isteği artmaktadır. Şayet ki vücut su tutuyor ise kadında adet öncesinde adet belirtisi olarak baş ağrısı gözlemlenir. Dolayısıyla vücut 2-3 kilo kadar ağırlaşmasına neden olur. Bu dönemde baş ağrısının yanı sıra kabızlık, kusma-bulantı, susama, ishal, akne gibi şikayetler de görülür.

Adet öncesi baş ağrısı sebepleri nelerdir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git