Adet Olamıyorum Ne Yapmalıyım ?

Adet Olamıyorum Ne Yapmalıyım ?
9 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 403 kez okundu.

Adet olamıyorum ne yapmalıyım ? Bayanlar, ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar geçirdiği sürede adet görmektedir. Adet dönemi bayanların hamile kalmasına zemin hazırlar. Yumurtalık ve üreme sağlığı açısından da önemlidir. Belli dönemlerde adet döneminin gecikmesi normal karşılanır. Bu dönemler çok stresli olduğunuz dönemler, çok fazla kafein tükettiğiniz dönemler, hamile olduğunuz dönemler gibi zamanlardır. Bu dönemlerde ki hamilelik dönemi haricinde, gecikmeler en az bir iki hafta, en fazla ise üç ay şeklindedir. Daha fazla olan süre normal değildir.

Regl Olamama Nedenleri Nelerdir ?

Adet gecikmesinin hamilelik dışında bir çok sebebi vardır. Bunların en önemlisi strestir. Yoğun stresli bir ay geçirdiyseniz adetinizin gecikmesi normaldir. Stres, hormonları da etkilediği için adet döneminiz biraz gecikebilir. Bir diğer sebep ise ilaçlardır. Eğer o ay içerisinde ilaç kullandıysanız bu da adetinizin geç gelmesine sebep olmaktadır. Hastalık da adet gecikmesinin önemli bir sebebidir. Belli bir hastalık geçirmeniz adetinizin düzenini bozabilmektedir. Kilonuzun artışı yada eksilişi de adet döneminizi etkileyen unsurlar arasındadır. Ani kilo kayıpları yada aniden kilo artışı adetinizin kesilmesine sebep olabilir. Profesyonel sporcu gibi egzersizler yapmanız da adet döneminizi etkiler.Günlük çalışma saatlerinizi değiştirmeniz de adet döneminin gecikmesine sebep olur. Vücudunuzun alıştığı zamanların değişmesi vücudunuzun bazı düzensizliklerine sebep olabilmektedir.

adet-olamiyorum-ne-yapabilirim

Eğer ki adet görmeye yeni başladıysanız adet döneminiz düzene girene kadar bazı düzensizlikler ve gecikmeler yaşamanız gayet normal bir durumdur. Bu durum menopoza girerken de geçerlidir. Menopoz dönemlerinde adetiniz kesileceği için kesilmeden bir kaç ay düzensizlikler olabilir.

Adet olamıyorum ne yapmalıyım? Eğer adet döneminiz bir kaç ayı geçtiyse o halde bazı sorunlar da olabilmektedir. Örnek olarak hormonsal bozukluklar, üreme sağlığındaki bir sorun ya da yapısal bozukluklar olabilir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurmanız en doğru karar olacaktır.

adet-olamiyorum-ne-yapabilirim

Adet olamıyorum ne yapmalıyım ? Kadınların en büyük sorunlarından birisi adet gecikmesidir. Sağlık açısından oldukça önemlidir. Adet düzensizliğinin bir çok nedeni olabilir. Gebelik, hastalık, psikolojik veya mevsimsel etkenler, genetik.

Gebelik durumunuz varsa bu gecikmenin nedeni tamamen bu yüzden olabilir ama gebelik ihtimaliniz yoksa buna eminseniz bu gecikmenin sebebinden kendiniz emin olamazsınız. En başta psikolojik veya mevsimsel bir etki olabilir. Son günlerde stresli ve gergin bir yaşamınız olduysa, mevsim değişikliğinden bedensel veya ruhsal olarak etkilendiyseniz sebebi bu da olabilir. Adet gecikmesinin en önemli nedenlerinden birisi de yumurtalık kistidir. Yumurtalık kistinin en büyük belirtileri adet düzensizliği, karın ağrısı, kabızlık, karın şişmesi, kasılmalar, sık sık idrar yapma ihtiyacıdır. Bu durum ciddiye alınmalı derhal uzman bir doktora gidilmelidir.

Adet düzenleyici, adet söktürücü, doğum kontrol hapları gibi ilaçlar kanamayı gerçekleştirebilir. Ama bu ilaçlarda kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Duruma göre küçük bir operasyona da gerek olabilir. Düzensizlik sık sık oluyorsa derhal bir jinekoloğa danışılmalıdır. Düzenli olarak kullandığımız bir ilaç yüzünden de adetiniz gecikebilir. Bazı özel durumlarda adet geciktirici gibi ilaçlar kullandıysanız da vücudunuz da hala bu ilaçların etkileri olabilir. Çünkü bu ilaçlar adet düzeninizi bozabilir ve zararlıdır. Yine bunun cevabını da size doktorunuz verecektir. Genel olarak beslenme şekliniz de büyük bir rol oynar. Sağlıksız beslenme, uyku düzensizliği, hava koşullarına göre kendimize dikkat etmeme gibi durumlarda da adetimiz gecikebilir. Bol sebze meyve ve su tüketmeliyiz. Bitki çayları da oldukça fayda sağlayacak hem de rahatlatacaktır. Adet düzensizliği bazı ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir ve sebebini kendimiz bilemeyiz bu yüzden kesinlikle göz ardı edilmemeli devam ettiği taktir de hemen bir doktora danışılmalıdır.

Adet olamıyorum ne yapmalıyım ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git