Adet Kanamasının Az Olmasının Sebebi Nedir?

Adet Kanamasının Az Olmasının Sebebi Nedir?
9 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 337 kez okundu.

Merhabalar. Adet kanaması ergenlik çağına gelmiş her bayanda olan bir durumdur. Adet ay içerisinde belirli günlerde ve belirli aralıklar ile meydana gelir ve vücuttan kirli kanın dışarı atılmasını, rahim ve yumurtalıkların daha iyi çalışmasını sağlar. Adet kanaması genelde 5 ve 7 gün arasında değişir bu durum kişinin hormonlarına bağlı olarak artar veya azalır ama genel olarak bu sürede gerçekleşir ve sona erer. Fakat bazı bayanlarda adet kanaması olması gerekenden çok daha az sürede ve az kan ile oluşur. Peki, adet kanamasının az olmasının sebebi nedir ? Bu yazımızda az gelen adet kanamasının sebeplerini sizlerle paylaşacağız.

Ergenlik çağına yeni girmiş kişiler adet kanamasının az gelmesi sorunu yaşıyor olabiliyor buda son derece normal bir durumdur ve vücudun hassaslığından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü vücut ilk defa böyle bir durum yaşamakta ve alışma sürecinde adetin az gelmesi doğal bir durumdur.

Stres bayanlarda psikolojik olarak meydana gelen bu durum vücudu da etkilemekte ve bundan kaynaklı olarak adet döneminde kanama az olabilmektedir. Vücut ve kişi psikolojisi bir birini etkilemektedir bu yüzden stresten uzak durmalısınız.

Yeme ve beslenme bozukluğu olan bayanlarda vücut hormon üretimi salgılayamıyor ve böylece adet döneminde kanama az ve aralıklarla meydana gelmektedir. Zayıf kadınlarda da aynı sebepten kaynaklı adet kanaması az olabilmektedir.

Aileden gelen genetik bir kalıtımdan kaynaklı olabilir babaanneniz veya annenizde böyle bir durum varsa size de aktarılmış olabilir.

Sağlıklı yaşam dileklerimle….

Adet kanamasının az olmasının sebebi nedir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git