Adet Kaç Yaşında Başlar?

Adet Kaç Yaşında Başlar?
25 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 570 kez okundu.

Genç kızlığa ilk adım olarak tabir edilen adet, yani regl dönemi, yapılan araştırmalar doğrultusunda ortalama 9-12 yaş aralığında görülmektedir. Kız çocukları için gerek genç kızlığa adım esnasında yaşanacak ağrı, sızı ve ilk kez karşılaşılacak belli bir yaşa kadar da devam edecek olan bu fizyolojik tepkime, gerekse yaş aralığının ve adetin etkisi ile gerçekleşecek bir takım duygu patlamaları bu dönemin 9-12 yaş grubu için nedenli hassas olduğunu doğrular niteliktedir.

Adet her ay 28 günde bir yumurtlama döneminde döllenmeyen yumurtanın dışarı atılması sonucu meydana gelmektedir. 9-12 yaş aralığı, genç kızlarda adet görmek için en ideal yaş aralığıdır. Ancak gelişen ve değişen yaşamın olumlu olduğu kadar olumsuz etkileri de bulunmakla birlikte, bu olumsuzluklar insan anatomisinde adet dönemi gibi doğal bir süreçte gerçekleşen fizyolojik tepkimelerin gecikmesine sebep olabilmektedir. Bu olumsuzluklardan en önemlisi ve ilki beslenme şekli, tüketilen yiyeceklerin besin değerleri, sebze ve meyvelerin hızlı olgunlaşması için bu besinlere yapılan hormon takviyeleridir. Daha ekleyecek olursak bilinçsizce tüketilen ve tükettirilen tavsiye usulü ilaç kullanımı, aynı zamanda ani hava değişimleri ve stres ideal adet dönemi yaş aralığının gecikmesi ya da erken görülmesinde etkili olabilmektedir.

adet-baslama-yasi-kactir

Bununla da kalmayıp özellikle batı ülkelerinde ciddi bir rahatsızlık haline gelmiş olan obezite hastalığı son birkaç yılda özellikle bu yaş grubunda ebeveynlerin kontrolsüzce fastfood alışkanlığını çocuklarına edindirmiş olmasından dolayı, 9-12 yaş kız çocuklarında adet döneminin erken ya da geç gelmesi, gelen adet döneminin de ağır sancılı ya da düzensiz gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Kadın olma sürecinde önem teşkil eden düzenli adet dönemi, vücudun hastalıklarla mücadele etmesinde önemli bir yere sahiptir. Genel olarak ifade edecek olursak adet yaşını, bireyin kilosu, yaşam biçimi, beslenmesi, bulunduğu coğrafi bölge doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebilmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git