Adet Düzensizliği Neden Olur ?

Adet Düzensizliği Neden Olur ?
21 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 556 kez okundu.

Adet dönemi, bayanların ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar geçen sürede yaşanan belirli dönemlerdir. Yeni adet görmeye başlayan bir bayanın adet düzensizliği normaldir. İlk bir ya da iki yıl süresince adet düzene girebilmektedir. Bazı bayanlarda ise adet dönemleri hep düzensizdir. Adet döneminin düzensiz olmasının bazı nedenleri vardır. Bu nedenler arasında stres, aşırı kilo almak ya da vermek, bazı ilaçların yan etkisi, yumurtalık kisti, rahim içi tabakanın kalınlaşması, rahim ağzı kanseri, rahim içi bazı sağlık sorunları, aşırı egzersiz ve spor yapmak, bazı hastalıklar (diyabet, siroz, tiroid sorunları..) başta gelmektedir. Diğer sorunlar ise rahim kanseri, hormonsal bozukluklar, doğum kontrol hapları, kist oluşumu, prematüre yumurtalık yetmezliği, iltihaplı hastalıklar gibi sorunlardır.

Bu nedenlerin en başında stres gelmektedir. Bütün ay boyunca strese giren ya da çok fazla sinir hali yaşayan bayanların adet dönemi değişebilmektedir. Bunun yanı sıra yediğiniz, içtiğiniz şeyler de adet dönemi değişikliklerinin bir sebebidir.

Bunların bir tanesi de hormonsal değişimlerdir. Hormonsal değişiklikler her bayanda olabilmektedir. Hormonsal değişiklikler, menopoza girmeden bir ya da iki ay öncesinde daha sık görülmektedir. Bunun haricinde ilk adet görmeye başlama dönemiyle birlikte de adet dönemi değişebilmektedir.

Mevsim değişikliği, yaş ilerlemesi de adet dönemi değişikliğine sebep olabilmektedir. Ergenlik dönemi sonrasından belli bir yaşa girene kadar adet dönemi değişikliği olabilmektedir. Doğum yapan bir bayanın da hormonları değişeceğinden adet dönemi de değişebilir.

Yeni evlenen çiftlerin çoğu çocuk sahibi olmak için acele etmezler bunun için ise doğum kontrol hapları kullanırlar. Bu haplarla birlikte adet geciktirici haplar, ağrı kesici haplarda dahil olmak üzere adet düzensizliğini yaratır.

Kadınların üreme organında iltihap sorunun meydana gelmesi de adet düzensizliğinin nedenleri arasında yer alır. Gün içinde aşırı miktarda içilen kahve, çay gibi kafein içerikli içecekler adet düzensizliğin nedenidir. Adet düzensizliği sorunu için yapılması gereken çözüm önerilerinde ilk şık her zaman bitkilerden yararlanma olsun. Çünkü adet için verilen her ilaç ileride bir gün kadın yumurtalıkları için tehlike yaratmaktadır.

Adet düzensizliği sorunu yaşayan her bayanın ilk yapması gereken çörek otu ve bal karışımından yararlanmak olsun. Bu iki karışımı ilk üç gün alındığı zaman adet düzensizliği sorunu ortadan kalkar. Ayrıca diğer yapılması gereken adım ise ada çayıdır. Ada çayı adetin yaşandığı günün ardından üst üste içildiği zaman etkili sonuç verdiğini sizde fark edeceksiniz. Aslan perçemi bitkisi aynı şekilde adet düzensizliği sorunu için faydalıdır. Yedi gün aralıksız bu bitki tüketildiği zaman etkisini fark edeceksiniz. Beyaz soğanın kaynatılması ile suyunun içilmesi durumunda yaşanan adet düzensizliği ortadan kalkacaktır.

Adet düzensizliği genelde bayanların şikayetçi olduğu bir durumdur. Günümüz toplumunda ise böyle durumlarda doktora danışmak yerine etraftaki insanlara danışmak daha kolay gelmektedir. İnsanlar tabiri caizse kulaktan dolma bilgilerle hareket etmektedir. Bu ve buna benzer hastalıkların da habercisi olan adet düzensizliğinde eğer her ay düzensiz bir dönem geçiriyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Normal gibi görünen bu durumun çok ciddi hastalıkların da habercisi olduğunu unutmamalısınız.

Adet Düzensizliği Kısırlığa Sebep Olur Mu?

Adet düzeni bayanların doğurganlık özelliği açısından önemli bir göstergedir. Bu nedenle tüm bayanların adet takvimini takip etmeleri faydalı olacaktır. Aylık bir çetele tutarak adet gün ve haftalarınızı işaretleyerek bu süreci takip edebilir siniz. Menopoz dönemine kadar yumurtlama döngüsü devam eder. Adet kanaması kısaca şu şekilde gerçekleşir. Yumurtalıklarınız da her ay düzenli olarak üreyen yumurtalar olgunlaştığında yumurta kanalları ile rahime düşer. Rahim de sperm ile karşılaşıp döllenme sürecine girmeyen yumurtalar bir süre sonra çürüyerek kan yolu ile rahimden atılır. İşte bir bayanın hamile kalması için gerekli olan yumurtanın düzenli şekilde ürediğini veya yumurtlama düzeninin bozuk olduğunu adet düzenini takip ederek öğrenebilirsiniz.

Hamile kalmak için adet düzeniniz önemli bir kriterdir. Anne adayının yumurtalık sağlığı ne kadar yerindeyse hamile kalma ihtimali de o kadar yüksektir. Adet düzensizliği sorunu yaşıyorsanız bu sizin yumurtalıklarınız da problem olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle adet düzensizliği sorununuz varsa ve hamile kalmak istiyorsanız ilk olarak bir jinekoloğa başvurarak yumurtalık kanallarınızı ve yumurta sağlığınızı test ettirmelisiniz. Tekrarlayan adet gecikmeleri göz ardı edilmemelidir. Adet düzensizliği hamile kalmanızı zorlaştıran önemli bir etkendir. Yumurtalık sağlığınızı olumsuz etkileyen bir çok faktör vardır. Sigara ve alkol kullanımı, uyuşturucu kullanımı , psikolojik faktörler, bazı hormonsal bozukluklar, çeşitli ilaçların yan etkileri, rahim duvarında aşırı kalınlaşma görülmesi, dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığı gibi bir çok etken yumurtlama sağlığınızı olumsuz etkilemektedir. Bu etkenlere dikkat ederek doğurganlık özelliğinizi bir derece daha koruyabilirsiniz.

Adet Düzensizliği Hamileliğe Engel Mi ?

Düzenli aralıklarla yumurta üretimi gebelik için önemli bir faktördür. Adet düzensizliği gebelik için gerekli olan yumurtanın sağlıklı şekilde üremediğini gösterir. Sağlıksız yumurtadan da sağlıklı bir gebelik süreci beklemek olanaksızdır. Bu nedenle adet kanaması tarihlerini not almalı ve düzenli aralıklarla kanamanın meydana gelip gelmediğini takip etmelisiniz. Bu hem gebe kalmanızı hem de hamilelik sürecinizi kolaylaştıracak ve sizi daha bilinçli ve tedbirli hale getirecektir. Adet düzensizliğinin bebeğe doğrudan bir zararı yoktur.

Regl düzensizliği gebe kalma sürecini zorlaştıran bir etkendir. Gerekli doktor kontrolleri ve adet düzensizliğinin nedeni araştırılarak tedavi sürecine başlanmalıdır. Böylece gebelik süreciniz bir derece daha kolaylaşacaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git