Adet Döneminde Neden Vücut Su Tutar ?

Adet Döneminde Neden Vücut Su Tutar ?
8 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 407 kez okundu.

Adet döneminde neden vücut su toplar? Hemen hemen her bayanın vücudunda, adet döneminde gözle görülür bir şekilde ya da kendisinin hissedebileceği düzeyde ödemler, şişlikler oluşur. Özellikle göğüslerin bu dönemde şişmesine oldukça sık rastlanmaktadır. Adet döneminde vücudun su tutması kişiden kişiye göre ve yaşla da ilişkili olarak vücudun farklı yerlerinde görülebilmektedir. Bazı kişilerin karın bölgesinde, bazı kişilerin basen bölgesinde, bazı kişilerin de yüzünde şişlikler görülebilir. Oluşan bu şişlikler adetin bitmesiyle birlikte ise ortadan kaybolur.

Regl Döneminde Şişlik Oluşmasının Sebepleri Nelerdir ?

 

Regl döneminde bir çok hormon normale göre daha fazla çalışır. Fazla çalışan hormonlar nedeni ile adet dönemi öncesi vücut su tutmaya başlar. Hormonal döngü nedeniyle yükselen östrojen gibi bazı hormonlar ödeme neden olmaktadır. Hormonların yanı sıra beyindeki kimyasal değişimler de adetliyken vücudun su tutmasına neden olur. Bir de bu dönemde aşırı tuz tüketirseniz vücudunuz daha fazla su tutacaktır. Bu nedenle özellikle adet döneminizden 1 hafta kadar önce tuz tüketimine kısıtlamalar getirerek şişkinlikleri biraz olsun azaltabilirsiniz. Bu dönemde günde en az 8 bardak su içmelisiniz ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Düzenli yapılan egzersizler, kalsiyum minerali desteği, B6 vitamin desteği gibi takviyelerde bulunmanız vücudunuzda daha az şişlik oluşmasına yardımcı olacaktır.

Adet döneminde neden vücut su toplar ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git