Adet Döneminde Neden Uçuk Çıkar ?

Adet Döneminde Neden Uçuk Çıkar ?
8 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 875 kez okundu.

Adet dönemi bazı kadınlar için oldukça sancılı bir süreçtir. Çekilen acılar, ani kasılmalar ve bunun gibi birçok durum çoğu kadını günlük işlerini dahi yapamaz hale getirir. Ağrıların yanında vücudun topladığı ödem, sivilceler ve uçuk da cabasıdır. Peki, adet döneminde uçuk neden çıkar, bu durumun sebebi nedir? Gelin hep birlikte bakalım.

adet-doneminde-neden-ucuk

Regl Döneminde Uçuk Çıkmasının Nedenleri

Bazı durumlarda uçuk adete birkaç gün kala görülebilir, bazen adet döneminde, bazen de adet bitiminden sonra görülmektedir.
Uçuk virüslerin sebep olduğu bir durumdur ve bulaşıcıdır. Dudakta uçuk çıkmasının birçok nedeni vardır ve bayanlarda en çok adet döneminde uçuk görülür. Adet dönemi öncesi ve adet dönemi sonrası uçuk çıkması  vücudun çok fazla yıpranması ile ilgilidir. Çok fazla fiziksel acı çekmek ve sancı yaşamak vücutta uçuk olarak kendini göstermektedir. Adetliyken uçuk çıkması diğer bir nedeni ise kanama ile kaybedilen kandan dolayı vücudun vitamin ve mineral bakımından zayıf kalması ile ilgilidir. Bu süreçte demir eksikliği ortaya çıkar ve bu durum dudakta uçuk olarak reaksiyon gösterebilir.

Adet döneminde uçuk neden çıkar ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Adet Döneminde Neden Uçuk Çıkar ? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Muzdarip dedi ki:

    Vücut adet dönemine yakın dirençsizleşiyor.En ufak bir dikkatsizlikte enfeksiyon kapılabiliniyor.şuan bir uçuğum var biran önce Yok olmasını istiyorum.karıncalanma oluyor çok kötü. Çok fena bi virüs olmalı. Çünkü küçücük yarayı çok net hissediyorum. İnsanı huzursuz ediyor. Benim uçuğum şu nedenden çıkmış olmalı . Dün misafirlerim vardı sabahtan öğleye kadar kaldılar bende . Ben de hizmet ettim tabi. Sürekli elim işteydi. Kahvaltı , çay , yemek , bulaşık derken onlar geldiğinden beri yüzüme su dökmemiştim.dün regl de oldum uçuktan sonra. Anladım ki hem regl hem Yorgun oluşum hem de hijyenime dikkat edemeyişim (normalde günde en az 2 defa cildimi dove sabunla yıkarım , titiz bir insanım )uçuğum çıkmasına sebeb oldu

  2. Muzdarip dedi ki:

    En son 5 yıl önce küçücük, pek farkedilemeyen bir uçuk çıkmıştı bende. Şuan 27 yaşındayım O uçuk dışında hayatımda hiç uçuk çıkmamıştı. 1 defa çıkınca ardı arkası kesilmiyor demek 🙁 Bu sefer diğer insanlarda gördüğüm gibi daha fazla su kabarcığı olan fındık büyüklüğünde bir uçuk çıktı 🙁 umarım daha da büyümez. Bugün zoviraks uçuk kremi alacağım .Daha önce hiç kullanmadım . Ama ablam kullanıyordu sürekli o kremden çok memnundu.Rabbim herkese şifa versin. Sağlıklı, mutlu günler.

Sayfa başına git