Adet Döneminde Neden Tansiyon Yükselir ?

Adet Döneminde Neden Tansiyon Yükselir ?
10 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.781 kez okundu.

Adet dönemi bayanların ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar gördüğü dönemdir. Adet döneminde bayanların duygu değişimleri normaldir. Adet dönemi bayanların hamile kalmasına zemin hazırlar. Yumurtalık ve üreme sağlığı açısından da önemlidir. Belli dönemlerde adet döneminin gecikmesi normal karşılanır. Bu dönemler çok stresli olduğunuz dönemler, çok fazla kafein tükettiğiniz dönemler, hamile olduğunuz dönemler gibi zamanlardır. Bu dönemlerde ki hamilelik dönemi haricinde, gecikmeler en az bir iki hafta, en fazla ise üç ay şeklindedir. Daha fazla olan süre normal değildir.

Regl Döneminde Tansiyon Neden Yükselir ?

adet-doneminde-neden-tansiyon-yuksek-olur

 

Adet döneminde bazı hormonlarda artış olduğundan duygu değişimleri, iştah açılması ya da kapanması, bunalım hali gibi etkenler görülür. En çok da tansiyonun yükselmesi ve gerilme görülmektedir. Peki, adet döneminde tansiyon neden yükselir ?Bu durum vücuttaki hormonlar yüzünden oluşmaktadır. Vücutta bulunan östrojen hormonu dengesiz bir hal aldığından gergin olunması normaldir. Gerginlik, adet döneminin ilk günlerinde ya da adet dönemi öncesi görülmektedir. Etrafınızdaki insanları kırmanız kaçınılmazdır. Fakat dikkat etmeniz gerekir. Daha sonra üzüleceğiniz bir söz sarf etmemelisiniz. Gerginliğiniz çok fazla sürüyorsa doktora görünmenizde fayda vardır.

Adet döneminde tansiyon neden yükselir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git