Adet Döneminde Neden Sivilce Çıkar ?

Adet Döneminde Neden Sivilce Çıkar ?
6 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 698 kez okundu.

Adet döneminde hormonlar dengesiz hal alır. Bu hormonlar, sinir, stres, halsizlik, bunalım, duygu değişimleri gibi etkileri de beraberinde getirir. Adet dönemi boyunca ya da öncesinde ciltte oluşan sivilceler kişiden kişiye değişir. Bazı insanlarda hiç çıkmayan akne, bazı insanlarda da her adet döneminde çıkabilir. Peki, adet döneminde neden sivilce çıkar ?

Regl Döneminde Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir ?

 

Bu durumun bilimsel açıklamasına göre, vücut adet dönemi öncesi östrojen seviyesini düşürür. Bu seviye düşünce vücutta bazı dengesizlikler ortaya çıkar. Bu dengesizliklerin en çok göze çarpanı adet öncesi ve adet sonrası çıkan sivilcelerdir. Başka bir bilimsel açıklamaya göre ise vücudumuzun tüm organlarının yüzümüzde uyarılma noktaları vardır. Bu noktalar o organdaki sorunları belli etmek için bazı zamanlarda sivilce, akne gibi uyarımlar yapmaktadır. Öyledir ki adet dönemi öncesi genellikle çene bölgesinde sivilcelenme olmaktadır.

Adet dönemindeki hormonsal dalgalanmalar nedeniyle bayanların çoğu sivilcelenme yaşamaktadır. Adet dönemi geldiğinde sivilce de yavaş yavaş yok olur. Bunun başka bir nedeni ise aşırı androjen hormonudur. Adet dönemi boyunca çıkan sivilceler çok fazla ciddi etken değilse doktora başvurmanıza gerek yoktur fakat adet döneminde çıkan sivilceler geçmiyor ya da daha da büyüyorsa bu durumda doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Adet döneminde neden sivilce çıkar ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git