Adet Döneminde Neden Ruh Hali Değişir ?

Adet Döneminde Neden Ruh Hali Değişir ?
11 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 960 kez okundu.

Adet döneminde kadınlar bambaşka bir ruh haline dönüşür. Normal hayatta bir o kadar dişli ve güçlü görünümlü kadınlar adet günün yaklaşması ve başlaması ile birer kedi olurlar. Tüm duvarlarını indirir ve duygusal bir yapıya bürünürler. Adeta dokunsan ağlayacak durumda olan kadınlar alıngan ve hassas olurken ağlama eğilimleri de son derece yüksektir.

Peki ne oluyor da bir anda kadınların ruh hali bu kadar çabuk değişebiliyor, gelin hep birlikte bakalım.

adet-doneminde-nicin-ruh-hali-degisir

Tıp dilinde PMS olarak adlandırılan bu durum bazı kadınlar da çok şiddetli seyretse de kiminde daha hafif biçimde görülmektedir. Bunun ilk sebebi hormonel değişimlerdir. Beynin salgıladığı kimyasallar ile kadınlar farklı bir ruh haline bürünüyor. Bu hormon asıl olarak yumurtlama dönemine bir hazırlık olarak vücudun kendini hazırlama sürecidir ve bu hormon ile birlikte vücutta hassasiyet kendini gösterir. Bunun yanında kaybedilen kan ile vücut bir nebze yorgun düşmektedir ve yorgunluk ile birlikte ruh halinde değişmeler meydana gelir. Ancak bu değişimler çok şiddetli yaşanıyor ve önüne geçilmiyor ise uzman bir psikologdan yardım alınmasında fayda var.

Adet Döneminde Neden Ağlarız ?

Kadınların tarih boyunca erkeklere nazaran daha duygusal ve merhametli bir yapıda olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak öyle zamanlar vardır ki kadınlar en olmadık zaman da en olmadık şeye ağlar.

Bir yaprağın düşüşü, bir arabanın geçişi, bir söz, bir dokunuş kadınların ağlaması için sebep olabilir. Ancak kadınlar her zaman bu kadar sulu göz değildir. Bunun tabi ki bir nedeni var. Kadınlar adet döneminde daha hassas ve duygusal bir duygu durumu içine girer, bunun sonucu olarak ağlar ve bu durum oldukça doğaldır.

Adet öncesi salgılanan kimyasallar kadınlar da hormonel değişiklikleri beraberinde getirir ve kadınlar bu dönem içinde daha da hassaslaşır. Vücuttan kaybedilen kan ile birlikte vücutta ki demir değeri düşer ve demir eksikliğinin yan etkisi olarak kadınlar da duygusallık görülür ve bu duygusallık beraberinde ağlama durumunu ortaya çıkarır. Ancak bu dönem içinde gereğinden fazla duygu değişikliği yaşanıyor ve ağlamalar çok şiddetli seyrediyor ise uzman bir psikologdan yardım alınmalıdır.

Adet Döneminde Neden Duygusal Olunur ?

Duygusal olmak gayet normal bir olaydır. Çoğu erkek bu süreçte kadınların neler yaşadığını anlayamaz ve söylenir. Ancak kadınların doğası gereği her ay bu süreçte yaşananlar doğaldır.

Adet döneminde ruhsal çöküntü, ağlama nöbetleri, duygusal geçişler, sinirlilik, hassasiyet en çok yaşanan durumlar arasındadır. Bu durumun asıl nedeni vücutta ki hormonal değişimlerdir. Adet sırasında duygusal değişimler ile birlikte hem biyolojik hem de psikolojik değişimler yaşanır. Vücutta ki ağrıların artışı ile birlikte vücut direncini kaybeder ve bayanların tüm kaleleri yıkılır ve ağlama nöbetlerinin yanı sıra duygusallık baş gösterir. Ayrıca regl dönemi içinde salgılanan kimyasallar ile birlikte bayanlar normalde olduğundan daha duygusal bir ruh haline bürünür. Bu dönem içinde yağmurun yağışı, kitapta ki bir cümle, hatta en olmadık olaylar bile bayanları duygusal bir hale sokar. Bu durum gayet normal bir süreç olsa da eğer çok şiddetli duygu durum değişiklikleri yaşanıyor ve ağır bir depresyon hali hakim ise mutlaka bir psikologdan yardım alınmalıdır.

Adet Döneminde Neden Halsizlik Olur ?

Adet döneminde her bayanda farklı belirtiler ve ağrılar görülse de her bayan halsizlikten şikayet etmektedir. Özellikle adet döneminin ilk gününden başlayan ve son gününe kadar devam eden halsizlik durumu her bayanı canından bezdirmiştir.

Adet döneminde ki halsizliğin en büyük sebebi kan kaybı ve ağrılardır. Adet gününden birkaç gün önce başlayan ve son güne kadar süren karın, kasık, bacak, baş, göğüs ağrıları kadınları halsiz bırakan bir durumdur. Tüm vücudun etkilenmesi ve ağrıların çekilmesi ile vücut halsiz kalmaktadır ve bu süreç bayanları yormaktadır.

Adet döneminde halsizliğin diğer bir nedeni ise kan kaybıdır ve bu kan kaybı halsizliğin yaşanmasında en büyük etkendir. Adet döneminde kaybedilen kan ile birlikte vücutta kansızlık baş gösterir ve bununla birlikte kanama ile vücutta demir eksikliği ortaya çıkar. Demir eksikliği vücudun yorgun ve halsiz kalmasına neden olur ve bu süreç içinde vücut demiri kazanana kadar halsizlik sorunu devam eder. Ancak bu süreçte aşırı derecede halsizlik sorunu yaşanıyor ise uzman bir doktora görünmelisiniz.

Adet Döneminde Neden Canımız Tatlı ve Çikolata İster ?

Yeme bozuklukları hormonların bambaşka bir yan etkisidir. Bu süreçte rejimler ve diyetler yalan olur. Öğünler atlanır bunun yanı sıra tatlı krizleri yaşanır. En sıkıntılı konu ise tatlıdır. Bu süreçte ki bayanlar için gece gündüz saat fark etmeksizin tatlı isteği mevcuttur. Filmlerde ve reklamlarda şahit olduğumuz tatlı krizlerine her ne kadar erkekler ”abartı” olarak tanımlasa da tam olarak o şekilde bir istek yaşanmaktadır. Bünye sürekli tatlıya eğilim gösterir. Sürekli tatlı ihtiyacı mevcuttur. Bunun asıl sebebi ise vücuttaki bazı değerlerin seviyesinin düşmesidir. Bu değerler östrojen değerleridir. Östrojen değerlerinin seviyesi hormonlarla ilgilidir.

Hormonlarda karmaşıklık ya da adet dönemi yaklaşınca vücudun östrojen değerleri düşer ve böyle bir durum kan şekerinin düşmesiyle de doğru orantılıdır. Kan şekerinin düşmesi vücudun tatlı isteğini artırmaktadır. Çikolata ise hem tadı hem de salgıladığı hormonlar açısından daha çok tercih edilmektedir. Çikolatanın içerisindeki maddeler mutluluk hormonunu tetiklediğinden böyle durumlarda çikolata daha çok tüketilmektedir.

Bu durumun en önemli nedeni de adet döneminde bayanların mutsuz ve bunalım hali içinde olma olasılığının oldukça yüksek olmasıdır. Bayanların böyle bunalım hali içinde olması mutluluk hormonu seviyesinin de artmasını gerektirir.

Ancak diğer bir neden olarak da psikolojik sebebi ekleyebiliriz. Bu şekilde bir algının yaratılması ile birlikte, regl döneminde tatlıya karşı bir isteğin olduğunun bilinç altına işlenmesi ile beraber kişi adet döneminde tatlıya yönelmekte ve tatlı krizleri yaşamaktadır. Ancak bu sadece bir ön görü iken hormonsal değişimler ise adet döneminde tatlı isteğinin en net sebebi olarak karşımıza çıkar.

Adet dönemi her kadının geçirmesi gereken bir dönemdir. Bu dönem biz kadınlar için çok stresli geçse de kadın vücudu için aslında muhteşem bir dönemdir. Bu dönemde kadın hormonları düzene girer. Vücut döllenmeye hazır hale gelir. Vajina duvarı temizler. Yumurtlama süreci için gereken ortam oluşur. Adet kanaması vajina duvarının dökülmesi ile gerçekleşir. Bu dönemde vücuttan kan dışarı atılır. Kanın atılması ile beraber vücutta glikoz ihtiyacı ortaya çıkar. Glikiz karbonhidrat yani şekerin yapı taşıdır. Bu yüzden adet döneminde vücut o açığı kapatmak için tatlı ister.

Bu ihtiyacınızı küçük bir çikolata ile giderebilirsiniz. Canınız tatlı istiyor diye bunu abartmayın, sonrâ birde kilo alırsınız. Alın size bir dert daha…

Adet Döneminde Neden Havuza ve Denize Girilmez ?

Adet döneminin bir diğer dezavantajı ise bu süreç içinde havuza girilememesidir. Bu dönem boyunca yoğun kanamalar ve akıntılar yaşanır. Bazen öyle akıntılar olur ki pedler de sızma sorunu bile görülebilir. Böyle bir durumda havuza girilmesi doğru bir davranış değildir. Havuza girildiği an akıntının yaşanması ile adet kanı havuz suyuna karışarak hem kötü bir görüntü oluşturur hem de hiç etik bir davranış değildir.

Adet döneminde havuza girilememesinin diğer bir nedeni ise sağlıkla ilişkilidir. Adet döneminde akıntı sırasında vajina mikrop kapmaya oldukça müsait bir hale gelir ve toplu ya da hijyenik olmayan havuzlara girmek enfeksiyon riskini arttırır ve iltihaplanmalar yaşanabilir.

Hem sağlık hem de toplumsal değerler açısından adet dönemi içinde denize ve havuza girmek doğru değildir. Ancak tampon kullanılır ise adetin 3. gününden sonra denize girilebileceği açıklanmıştır.

Adet Döneminde Neden İlişkiye Girilmez ?

Adet dönemi 5-7 gün arasında seyreden ve her sağlıklı kadının menopoz dönemine kadar süren doğası gereği ve doğurganlık adına yaşadığı gayet doğal bir durumdur.

Bu süreç ayda bir görülse de bazen ilişki için partnerler sabırsız olabilir. Ay içinde görüşemeyen yahut regl dönemi içinde bir araya gelen partnerler de cinsel bir istek uyanabilir ve bu istek bayan için regl döneminde artış göstermektedir.

Ancak halk arasında adet dönemi içinde ilişkiye girilemeyeceğine dair bir söylenti vardır. Tam olarak tıp alanında onaylanmamış durum olsa da adet döneminde ilişkiye girmek doğru değildir. Bunun ilk nedeni partnerlerin psikolojik olarak etkilenmemesi adınadır. Vajina içinden gelen adet kanını partnerin görmesi ve bu şekilde ilişkiye girmek kimi zaman ikili ilişkileri zedeleyip zarar vermektedir. Bunun yanında partnerler arasında iğrenme durumu yaşanılır ve soğuma evresine girilebilir. Diğer bir neden ise adet döneminde vajinanın çok hassas olması ve mikrop kapma oranının yüksek olmasıdır. İlişki sırasında mikrop kaparak iltihap ve enfeksiyon durumu yaşanabileceği için adet döneminde ilişkiye girilmez.

Adet Döneminde Neden Gergin ve Sinirli Olunur ?

Adet dönemi tüm bayanların ergenlik döneminden itibaren yaşadığı dönemdir. Tüm bayanlar menopoz dönemine kadar da adet dönemini yaşamaktadır. Adet dönemi bayanlar için bazen tam bir kabus olabilmektedir.

Adet döneminde gerginlik, stres, iştah açılması, tatlı isteği gibi bir çok duygu değişimi yaşanmaktadır. Bunların en önemlisi de gergin anlardır.

Adet dönemi boyunca bayanların genel olarak gergin, sinirli olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Hatta etrafındaki insanları kıracak, üzecek sözler de sarf edebilirsiniz. Bu kişiler önem verdiğiniz insanlar olunca sizin açınızdan da onlar açısından da sorun olabilmektedir. Bu durum hormonsal bir durumdur. Hormonlar her ay çeşitli şekillerde dalgalanma yaşarlar. Bu dalgalanmalar kadınlara gerginlik, duygusal bozukluklar, stres, tuzlu ya da tatlı yeme isteği gibi haller getirir.

Adet dönemi yaklaşık olarak her 28 günde bire tekabül eden ve kadınların üremesi adına gerekli olan biyolojik bir olaydır. Bu süreci yaşayan bayanda hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok değişim yaşanır. Bu sürecin başlamasına birkaç gün kala kişide aşırı duygusallık durumu söz konusu olur. Bir filmin sahnesine ağlayıp, bir reklam da gözlerinden yaş gelir. Bu duruma genelde erkekler bir anlam veremese de onları en çok ilgilendiren konu gerginliktir. Bu konuda hem sosyal medyada hem de dizi ve filmlerde birçok geyik yapılmıştır. Adet döneminde ki gerginlik her ne kadar çok abartılsa da ne yazık ki bu süreçte gerginlik ve hassasiyet yaşandığı yadsınamaz bir gerçektir. Adet döneminde gergin olmanın birçok sebebi vardır. Bunlardan ilki vücutta ki ağrıdan kaynaklanmaktadır. Bel bölgesinde, bunun yanı sıra karın, kasık ve bacaklarda ki ağrılara birde göğüs sızlamaları eklenince gerginlik hadsafaya çıkar ve kadınlar bu 7 günlük süreçte patlayacak bir bomba gibi ortada dolaşır.

Adet döneminde her bayan farklı bir gerginlik yaşasa da tüm kadınların ortak sorunudur bu durum. Halk arasında adet dönemi gerginliği olarak adlandırılan bu durum tıp dilinde premenstrüel sendrom olarak karşımıza çıkar. Adetin başlamasından önce başlayan bu gerginlik son güne kadar devam eder. Bu da ortalama olarak 7-10 gün demek oluyor. Bu gerginliğin sebebi ise hormonlar ile ilgilidir. Yani bu noktada aslında kadınların bir suçu yoktur. Biyolojik olarak bu dönemde salgılanan hormonlar sonucunda gerginlik yaşanır. Hormonlarda ki değişme ile birlikte kişinin bünyesi bu duruma tepki verir. Hem gerginlik hem yeme bozuklukları hem de ruhsal yönde ki değişimlerin ana nedeni vücudun salgıladığı hormona verilen tepkidir.

Adet Döneminde Neden İştah Açılır ?

Adet dönemi çoğu bayan için oldukça sancılı bir süreçtir. Karın ağrıları, kasıkta meydana gelen kasılmalar, karında şişlik ve bel bölgesinde şiddetli ağrı bayanları adet döneminde gündelik işlerini yapmaktan alıkoyan bir durumdur. Tüm bunlara birde kilo alma sorun eklenince kadınlar bu süreçte oldukça yıpranmaktadır. Ay içinde yapılan diyetler, dikkat edilen kalori hesaplamaları regl döneminde bozulmakta ve bu süreçte bayanların iştahı açılarak çok yemek yeme sorunu ortaya çıkmaktadır.

Adet dönemi, vücuttaki bazı hormonların değiştiği dönemdir. Hormonların değişmesi, stres kaynaklı olarak iştahın da artmasını sağlayabilmektedir. Adet dönemi boyunca stres, bunalımı tetiklemektedir. Böyle durumlarda depresyon, halsizlik beraberinde sürekli yeme isteğini de getirebilmektedir.

İştahın artması, genel olarak psikolojik olarak tanımlanmaktadır. Fakat bunun bir de bilimsel açıklaması bulunmaktadır. Adet dönemi boyunca ortaya çıkan progesteron ve östrojen seviyeleri adet döneminden önce veya adet dönemi süresince dengesiz bir haldedir. Bu dengesizlik ise karbonhidrat metabolizmasının dengesizliğini ortaya çıkarmaktadır.

Karbonhidrat metabolizmasının dengesizliği, hormonsal olarak iştahı artırmaktadır. İştah artması da daha çok karbonhidratlı besinleri yeme isteğini doğurmaktadır. Örnek olarak, makarna, pizza, çikolata veya tatlı yiyecekler bunların başında gelmektedir. Karbonhidrat içeren besinler kilo almaya yardımcı olan besinler olduğu için bu dönem boyunca böyle yiyeceklerden uzak durmak mümkün olmadığı için dikkat edilmesi gereken besinlerdir. Kilo almamak için bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Bunlar az az ve sık sık yemek olabilir. Bolca salata tüketmek olabilir. Kuru meyveler daha sağlıklı oldukları için onları tüketmeye özen göstermelisiniz. Eğer kontrol dışı kilo problemi yaşarsanız derhal doktora başvurmalısınız.

Adet Döneminde Neden Sancı ve Ağrı Olur ?

Adet dönemi her bayan için zor bir süreçtir. Yaklaşık 5-7 gün arasında seyreden bu süreç içinde acı eşiği ve anatomik yapıya bağlı olarak sancı ve ağrılar yaşanır. Bu duruma kasılmalar, kusma, bulantı, bel ağrısı, baş ağrısı, bacak sızlaması, karın ağrısı eşlik eder.

Adet dönemin de sancı olmasının en büyük nedeni rahim kasılmasıdır. Rahmin güçlü kasılmaları sırasında karın ve kasık bölgesinde sancılar baş gösterir ve bazen bu durum katlanılmaz hale gelebilir.

Bu sancılar iki türden oluşmaktadır. İlki primer olarak adlandırılan ve sıklıkla görülen bir durumdur. Adet başlamadan birkaç gün önce kendini gösterir ve adet süresince devam eder. Diğer bir çeşidi ise sekonder türüdür. Bu ağrının altında farklı sebepler yatabilir ve son derece tehlikeli durumların habercisi olabilir.

Adet döneminde salgılanan kimyasallar da sancıların en büyük nedeni olarak bilinmektedir. Bu kimyasallar rahim ve kasıkta şiddetli sancıların en büyük nedeni olarak bilinmektedir ve bayanlara oldukça zor ve ağrılı bir süreç yaşatır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git