Adet Döneminde Neden İştah Açılır ?

Adet Döneminde Neden İştah Açılır ?
11 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 407 kez okundu.

Adet döneminde neden iştah açılır ? Adet dönemi, vücuttaki bazı hormonların değiştiği dönemdir. Hormonların değişmesi, stres kaynaklı olarak iştahın da artmasını sağlayabilmektedir. Adet dönemi boyunca stres, bunalımı tetiklemektedir. Böyle durumlarda depresyon, halsizlik beraberinde sürekli yeme isteğini de getirebilmektedir.

İştahın artması, genel olarak psikolojik olarak tanımlanmaktadır. Fakat bunun bir de bilimsel açıklaması bulunmaktadır. Adet dönemi boyunca ortaya çıkan progesteron ve östrojen seviyeleri adet döneminden önce veya adet dönemi süresince dengesiz bir haldedir. Bu dengesizlik ise karbonhidrat metabolizmasının dengesizliğini ortaya çıkarmaktadır.

adet-doneminde-neden-istah

Karbonhidrat metabolizmasının dengesizliği, hormonsal olarak iştahı artırmaktadır. İştah artması da daha çok karbonhidratlı besinleri yeme isteğini doğurmaktadır. Örnek olarak, makarna, pizza, çikolata veya tatlı yiyecekler bunların başında gelmektedir. Karbonhidrat içeren besinler kilo almaya yardımcı olan besinler olduğu için bu dönem boyunca böyle yiyeceklerden uzak durmak mümkün olmadığı için dikkat edilmesi gereken besinlerdir. Kilo almamak için bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Bunlar az az ve sık sık yemek olabilir. Bolca salata tüketmek olabilir. Kuru meyveler daha sağlıklı oldukları için onları tüketmeye özen göstermelisiniz. Eğer kontrol dışı kilo problemi yaşarsanız derhal doktora başvurmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git