Adet Döneminde Neden Çok Yemek Yenir ?

Adet Döneminde Neden Çok Yemek Yenir ?
8 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 345 kez okundu.

Adet döneminde neden çok yemek yenir? Adet dönemi çoğu bayan için oldukça sancılı bir süreçtir. Karın ağrıları, kasıkta meydana gelen kasılmalar, karında şişlik ve bel bölgesinde şiddetli ağrı bayanları adet döneminde gündelik işlerini yapmaktan alıkoyan bir durumdur. Tüm bunlara birde kilo alma sorun eklenince kadınlar bu süreçte oldukça yıpranmaktadır. Ay içinde yapılan diyetler, dikkat edilen kalori hesaplamaları regl döneminde bozulmakta ve bu süreçte bayanların iştahı açılarak çok yemek yeme sorunu ortaya çıkmaktadır.

Regl Döneminde Aşırı Yemek Yemenin Nedenleri Nelerdir ?

adet-doneminde-neden-fazla-yemek-yenir

Adet döneminde çok yemek yeme isteği hem psikolojik hem de biyolojik kaynaklı olduğu bilinmektedir. Adet döneminde aşırı yeme isteği duygu durum değişiklikleri ve vücutta meydana gelen ağrıların yanı sıra hormonal değişimlerden kaynaklı olmaktadır. Bayanları yemeğe yönlendiren psikolojik bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Adet döneminde iştah açılmasının biyolojik sebeblerine baktığımızda östrojen ve progesteron hormanlarında ki değişimler karşımıza çıkar. Bu hormonlar da ki değişimler ile birlikte bayanlar da özellikle tatlı yemeye eğilim artar. Adet öncesi çok acıkma  adet öncesinde başlar ve adetin son gününe kadar devam eder. Bu süreçte kilo almamak adına hafif yiyecekler ile iştahı kesme yoluna gidilmelidir.

Adet döneminde neden çok yemek yenir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git