Adet Döneminde Neden Çok Kan Gelir ?

Adet Döneminde Neden Çok Kan Gelir ?
11 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 361 kez okundu.

Adet döneminde neden çok kan gelir ? Adet döneminde yaşanan ve bayanları korkutan bir durum olan aşırı kanama tıp dilinde menoraji ve hipermonoroji olarak tanımlanmaktadır. Menoroji kanamaların uzun dönem devam etmesi ve fazla kanama olması anlamını taşımaktadır. Hipermonoroji ise menorojiye bakarak daha uzun ve kanamaların aşırı fazla olması anlamına gelir. Bu iki durumda hormonlarla ilgili olmakla birlikte oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur.

adet-doneminde-nicin-cok-kan-gelir

Bu durum ile menopoz öncesi dönemde sık karşılaşılabilir. Hormonlarda ki düzensizlik ile birlikte kanamalar kimi dönem çok az kimi dönemde çok fazla görülür. Böyle bir durum yaşandığı takdirde uzman bir doktora danışılmasında fayda vardır. Kanamaların diğer bir nedeni ise ay içinde kullanılan ilaçlardır. Aşırı derece de ya da çok etkili ilaçlar kullanmak vücudun dengesini bozarak aşırı kanamaya sebep olmaktadır. Bu dönem içinde aşırı kanama ile birlikte pıhtı atma durumu yaşanıyor ise bunun sebebi yumurtalıklarla ilgili olabilir. Ayrıca çok sık rastlanmasa da bu durum kanser şüphesini de beraberinde getirmektedir.

Adet döneminde neden çok kan gelir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git