Adet Döneminde Neden Bacaklar Ağrır ?

Adet Döneminde Neden Bacaklar Ağrır ?
8 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 2.439 kez okundu.

Adet döneminde sadece karın bölgesinde ağrı yaşanmaz. Ağrılar birçok bölgeye yayılır ve birçok organda ağrı görülebilir. Bu durumun yaşanması gayet doğaldır. Çoğu bayan adet döneminde bacak ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurmaktadır. Bacaklar da ağrı, şişme ve morarma görülmektedir. Peki, adet döneminde neden bacaklar ağrır?

Şiddetli rahim kasılmalarının etkisi ile birlikte adet dönemi öncesi ve adet dönemi sonrası bacak ağrısı görülebilir. Adet dönemi sırasında bacak ağrısının diğer bir nedeni ise damarlardan kaynaklanır. Bu dönemde yaşanan kasılmalar, hormonal değişimler bayanlarda damarları da etkilemektedir. Kılcal damarlarda yaşanan baskı sonucu bacaklar da ağrı ve sızı şiddetlenebilir. Bunun yanı sıra bu süreçte morarma ve şişme problemi de ortaya çıkar. Bu ağrılar genelde orta şiddetlidir ve çok büyük sorunlara neden olmaz.

adet-doneminde-niye-bacaklar-agrir

Regl Döneminde Oluşan Bacak Ağrsının Tedavisi

Adet döneminde içilen rahatlatıcı çaylar ve uygun ağrı kesiciler bacak ağrılarını hafifletmektedir. Ancak adetliyken bacak ağrısı ağrı kesici içilmesine rağmen dinmiyor ve şiddetli ağrı yaşanıyor ise bu durum adet dönemi ile ilgili olmayabilir ve romatizmal hastalıklar gibi başka hastalıkların habercisi olabilir. Eğer böyle bir durum yaşanıyor ise uzman bir doktora muayene olunmalıdır.

Adet döneminde neden bacaklar ağrır ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Adet Döneminde Neden Bacaklar Ağrır ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Hatun yıldız dedi ki:

    Adet dönemi sağ bacağım da şiddetli ağrı var
    son 5 senedir ve ağrı diz den yukarı damarin ağrısını hissediyorum yürümekte zorlanıyorum nedenn acaba

Sayfa başına git