Adet Döneminde Neden Az Kan Gelir ?

Adet Döneminde Neden Az Kan Gelir ?
5 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 786 kez okundu.

Bayanların en sıkıntılı dönemidir adet dönemi. Adetin az gelmesi ; kanama oranının azalması tıp dilinde ki adıyla hipomenore olarak bilinir. Adet kanamaları yaş ilerledikçe azalmaya başlar. Doğum kontrol hapı kullanıldıkça adet kanaması da azalma gösterir. Normal olarak kabul edilen günlük 2 ped değiştirilmesi gerekir. Bazı kadınlar az adet olduklarını düşünürler bu aslında normaldir.

Adetin az gelmesinin temel nedeni hormonlara bağlıdır. 40 yaşın üzerinde kadınlara adet kanamaları menepoz nedeniyle azalma olması normaldir. Kürtaj yapıldıktan sonra rahim içi yapışıklık adet döneminde kanamanın azalmasına yol açmaktadır. Adetin en fazla iki gün sürmesidir hipomenore olarak adlandırılır bunun nedeni için doktora muayene olunması gerekir. Bazı kişilerde adet 5-7 gün arası sürer bazılarında ise 2-3 gün sürer. Adet azlığının psikolojik olarak da etkenleri olabilir.

Ayrıca doğum kontrol hapları da adet kanamasının azalmasında en önemli faktörler arasında yer alır. Doğum kontrol hapı kullanmadan önce doktorunuza danışmalı ve adet kanamalarının azalacağının farkında olarak kullanmaya başlamalısınız. Özellikle 40 yaş üzeri kadınlarda regl döneminde kanamada azalmalar oldukça normaldir. Ancak aktif bir cinsel yaşamınız var ve yaşınız henüz genç ise kanamalarda ki azalma hamilelik şüphesini akıllara getirmelidir. Böyle bir sorun yaşamıyorsanız ve yaşınız ile ilgili herhangi bir sorununuz yoksa, adetim az geliyor diyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Ergenlik çağına yeni girmiş kişiler adet kanamasının az gelmesi sorunu yaşıyor olabiliyor bu da son derece normal bir durumdur ve vücudun hassaslığından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü vücut ilk defa böyle bir durum yaşamakta ve alışma sürecinde adetin az gelmesi doğal bir durumdur.

Biz öncelikle o ay içerisinde neler yaşadığımızı bir düşünelim. Çok mu stresli bir dönem geçirdik yoksa sürekli gel gitler yaşadığımız bir dönem mi geçirdik? Bunun cevabını bir bulalım.

Kanamaları etkileyen birinci etken strestir. Her şey etkilediği gibi adet kanamalarını da çok fazla etkiler ve bunu engelleyecek bir çözümü yoktur. Stres size bağlı olan bir şey değildir ama mümkün olduğunca azaltmaya çalışmalısınız. Stres dışında gel gitler yaşamanız da çok etkilidir. Ani duygu değişimleri de kanamaları etkiler. Aşırı stres yaşamanız kanamalarınızın tamamen kesilmesine bile yol açabilir. Böyle olması sağlığınız açısından büyük problemler meydana getirir. Mümkün olduğunca stresten uzak durmalısınız.

Örneğin, gençler de sınav stresi başlıca bir etkendir. Sınavlar yüzünden bir çok problem meydana çıkabilir. Sınav dönemi boyunca kızlar da adet kanamalarında değişimler, sivilceler, ani duygu değişimleri meydana gelir. Bu durumlar psikolojik olarakta etkili olabileceği için gerekirse doktor kontrolüne de gidilebilir ya da bir psikoloji uzmanından destek alınabilir. Adet kanamalarınızın strese bağlı değişim göstermesi gayet normal bir etkenlerdir.

Herkes en iyi kendini tanıyabilir ve kendi duygularına kendileri söz geçirebilir. Önemli olan kendini kontrol edebilmek ve oluşabilecek şeyleri en aza indirebilmeyi başarabilmektir. Eğer duygularınıza hakim olarak, kontrol etmeyi başarabilirseniz oluşabilecek sorunları da en aza indirmeyi başarmışsınız demektir. Adet kanamalarımızın düzene girmesi için duygu değişimlerine ve dediğimiz gibi özellikle ama özellikle her şeyi tetikleyen başlıca etkenimiz stresi kontrol altına almayı başarmalıyız. Bir ay boyunca yaşadığımız tüm durumların adet dönemini etkileyebileceğini mutlaka aklınızda bulunsun ve yaşadığımız tüm şeylere dikkat edelim. Sonunda bize zarar vermektense kontrol etmek daha faydalı.

Bir diğer etki de sizlerin eşleri ile girecek oldukları cinsel ilişki olmaktadır.Eşlerinizden gelen spermler direk sizlerin yumurtalıklarına etki edecek olmasından dolayı sizlerin kanamalarının ya tamamen durmasına ya da kanamanın oldukça azalmasına neden olacaktır.

Yeme ve beslenme bozukluğu olan bayanlarda vücut hormon üretimi salgılayamıyor ve böylece adet döneminde kanama az ve aralıklarla meydana gelmektedir. Zayıf kadınlarda da aynı sebepten kaynaklı adet kanaması az olabilmektedir. Aileden gelen genetik bir kalıtımdan kaynaklı olabilir babaanneniz veya annenizde böyle bir durum varsa size de aktarılmış olabilir.

Bunun için gerçekleşecek tedavilerde hormon içeriği olan ilaçlar kullanılmasını uygun görürse doktor bunun tedavisini ilaçla sağlayabilir. Adetin az gelmesine guatr hastalığı da neden olabilir. Böyle bir durumda hastaya guatr hormonu takviyesi yapılır. Adetin azlığının nedenleri tahlil edildikten sonra tedavi yöntemine başlanır. Bazı durumlarda yani doğum engelleme olarak bilinen spiral takma da adetin azalmasına neden olabilir bu durumda sprialin çıkarılmasını uygun görürse doktor bunu çıkartabilir. Adetiniz az ama 3-4 gün sürüyorsa bunda bir sıkıntı yok öncelikle bunu normal olarak bilmeniz gerekiyor. Hem az gelip hem de çok ağrı yapıyorsa vajina da iltihaptan kaynaklı olabilir. Bunun için öncelikle belirli tahliller yapılır ve antibiyotik ile iltihabın geçmesi sağlanır buna rağmen az gelmeye devam ediyorsa bununla birlikte başka problem olduğu anlaşılır ve diğer tedavi uygulamalarına başlanır. Düzenli kontrolle doktora görünmeniz gerekir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git