Adet Döneminde Neden Az Kan Gelir ?

Adet Döneminde Neden Az Kan Gelir ?
5 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 414 kez okundu.

Her ay 5-7 gün arasında gerçekleşen adet kanamaları ilk iki gün fazla gelmektedir. Sonraki günlerde bu günlere nazaran adet kanamasının az gelmesi görülür ve adetin az gelmesi gayet doğaldır. Ancak normal dönemlere bakarak adet kanamasında azalma görülmesinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Peki, adet döneminde neden az kan gelir?

Regl Döneminde Az Kanama Olmasının Sebepleri Nelerdir ?

adet-doneminde-nicin-az-kan-gelir

Adet döneminde az kan gelmesi tıp dilinde hipomonero olarak adlandırılır ve bunun nedeni hormonal değişikliklere bağlıdır. Yaş ile birlikte hormonal çalışmalarda bir yavaşlama ve değişim seyredilmektedir. Bu durum ile birlikte kanama da zaman içinde yaşa bağlı olarak azalmalar seyreder. Ayrıca doğum kontrol hapları da adet kanamasının azalmasında en önemli faktörler arasında yer alır. Doğum kontrol hapı kullanmadan önce doktorunuza danışmalı ve adet kanamalarının azalacağının farkında olarak kullanmaya başlamalısınız. Özellikle 40 yaş üzeri kadınlarda regl döneminde kanamada azalmalar oldukça normaldir. Ancak aktif bir cinsel yaşamınız var ve yaşınız henüz genç ise kanamalarda ki azalma hamilelik şüphesini akıllara getirmelidir. Böyle bir sorun yaşamıyorsanız ve yaşınız ile ilgili herhangi bir sorununuz yoksa, adetim az geliyor ve adet kanaması neden azalır diyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Adet döneminde neden az kan gelir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git