Adet Döneminde İshal Nasıl Geçer ?

Adet Döneminde İshal Nasıl Geçer ?
23 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.578 kez okundu.

Kadınlar ve erkeklerde blue çağında birden fazla değişim meydana gelir. Bunların en başında ise kadınların geçirip erkeklerin geçirmediği manstruasyon döngüsü yer almaktadır.

Menstruasyon döngüsü kadının yumurtalarının döllenmek üzere hazırlanıp, döllenme meydana gelmediğinde ise bozulan yumurtaların vücuttan kan ile atılmasıyla gerçekleşmesine denir. Özetle en anlaşılır ifade bu olsa da halk arasında adet görme olarak bilinmektedir. Yaklaşık 21-35 günde bir olarak gerçekleşecek olan bu döngü, kadının sağlığı açısından büyük bir yere sahiptir.

Fakat adet görülürken vücut müthiş bir hızla çalıştığından diğer alt ekstremitelerde bulunan bazı organlarda bundan nasibini alır. Overler, foliküller vb kadın iç organları bu döngü etrafında çalışırken nasibini alan organlar bağırsaklar olmaktadır. Bunun da nedenini basite indirgeyecek olursak şöyle açıklamak gerek. Adeti bir iki gün dahi geciken kadın, kabız olmuşçasına şişkin ve halsizdir. Fakat adet gördüğü zaman şişkinliği diner ve vücut eski performansında çalışmaya devam eder.

İşte bu kısa arada ishalin gerçekleşmesi de muhtemeldir. Bir diğer konu da şudur sadece adet süresince, yani 4 ilâ 7 gün, olması oldukça can sıkıcı ve zor bir durumdur. Sık sık tuvalete gidilip rahatsız ve halsiz hissetmek ve tuvalette harcanan zamanın artmasıyla bıkkınlık ve de su kaybı. İshalin oluşumu önlenemezse eğer adet süresi uzayabilir, kısalabilir, bir sonraki adetinize kadar şişkinlik hissedebilirsiniz. Artan sivilceler ve yağlanmış cilt tabakası da cabası. İşte tüm bunların olmaması için ishali durdurmanız ve adetinizin normal düzeyinde ilerlemesi gerekir.

Eğer bu durum sizi bir hayli rahatsız ediyor ise doğum kontrol hapları kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Doğum kontrol hapları regl döneminde salgılanan sıvıları ve hormonları dengelediğinden dolayı bu sorunu da ortadan kaldırabilmektedir. Ancak bir çok bayanda bu şikayetlerin olması gayet doğal bir durumdur. Endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Eğer bu sorundan başka regl dönemi ile ilgili başka bir şikayetiniz yoksa doğum kontrol haplarını kullanmamanızda büyük ölçüde yarar vardır. Çünkü vücudun doğal dengesini bozabilmektedir. Ancak bu sorundan fazlasıyla şikayetçi isiniz kullanıp kullanmamak da size kalmış bir durum. Doğum kontrol hapları vücutta regl döneminde ki dışkılama isteğini ayarlayabildiği gibi eğer regl süreciniz fazla ve ya az oluyorsa bunu da düzenleyebilmektedir. Ancak yinede kayda değer ciddi bir problem olduğunu düşünmüyor isiniz doğum kontrol haplarını kullanmanızı önermem. Yine protesteron isimli bayanların regl döneminde salgıladığı bir hormon regl döneminde az salgılanıyor ise bu da bayanlarda regl döneminde ishal olmaya sebep olabilmektedir.

  • Sağlıklı bir beslenme düzenine geçilmeli.
  • Bol sebze ve meyve tüketilmeli
  • Yemekten sonra ve öncesinde mutlaka su içilmeli
  • Günde bir bardak tuzlu ayran tüketilmelidir.
  • Beyaz undan uzak durup çavdar gibi tam tahıllı ekmekler tüketmelisiniz
  • Günün bir öğününde pirinç lapası ya da yulaf ezmesi tüketebilirsiniz
  • Meyve suları tüketmelisiniz( kayısı, şeftali gibi ishal yapıcı sular hariç)
  • Kuru meyve tüketilebilir. Kuru kayısı, incir haricinde kuru erik gibi meyveler tercih edilebilir.
  • Tavuk suyu çorbası tüketilebilir.
  • Enginar, kereviz, bamya, bakla, ebegümeci, kuzukulağı, tere gibi bitkiler tüketilebilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git