Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı ?

Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı ?
9 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 584 kez okundu.

Âdet (regl) kanaması, kendini hamileliğe hazırlayan rahim dokusunun hamilelik gerçekleşmediği için kanayarak dışarı atılması olayıdır. Hamilelik (gebelik) oluştuğu zaman bebeğin yaşaması için uygun ortam oluşturan rahim dokusu, hamileliğin gerçekleşmediği her ay eskiyen dokuyu kanayarak yeniler.

Regl (âdet) dönemi kadınların kendini en rahatsız ve en hassas hissettikleri dönemdir. Kadınların çoğu bu dönemde cinsel ilişki yaşamaktan kaçınır. Hem hijyen hem de duydukları rahatsızlık açısından kendilerini uygun hissetmezler. Erkeklerin bu konuda anlayışlı ve duyarlı olması sağlık açısından çok önemlidir. Tabii ki bu, regl sırasındayken cinsel ilişki yaşanmayacağı anlamına gelmez. Koşullara, kişilerin isteklerine göre farklılık gösterir. Regl sırasında kondom (prezervatif-kılıf) kullanılarak cinsel ilişki yaşanmasında tıbbi açıdan da bedensel açıdan da bir sakınca yoktur. Kondomsuz yaşanan cinsel ilişkide kadının da erkeğin de mikrop kapma riski olabilir. Çok nadir de olsa regl sırasında hamile kalma olasılığı mevcuttur. Eğer hamile kalmak istemiyorsanız, regl sırasındaki cinsel ilişkilerinizde de önlem almanız gerekir.

Her ay yumurtlama döneminizi (âdet döngüsünü ya da doğurgan olduğunuz dönemleri) iyi bilmeniz gerekir. Reglin ilk başladığı günden diğer aydaki kanamanın ilk gününe kadar geçen zaman, adet döngüsü zamanıdır. Genel olarak eğer adetleriniz düzenliyse 28-30 günde bir adet döngünüz olur. Eğer adetleriniz düzenli değilse bu zaman aralığı 35-40 günü bulabilir. 28 ya da 30 günde bir adet oluyorsanız, yumurtlama döneminiz regl döneminizden yaklaşık 14-15 gün sonradır. Eğer düzensiz adet görüyorsanız, yumurtlama döneminiz regl döneminiz bittikten 17-20 gün sonradır. Doğurganlık oranının en fazla olduğu dönem yumurtlamadan 4-5 gün önceki dönem ile yumurtlama bittikten sonraki 2-3 gündür. Çünkü bu dönemde yumurta, döllenme borusuna (fallop tüpüne) ulaşır. Yumurtanın sperm ile karşılaştığı yani döllenmenin oluştuğu tek yer fallop tüpleridir.

Adetliyken cinsel ilişki yaşandığında hamile kalınmaz, çünkü yumurtlama zamanı geçmiştir ve yumurta çoktan rahimden atılmıştır gibi yargılara güvenerek adet döneminde korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmek çok yanlıştır. Çünkü her kadında yumurtlama süresi farklılık göstermektedir. Regl dönemindeki cinsel ilişki ile hamileliğin oluşmasında, yumurtlama gününün yanı sıra spermin kadın cinsel organında yaşama süresi (2-3 gün) de çok önemli bir durumdur.

Bazen de âdet döneminin sonuna doğru yani 7. 8. 9. günlerde lekelenmeler oluşabilir. Bu lekelenmeleri reglin devam ettiği yönünde yorumlayabilirsiniz. Fakat yumurtlama kanaması olabilir. Yani adet bitiminden sonraki 1 hafta içinde de yumurtlama oluşumu gerçekleşebilir. Bu durumdaki cinsel ilişkide ve spermlerin yaşama süresi de göz önünde bulundurularak düşünülürse yine hamilelik olasılığı var demektir. Son olarak, adet döngüsünün hiçbir günü hamilelikten % 100 korunma için elverişli değildir. Bu yüzden de gün sayma yöntemi, geri çekilme ya da adet döneminde ilişkiye girme gibi yöntemler sizi hamilelikten tam olarak koruyamaz.

Adetin Kısa Sürmesi Hamilelik Belirtisi Mi ?

Nerede ise milyonda bir olan bu durumlar arasında karşılaşılır iken bir kadının adet dönemlerinin kısa sürmesinde hamilelikten daha çok ya o sıralar yaşadığı ruhsal durumlar ya da sağlık problemleri her an yer almaktadır. Kadınlar arasında eğer bir kadın regl dönemi içerisinde sürekli olarak stresli ya da hem üzgün hem de kızgın olan zaman dilimleri geçirdi ise bu durum kadınların tüm bedensel fonksiyonları üzerinde etki edecektir.

Bir kadının bedensel fonksiyonlarını nerede ise en aza indirgeyecek kadar etkili olan bu ruh durumları ile kadınlar her ne kadar regl dönemlerinde ilk oldukça normal olarak girdiler ise bile sonralarında hızlı bir şekilde kesilme de meydana gelebilir. Bir kadının regl dönemi olması gerektiğinden kısa sürüyor ise kadınların yumurtalıklarında tembel yumurtalık hastalıkları meydana gelmiş olabilir. Bu anlarda kadınlar her ne kadar regl dönemleri içerisinde yer alıyor olsa bile yumurtalıkları normal hızı ile çalışamayacak olmasından dolayı kısa da sürebilir. Bu durum üzerinde kadınların yumurtalıklarının etrafının hem kötü koku yapan hem de sancı veren iltihaplar ile de kaplanmış olma durumu da oldukça gözler önüne gelen bir durumdur. Bu durumlarda doktorunuza başvurmayı unutmayın.

Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi Mi ?

Adet döneminiz düzensiz ise ve ilk adet olmaya başladığınız dönemden beri düzene girmiyor ise bu durumda çok hamilelik olasılığından bahsedilemez. Bu durum hormonal bir bozukluktan kaynaklanmaktadır ve mutlaka uzman bir doktora giderek tedavi sürecine başlanmalıdır.

Her ay düzenli olan adet kanamaları gecikti ise o zaman hamilelik durumundan söz edilebilir. Bu gecikmeler ile birlikte baş dönmeleri, kokuya hassasiyet ve kusma durumu görülüyor ve yumurtlama döneminde bir ilişki yaşandı ise hamile olma olasılığınız oldukça yüksektir.

Kesin sonuç için eczaneden alınan testleri uygulayabilir ya da bir sağlık merkezine giderek kan testi yaptırabilirsiniz. Ancak her adet gecikmesi ve adet olamama durumu hamilelik belirtisi değildir. Bu durum başka hastalıklarında habercisi olabilir. Aynı zamanda mevsim geçişleri, ay içinde çok fazla ilaç kullanmak, stres, yorgunluk, ertesi gün hapları, doğum kontrol hapları da regl olamama sorununa neden olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında mutlaka test yapılmalı eğer hamilelik durumu yok ise uzman bir doktora gidilmelidir.

Bir kadın yaşadığı duygu değişimlerini daha çok dikkate alması gerekir. Çünkü adet dönemi yani regl dönemi yaklaştığı anlarda ne kadar çok duygu değişimi ile karşılaşır ve ondan dolayı etkilenir ise bu dönemlerde gecikme meydana gelecektir. Mesela sizler o ara sürekli üzüldü ya da stresli anlar geçirdi belki de sürekli sinirlendi iseniz hormon değişimleriniz de bu duygu değişimleri ile gözlenecektir. Sizlerin bu duygu değişimleri ile gözlenen olaylar ile gecikmeler meydana gelir.

Karında Şişkinlik Hamilelik Belirtisi Mi ?

Bayanları hamile olduğu düşüncesine sevk eden diğer bir husus ise karında şişlik durumudur. Çoğu bayan karnında şişli olduğunu belirterek hamile oldukları şüphesi duyduklarını belirtmiştir. Karında şişliğin birçok nedeni olabilir. Adet olunamayan durumlarda bu şişlik yaşanırken bir adet belirtisi olarak da şişlikler görülebilir ve bunun yanında bu şişlikler başka bir hastalığın habercisi de olabilir. Ancak karın şişliği ilk dönemler için bir hamilelik belirtisi değildir. Rahimde döllenme sonucu direk karında bir şişlik oluşmaz. Hamileliğin başlamasından itibaren karında şişme durumu 2. ay da görülmeye başlar ve kimi bayanların karın içi genişliği ilgili olarak daha geç dönemlerde karında şişlik gözlemlenir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git