Adet Dönemi Sonrası Hassaslaşan Göğüsler

Adet Dönemi Sonrası Hassaslaşan Göğüsler
8 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 1.147 kez okundu.

Adet dönemi bir kadının vücudunun en çok hassas ve en duyarlı olduğu dönemdir. Bu dönemde, hem zihinsel hem de bedensel olarak vücut oldukça duyarlı bir hale gelir. Bu duyarlılık her kadında farklı olur. Bir kadının kendi yaşamı boyunca da farklı zamanlarda farklı ölçülerde olabilir. Ancak genel olarak aynı ailede olan kadınlarda aynı biçimlerde ortaya çıkar. Zihinsel olarak ağlama hissi, alınganlık, çabuk sinirlenme olabilir. Bedensel olarak ise en büyük değişim karında ve göğüslerde olur. Karında olan değişim kendini şişkinlik ve ağrı olarak belli eder. Göğüslerde ise genellikle adet dönemi öncesinde büyüme olur. Bu büyüme yanında ağrıyı da getirir. Peki, adet sonrası göğüslerde hassasiyet neden olur ?

Regl Dönemi Sonrası Göğüsler Neden Hassaslaşır ?

adet-donemi-sonrasi-gogusler-neden-hassaslasir

Adet başlamadan önce bir kaç gün bu durum sürebilir. Adet döneminde ise göğüslerdeki şişkinlik bazen azalır bazen ise devam eder. Bazen ise tam aksine artar. Ancak hassasiyet adet dönemi sonrasına dek kalabilir. Hatta adet bitiminden sonra göğüslerde hassasiyet bir kaç gün daha devam edebilir. Bu adet sonrası göğüslerde hassasiyet bazen o kadar fazla olur ki sutyen takmak bile adet gören kadına çok acı verebilir. Bazı kadınlar giydikleri giysiler kadar çarşaf, yorgan gibi örtülerden de rahatsız olurlar. Özellikle göğüs uçları ve göğüs halkası, tip diliyle areola en hassas bölge olarak bilinir. Kimi kadınlar bu dönemde duş alırken bile göğüslerine değen sudan rahatsız olurlar. Bu adet dönemi öncesi ve adet dönemi sonrası hassaslaşan göğüslere karşı geliştirilmiş bir ilaç ne yazık ki bulunmuyor. Ağrı kesiciler ise karın ağrısını hafifletseler de göğüs ağrısına ya da hassas oluşuna genelde etki etmezler. Bu nedenle yapılacak en iyi şey sabırla beklemektir. Bir kaç gün sonra göğüsleriniz eski haline dönecektir. Adet dönemi sonrası hassaslaşan göğüsler özellikle doğum sonrası ilk adetlerinizi gördüğünüzde daha fazla olur. Bunun emzirme nedeniyle zaten hassas olan göğüsler nedeniyle de olabileceği düşünülüyor.

Adet sonrası göğüslerde hassasiyet neden olur ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git