Adaçayının Faydaları Nelerdir ?

Adaçayının Faydaları Nelerdir ?
14 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 876 kez okundu.

Adaçayının yumuşak ve tatlı bir tadı bulunuyor. Kurutulmuş yaprakları ya da toz şeklinde aktarlardan yıl boyunca ada çayını bulabilirsiniz. adaçayı yaprakları griye dönük bir yeşil renktedir ve sivri uçlu yaprakları bulunur. Yapraklarının damarları oldukça belirgindir ve gıda olarak da sağlığa faydalı bir besindir. Hem tedavi amacı ile geçmişten beri kullanılmış hem de güzel tadı ile keyif verdiği için çay olarak içilen bir bitkidir.

Adaçayı Neye İyi Gelir ?

Bitki çayları arasında yer alan adaçayı öncelikle sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde oldukça önemlidir ve hafızayı güçlendirici bir etkisi vardır. Bunun yanında saç uzatma, terlemeyi azaltma ev enfeksiyonlardan korunma gibi pek çok faydası bulunur. Adaçayı sadece kurutulmuş yapraklarla değil taze yapraklarla da hazırlanabilir. Adaçayının yağı, konsantre ve kuvvetli olduğu için kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız önemlidir. Günde 2 çay kaşığı adaçayı üretimi günlük K vitamini ihtiyacınızın yüzde 30’unu karşılar. Bu da yaraların çabuk iyileşmesini, kemiklerin güçlenmesini ve kanın daha çabuk pıhtılaşmasını sağlar.

  • Vücudun zararlı toksinlerden arındırılmasını sağlar ve beyin fonksiyonlarının geliştirilmesinde oldukça etkilidir.
  • Karaciğeri temizler ve bronşit, astım gibi hastalıkların belirtilerini hafifletir.
  • İdrar yolu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır ve alırı terlemeyi önler.
  • Stresi azaltıcı ve sakinleştirici bir etkisi vardır.
  • Saçlarınızın beyazlamasını yavaşlatır ve hafızayı güçlendirir.
  • Menopoz sancılarının azalmasını sağlar.
  • Alzheimer’a karşı oldukça etkili bir bitkidir.
  • Kan şekerinin düşürülmesini sağlar ve ağız yaralarının tedavisinde kullanılır.
  • Sinirsel baş ağrılarının azalmasını sağlar ve safra kesesini çalıştırır.
  • Gargara suyu olarak da kullanılır ve boğaz ağrılarını hafifletir.

adaçayının yararları

Adaçayı Nasıl Hazırlanır ?

Adaçayını yapmak oldukça kolaydır. 2 çay kaşığı adaçayının üzerine kaynayan suyu dökebilir ve 5-10 dakika kadar demlenmesini bekleyebilirsiniz. Çayı tatlandırmak için zevkinize göre iki damla limon sıkabilir ya da organik bal ekleyebilirsiniz. Günde tavsiye edilen tüketilme miktarı ise 1-2 fincandır.

Adaçayının Yan Etkileri

Adaçayını hamile ve emziren kadınların çok kullanmaması gerekir. Çok tüketildiği zaman toksit etkiye neden olabilir ve 2 haftadan çok tüketilmemesi önerilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git