Acı Badem Yağı Faydaları Nelerdir ?

Acı Badem Yağı Faydaları Nelerdir ?
20 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 239 kez okundu.

İki farklı türü bulunan bir kuru yemiştir badem. Acı ve tatlı olmak üzere. Gülgiller ailesinden olup ağaçta yetişen bir besindir. Sert kabuklu ve yumuşak bir iç barındıran bu besin ayakkabı boyası yapımında, boya, krem, parfümeri vb yapımında kullanılır. Ayrıca bu kullanım alanı ikiye ayrılır. Tatlı bademin kullanış alanları ve acı bademin kullanış alanları olarak. Tatlı badem birçok açıdan insan vücuduna faydalı bir besindir fakat biz acı bademi ele alacağız. Çünkü doz miktarı sebebiyle aşırı kullanımı zehire yol açıp insan ölümüne dahi neden olabilmektedir. Fakat bu denli tehlikeli olmasına karşın çoğu alanda sürekli hayatımızda yer almaktadır. Burada mühim olan bilinçli tüketici olmaktır. Kullanacağınız ürünü tüm yönleriyle tanımanız gerekmektedir. Acı bir çekirdeği olan acı bademin çekirdeği yenmez.Genellikle yağı kullanılmaktadır. İnternette birçok sitede maske veya şifalı karışım adı altında acı badem yağı doz oranları yanlış verilmektedir. Çoğu kaynakta 10 miligram olarak belirtilen bu doz, çoğu kaynakta ise 20 miligram olarak belirtilmektedir. Bu dozlar sınır dozlardır. Eğer acı badem yağının günlük tüketim miktarı 10-20 miligram düzeyin üstüne çıkarsa bu zehir etkisi yaparak ani bir ölüme sebebiyet verebilir.

İlaç sanayisinde, kozmetikte, makyaj ürünlerinin ham maddelerinde, ayakkabı boyası yapımında, kumaş boyası yapımında, saç bakımında, kafa derisi sorunları için, seyrek kaş, bıyık ve sakal için, cilt lekeleri için, nem ihtiyacını karşılamak için vb daha birçok şey için acı badem ve acı badem yağı kullanılmaktadır. Bu esnada bir dipnot belirtmek gerekir. Piyasada bulunan acı badem sütü, acı badem kremi vb yan ürünlerin acı badem yağı veya etkileri ile uzaktan yakından alakası yoktur. Ayrıca bu yağ idrar arttırıcı, öksürük kesici, cilt germe ve yumuşatıcı olarak da oldukça başarılı bir yağdır. Şimdi tüm bu etkileri sırası ile nasıl göreceğimizi ve bu yağı nasıl uygulayabileceğimize bir bakalım.

Birçok rahatsızlığın ilacı olarak kullanılmaktadır. Acı badem kendisi kan şekerini düşürücü etki gösterdiği gibi yağı da aynı etkiyi göstermektedir. Kronik grip, nezle, koah vb rahatsızlıklar ile meydana gelen kürü öksürüğün tedavisi olarak kullanılmaktadır. Eğer içilecekse bir bardak ılık suya en fazla 3 damla damlatılarak sabah ve akşam olacak şekilde tüketilmesi uygun görülmüştür. Ayrıca idrar arttırıcı etkiye sahip olup balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Fakat en çok kullanılan alanları şeker, tansiyon, güzellik ve kozmetik olmaktadır.

Acı Badem Yağının Saça Faydaları

Saçlar bir kadın için güzelliğin en önemli unsurlarından biridir. Bu güzelliğin imza faktörüdür dahi denebilir. Fakat zaman içinde, egzoz dumanları, boya, düzleştirici, maşa, yanlış bakım kürleri, yanık ve yıpranmalar saçı iyice güçsüz kılıp dökülmesine neden olmaktadır. Her banyo esnasında 100 tel saçın dökülmesine şahitlik etmek oldukça üzücü olsa gerek. İşte bu üzüntü tablosunun olmaması için acı badem yağını güvenle kullanabilirsiniz. Her duş öncesi:

Acı Badem Yağı Saç Maskesi

  • İki tatlı kaşığı acı badem yağı
  • Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
  • İki tatlı kaşığı hakiki zeytinyağı

Peki, acı badem yağı saç maskesi nasıl hazırlanır ? Verilen malzemeleri belirtilen oranlarda karıştırın. Daha sonra bu karışımı saçlarınızın önce diplerine ve sonra da uçlarına olacak şekilde masaj yaparak iyice yedirin. Saçınızı streç film ile sarıp minimum 30 dakika bekletip durulayın. Bu işlemi yaklaşık 3 ay sürdürdüğünüzde saç dökülmesi duracak ve sağlıklı güçlü kökleri olan saçlara sahip olacaksınız. Ayrıca aynı kürü yaparak saçlarınızdaki kepeğe, pullanmaya, kızarıklıklara ve kırılmaya da çare sunmuş olacaksınız. Bir taşla 10 kuş vurmak buna dense gerek.

Acı Badem Yağı Kullanımı

  • Bir bardak suya 2 damla olacak şekilde damlatılarak günde iki defa içirilir.
  • Yetişkinlerde oluşan kabızlık, hazımsızlık, gaz ve karın ağrısı için kullanım şekli ;
  • Bir çay bardağına 2 damla damlatılarak sabah öğle akşam olacak şekilde içilmelidir.

Acı Badem Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır ?

Çocuklarda uykusuzluğa neden olup gecenin bir vakti ağlama nöbetlerine ve huzursuzluğa neden olan yegane sorundur gaz ve karın ağrısı. Bu sebepten ilk kez anne olanların bu sorun meydana geldiğinde doktor kapısını aşındırdığı çok olmuştur muhakkak. Oysaki annelerimizin evvelden beri uyguladığı bir metot vardır ağrı ve gaz için.

Daha önceden de belirttiğimiz gibi acı badem yağı dozajına dikkat edilmelidir. Hele ki konu minik bebekler ise. Uçucu bir yağ olan acı badem yağı ağır ve toksit etki yaratabilecek bir yağdır.

Acı Badem Yağı Sakal ve Bıyık İçin Kullanımı

Zamanla dökülen saçlar erkekler için sorun iken buna ek olarak ortaya seyrekleşen sakal ve bıyık eklenmektedir. Kadınlarda ise saça ek olarak kaş seyrekliği sorun olmaktadır. Saç için kullanım şekli yukarıda belirtilmektedir. Sakal, bıyık ve kaş için kullanım şekilleri ise ayrı ayrı yöntemler ile uygulanmaktadır.

1 tatlı kaşığı acı badem yağını yağı emmeyen bir bez yardımı ile sakal ve bıyık diplerine iyice nüfuz ettirin. 20 dakika bekletip yıkayın. Bu işlemi her akşam uyumadan önce mutlaka uygulayın. Yaklaşık bir ay içinde verim alacaksınız.

Acı Badem Yağı Kaş İçin Kullanımı

Kadınlar boş bir rimel kutusuna dolduracakları acı badem yağını önce kaşlarına daha sonra da kirpiklerine uygulayıp 15 dakika bekletmeli ve hemen ardından yıkanmalıdır. Her akşam yapılacak bu uygulama ile kaşlar zaman içinde gürleşecektir. Erkekler de kulak temizleme çubuğu ile acı badem yağını kaşlarına uygulayıp 15 dakika beklettikten sonra yıkayıp durulamalı. Böylelikle bir ay içinde gözle görülür bir etki yakalanacak ve tesiri görülecektir. Bu tamamen disiplinli bir uygulama mümkün.

Acı Badem Yağı Cilde Faydaları

Bazı cilt tiplerinde nadiren de olsa alerjik reaksiyonlar görülmektedir. Eğer yıpranmış, tahriş olmuş bir deriye sahipseniz, kullanımı pek önerilmez. Fakat cildinizde sarkma, lekelenme, kararma vb gibi sorunlar görülüyor ise bu yağı kullanabilirsiniz. Eşit oranda içine zeytinyağı ekleyerek cildinize masaj yaparak uygulayın. Düzenli kullanımın ardından zamanla cildinizin gerildiğini, sıkılaştığını, pürüzsüzleştiğini ve yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Bu tamamen disiplinli bir kullanıma bağlı olacaktır. Ayrıca direkt olarak deriye damlatılır ve masaj yağı olarak kullanılırsa bacaklarda selülitin, karında sarkmaların ve en önemlisi hamilelik dönemi oluşan çatlakların önüne geçebilirsiniz. Eğer yoğun çatlak, yırtık vb sorunlar oluşmuş ise bunların çözümü için de bu yağ kullanılarak cilt bakımı sağlanabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git