Acarlar Longozu – Karasu / Sakarya

Acarlar Longozu – Karasu / Sakarya

Doğa severlere yada hafta sonu kaçamağını doğada geçirmek isteyenlere alternatif olacak yerlerden biri de Sakarya’da bulunan Acarlar longoz ormanıdır. Burası ağaçların su ile dansını gelenlere sunmaktadır. İstanbul’a sadece 2.5 saat uzaklıkta olan orman, beton çölden sıkılıp nefes almak isteyenler için son derece cazip bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Langoz Ormanı Nedir?

Diğer adı subasar olan orman, ekosistem içerir. Akarsuların denize döküldükleri bölgelerde taşıdığı kum ve toprak ile bir set oluşturması sonucunda göllenme oluşmaktadır. Ekosistemde bu göl bölgelerinde oluşmaktadır. Yağışın az olduğu mevsimlerde gölün suyu çekilmekte ve longozlar özelliğini kaybetmektedir ancak yağışın bol olduğu mevsimlerde göl havzasını su basar ve tekrar eski özelliğine kavuşur. Bu orman ekosisteminin devam edebilmesi için temel koşul göl havzasındaki suyun hiçbir zaman çekilmemesi gerektiğidir. Bu sebeple bölgenin bol yağış alması gerekmektedir.

Günümüzde nadir bir oluşum gibi görünmesine rağmen dünya üzerinde her kıtada bol miktarda bulunana longoz ormanları insanlar tarafından yok edilmiştir. Bu sebeple de türü tükenmek üzeredir. Özellikle de Avrupa’da bulunan ormanlar tamamen tahrip edilmiştir.

Dünyanın en büyük longoz ormanları Amazon ve Kongo havzasında bulunmaktadır. Türkiye’de ise Avrupa’nın en büyüğü olan İğneada, Sarıkum, Kızılırmak havzası ve Acarlar Ormanları bulunmaktadır.

Geriye kalan ormanlarının yok olmaması için öncelikle su politikalarının düzenlenmesi gerekmektedir. Ekosistemleri düzenleyen en önemli etkenin su olduğu düşünülürse, akarsularda bulunan suların muhafaza edilmesi şarttır. Ayrıca çevresindeki toprakların çok verimli olması sebebi ile bu alanlarda tarım yapılmaktadır. Ne varki tarım ilaçları ekosistemi olumsuz etkilemektedir.

Özellikleri

Türkiye’nin en büyük tek parça, dünyanın ikinci büyük longoz ormanı ünvanına sahiptir.

Eni 750 metre ile 1250 metre arasında değişen ormanın uzunluğu 7.5 kilometredir. Toplam kapladığı alan 7.5 kilometre kare olan ormanın korunması açısından yürüyüş için açılan alan ise 750 metredir.

Yürüyüş için açılan alanda tahta platform bulunmaktadır. Mevsimlere göre suyun yüksekliği değiştiği için platform bazen suyun üzerinde bazen de su ile aynı hizada bulunmaktadır. Ekosistemi korumak için insan müdahalesi en aza indirilmiştir. Bu sebeple daha önceden bulunan sandal ve deniz bisikleti kiralama yerleri kapatılmıştır.

 • Tipik bir kıyı set gölü özelliği taşımaktadır. Karadeniz ile arasında ortalama olarak 20-25 metre bulunmaktadır. Bu alanı kumul setleri kaplamaktadır. Bölgenin güney kısmı ise ortalama yüksekliği 100 metre olan tepelerle çevrelenmiş bulunmaktadır.
 • Sakarya nehrinin 6 km uzağında bulunan bölgenin fazla suları Okçular deresi ile Sakarya Nehrine aktarılmaktadır.
 • Çevresinde bulunan ve genellikle güney tarafından gelen dereler ile beslenmektedir. Diğer bir özelliği de oluşumu açısından lagün özellikleri taşımasıdır.
 • Bölgenin Karadeniz ile bağlantısını kesen kumullar 50 metreye varan sırtları oluşturmaktadır. Bu sırtlar da ayrı bir ekosistemin oluşmasını sağlamaktadır.
 • Karadeniz ikliminin hakim olduğu bu bölgede ısı değişimleri olmakta ve yıllık ortalama sıcaklığı 13.6 dereceyi bulmaktadır. En soğuk ay 6 derece ortalama ile ocak ayı iken, en sıcak ay ise 21 derece ortalama ile temmuz ayı olmaktadır. Sıcaklık farklarının fazla olmaması sebebi ile mevsim geçişleri de yumuşak olmaktadır. Yıllık ortalama nem oranı %81 olurken, aldığı yağış ise yıllık olarak 998 mm olmaktadır.
 • Sulak alanlar olduğu için her ağaç türü yetişmektedir. Bu sebeple bu bölgede suyu seven meşe, kızılağaç ve dişbudak türü ağaçlar yetişmektedir. Bölgeye hakim olan ise dişbudak ağacıdır.
 • Bulunduğu coğrafi konum sebebi ile avifauna özelliğine sahiptir. Bu özelliği sebebiyle de bölgede 230’dan fazla kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. 2 göç yolu üzerinde bulunan bölge, göçmen kuşlarında kuluçka dönemini burada geçirmelerini sağlamaktadır. Ayrıca bölgeden bulunan diğer kuşlar da kışı bu bölgede geçirmektedir. Kuşların dağılışı ise mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. Sonbahar aylarında göçmen kuşların kışlama alanlarına varmadan önceki dinlenme alanlarıdır. Kış aylarında ise kuşlar genellikle Karadeniz bölgesine yakın yerlerde kümelenmektedir.
 • Ormanın sakinleri sadece kuşlar değildir. Aynı zamanda tilkiden tavşana kadar birçok hayvan türüne de ev sahipliği yapan sistemde endemik türler de bulunmaktadır. Bu endemik türlerin ortak özelliği ise suda yaşayan yada suyu seven türler olmalarıdır. Endemik türlere örnek olarak ise su menekşesi, göl soğanı ve bataklık eğreltisi verilebilir. Bataklık eğreltisi ise çocuk felcinin tedavisinde farmakolojik olarak kullanılmaktadır. 12 farklı endemik bitkisi ile endemik oranı %4.9’dur. Bu oranın Türkiye ortalamasının altında olmasının sebebi ise hem sulak alan olması hem de çevresinde çok fazla tarım yapılmasından kaynaklanmaktadır.
 • Çevresinde 8 köy bulunmaktadır. Bu yerleşimlerde bölgede bazı sorunların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu sorunların başında köylerin kirli sularının bölgeye boşaltılması ve kullanılan zirai ilaçlar bulunmaktadır. Ayrıca kaçak ağaç kesimi görülen bölgede, aşırı avlanmanın da önüne geçilmek için çalışılmaktadır.

Ne Zaman Gidilmeli?

Karadeniz iklimi hüküm sürdüğü için kışları fazla soğuk ve yazları da fazla sıcak olmamaktadır. Bunun yanında her mevsim yağışa rastlanmaktadır.

Longoz ekosisteminin en canlı olduğu zamanlar mayıs ve kasım ayları arasındadır. Sonbahardaki renk değişimini sevenler için ise ekim ve kasım ayları orman görsel bir şölen sunmaktadır. Sarının kahverenginin ve turuncunun her tonunu bu aylarda bulmak mümkündür. Kırmızıdan sarıya dönen ağaçlardan dökülen sarı yapraklar ise yürüyüş yolunda halı gibi uzanır.

İlkbahar ve yaz aylarında ise tam bir şenlik alanına dönüşmektedir. Bütün ekosistemin canlandığı bu dönemde nilüferler ise görsel bir şölen sunmaktadır.

Kökleri bataklığın tabanında olan nilüferlerin hiç kirlenmeden suyun yüzeyine çıkıp açması budistler tarafından kutsal kabul edilmektedir. Bu kutsal ve görsel şöleni görebilmeniz için ise 09.00 ile 15.00 saatleri arasında ziyaretinizi gerçekleştiremezsiniz.

Neler Yapılabilir?

Yürüyüş

Doğanın en harika yerlerinden biri olmasına rağmen alanda geçirilebilecek süre çok uzun olmamaktadır. Yürüyüş süresi ortalama olarak 20 dakika sürmektedir. Suyun üzerine inşa edilmiş olan yürütüş platformunun uzunluğu sadece 750 metre olmasına rağmen, birbirinden farklı ve özel doğa harikalarını izlemenin keyfine varabilirsiniz. Özellikle açmış nilüferlerin sunduğu güzellikler paha biçilmez. Eğer piknik yapılmayacaksa bölgede geçirilecek alan en fazla 2 saat olmaktadır. İstanbul, Ankara gibi uzak şehirlerden bölgenin eşsiz güzelliklerini görmeye gelenler için bu süre son derece az olmaktadır. Bu nedenle günün geri kalan kısmını değerlendirmek için bölgedeki diğer aktivitelerden yararlanabilir. Longoz ormanı çevresinde yapılabilecek aktiviteler ve görülebilecek diğer yerler ise şu şekilde olmaktadır.

Kafeterya

Bu eşsiz manzaranın tadını çıkarmak ve yanında da çayını yudumlamak isterseniz alanda bulunan kafeteryadan semaver sipariş edebilirsiniz.

Piknik

Piknik sevenler için de kiralayabilecekleri mangallar ve masalar bulunmaktadır. Kısacası alanda hem doğanın keyfini çıkarabilir hem de pikniğinizi yaparak gününüzü değerlendirebilirsiniz. Piknik gibi teferruatlı bir organizasyon istemeyenler de alanda bulunan kafeteryadan gözleme gibi atıştırmalıklar alabilirler.

Gezinizden bir hatıra kalmasını istiyorsanız yine alanda bulunan hediyelik eşya dükkanında kendinize ve sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Ancak birinci dereceden sit alanı olduğu unutulmamalı. Bu yüzden temizlik konusunda dikkatli olunmalı ve çevre kirletilmemelidir.

Maden Deresi

Gününüzün geri kalanını planlamak için gidebileceğiniz yerlerden birisi yine Karasu’da bulunana Maden Deresidir. 1914 yılında Fransızlar tarafından kurşun, boraks, çinko ve altın madenleri işletilmeye başlanmıştır. Daha sonrasında bu madenlerin işletilmesi durdurulmuştur. Ancak bölge Maden Deresi adı ile anılmaya devam etmektedir. Bölgedeki eski madenler ve rayların hala bulunmasının yanı sıra sık bir bitki örtüsü tarafından donatılmıştır. Doğanın insanlara bir başka armağanı olan bu bölge günü birlik geziler için uygun olmaktadır.

Huzur

Maden deresinde yapılacakların başında doğa içerisinde huzur bulmak vardır. Sık bir bitki örtüsünün hakim olduğu bölgede derin bir vadi içerisinde dere akmakta ve şelaleler bulunmaktadır.

Doğal Yemişler

Vadinin her iki tarafı kestane ve çınar ağaçları ile kaplıdır. Bölgeye ekim ve kasım aylarında gezi düzenlenirse kestane, bahar ve yaz aylarında düzenlenirse de dağ çileği yeme şansı yakalanmaktadır.

Macera

Maden Deresi vadisindeki patika takip edildiği taktirde birçok mağara girişine rastlanmaktadır. Bu mağaralar dereye de adını veren madenlerdir. Madenlerin bir kısmı kapatılmış olmasına rağmen, bazı madenler de bulunan tüneller hala açıktır. Doğa sporları sevenler için bölgede macera dolu rotalar bulunmaktadır.

Piknik

Maden deresinde yapabileceğiniz bir diğer aktivite ise pikniktir. Bölgede piknik sevenler için ayrılmış olan bir piknik alanı bulunmaktadır.

Şelale

Piknik alanının yukarısında ise 5 metre yüksekliğinde ve soğuk suları olan bir şelale bulunmaktadır. İsterseniz bu şelalenin fotoğraflarını çekebilir isterseniz de şelale tırmanışı yapabilirsiniz.

Sağlık

Maden deresinin içerisinde sindirim sistemine, cilt hastalıklarına ve sinir sistemi hastalıklarına iyi geldiği düşünülen kaplıcalar bulunmaktadır. Dört mevsim bu kaplıcalar ziyaret edilebilir.

Balıkçılık

Maden Deresinde bulunan alabalık ve sazan balıklarını da sportif olarak olta balıkçılığı ile avlanmak mümkündür.

Yeme- İçme

Bölgede alabalık yenilebilecek bir restoran bulunmaktadır. Ayrıca tercihi balık olmayanlar içinde başka bir restoran daha bulunmaktadır. Piknik yapacakların ise malzemelerini yanlarında götürmeleri gerekmektedir. Alana giriş ücreti ise arabalardan alınmaktadır.

Kamp

Bölgede kamp yapmayı sevenler için hem yıl boyunca açık olan hem de sadece yaz mevsiminde açık olan alanlar bulunmaktadır. Ayrıca tercih edenler bungolovlarda konaklayabilir.

Narköy

Ekolojik bir otel olan Narköy’de konaklayabilir, doğal yemeklerinin tadını çıkarabilir ve hatta çiftlik hayatını çalışarak yaşayabilirsiniz. Sahip olduğu modern yapısı ile şehirlilerin çiftlik hayatlarına yumuşak bir geçiş yapmaları sağlanmaktadır. Narköy’de bulunan aktiviteler ise şunlardır :

Deneyim

Doğa ile iç içe olmayı hatırlatan birbirinden farklı aktiviteler bulunmaktadır. Burada organik ürünlerin nasıl yetiştirildiğini öğrenmenin yanında, bu ürünlerden yapılan yemekler de yenilebilir.

Yemek

Tesiste sunulan yemeklerin %80’ni kendi ürettikleri mahsullerden yapılmaktadır. Üretilen bütün ürünler sertifikaya sahip olmakla birlikte, mutfaklarında ise birbirinden farklı lezzetler yaratılmaktadır. Özellikle sabah kahvaltıları son derece popülerdir.

Çiftlikte geçirilen bütün süre boyunca çay ve kahve ikramı, bitki çayları, tuzlu atıştırmalıklar ve meyve ikram edilmektedir.

Aktiviteler

Çiftlikte hayat dillere destan olan sabah kahvaltısı ile başlamaktadır. Bu sabah kahvaltısında bulunanlar sanki büyük bir ailenin fertleriymiş gibi sıcak bir ortamda kahvaltılarını etmektedir.

Ücretsiz olarak sunulan aktivitelerin arasında rehberli olarak düzenlenen orman yürüyüşleri, ürünlerin ekilmesi veya dikilmesi aktiviteleri, tohum bankası ve süt sağımı bulunmaktadır.

Çiftliğin ücretli olarak misafirlerine sunduğu aktiviteler ise sanat atölyesi, Enver Topuz ile ormanda yürüyüş dersleri, peynir ve ekmek atölyeleri, perma kültür eğitimi, kendi bahçeni kendin yap eğitimi ve takım olma aktiviteleri bulunmaktadır.

Kerpe

Eğer Narköy’ü programınıza dahil ettiyseniz o zaman Kerpe’yi de görmelisiniz. Zaten iki bölge birbirine çok yakındır. Mavi bayrağın ve ormanın buluştuğu yerlerden birisi olan Kerpe sezon içerisinde çok kalabalık olmasına rağmen özellikle mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları içerisinde tadına doyum olmayan bir yer haline gelmektedir. Bu şirin kasabada yapılacakları ise şu şekilde sıralanabilir

Dalga Sörfü

Elbette ki okyanustaki kadar büyük dalgaları iç denizlerde bulmak mümkün değildir. Diğer bir yandan neredeyse herkes acemi sörfçü olduğu için buradaki dalgalar insanları tatmin etmektedir.

Stand Up Paddle Board (SUP)

Dalga sörfüne harcayacak vakti ve enerjisi olmayanların deneyebileceği bir diğer aktivite ise SUP olmaktadır. Sörf tahtalarının üzerinde ayakta durularak yapılan bu aktivite hem öğrenmesi kolay hem de en az sörf kadar eğlencelidir.

Bisiklet Kiralama

Bu şirin kasabada yapılacak bir diğer aktivite ise, bisiklet kiralayarak ormanın içlerine doğru pedal çevirmektir. Eğlenerek spor yapmanın keyfine varabilirsiniz.

Yüzme

Burada hem özel plajlar hem de halk plajları bulunmaktadır. Üstelik hepsi mavi bayraklıdır.

Kartal Kayalıkları

Gün batımının bütün romantizmin yaşanabileceği bir yer olmaktadır. Kartal kayalıkları hem Sakarya hem de Kerpe gezisini bitirmek için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Kamp ve Piknik

Sakarya gezinizi sonlandırmak istemezseniz doğa ile iç içe bir kamp yapabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Ayrıca bu yerlerde piknik de yapılmaktadır.

Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Denizköy Mahallesi, 54500 Karasu/Sakarya

İstanbul istikametinden gelmek isteyenler, TEM otoyolunda Kandıra Gişelerini geçtikten sonra Kandıra güzergâhında yola devam etmeli, Kandıra’ya vardıktan sonra karşılaşacağınız Karasu-Kaynarca tabelalarını takip etmelisiniz. Tabelaları doğru takip ederek Karamüezzinler Köyü tabelasını görene kadar yola devam etmeli bu tabeladan sola dönerek Acarlar Longozunu bulacaksınızdır. Yol üzerinde Karasu-Kaynarca istikametinde büyük bir tabelayla Acarlar longozu yazısı görebilirsiniz. Ancak yukarıda tarif edilen yol daha kolay ve kestirme olacaktır.

 • Karasu ilçesine 16 km, Adapazarı şehir merkezine ise kuzey yönünde 58 km uzaklıktadır.
 • Bölgeye ulaşmak için birçok güzergah seçenekleri bulunmaktadır. Ulaşımı sağlayan bütün yollar ise son derece bakımlı olduğu için ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır.
 • Karasu ilçesinden toplu taşıma ile ulaşılabilir. Ancak sefer sayısı az olduğu için saatlerin bilinmesinde fayda vardır.

Acarlar Langozu Giriş Ücreti

Birinci derece sit alanı olan bu ormana giriş ücretsizdir.

Sefer saatleri

Karasu – Longoz saatleri

 • 9.20,
 • 10.30,
 • 11.30,
 • 12.30,
 • 13.30,
 • 14.30,
 • 15.30,
 • 16.30,
 • 17.30,
 • 18.30,
 • 19.30,
 • 20.30

Longoz – Karasu saatleri

 • 8.00,
 • 9.20,
 • 10.20,
 • 11.20,
 • 12.20,
 • 13.20,
 • 14.20,
 • 15.20,
 • 16.20,
 • 17.20,
 • 18.20,
 • 19.20

Yine de gidilmeden önce 0535 601 2473 numaralı telefon aranarak güncel sefer saatlerine ulaşılabilir. Özel aracı ile gitmek isteyenlerin ise öncelikle Sakarya’ya gitmesi, daha sonra ise Karasu- Kaynarca yoluna girmesi gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.