13 Maddede Kadına Şiddeti Ekrana Yansıtan Efsane Dizi Sıdıka!

13 Maddede Kadına Şiddeti Ekrana Yansıtan Efsane Dizi Sıdıka!
31 Mart 2017 tarihinde eklendi, 258 kez okundu.

Sıdıka, Atilla Atalay’ın kitaplarındaki kurgusal karakteri Sıdıka’dan yola çıkılarak hazırlanmış ve 1997 yılında Show TV‘de yayınlanmış bir dizi karakteridir. Hasibe Eren’in canlandırdığı Sıdıka, kadına şiddeti ekranlara taşımıştır. İşte ekranlara taşınan 13 madde de SIDIKA…

1. İlk andan itibaren Sıdıka’nın yaşamı dört duvara sıkıştırılır; dış dünyayla herhangi bir bağ kurmasına asla müsade edilmez!

Ataerkil toplumda kadına yapılmak istenen ve uygulanan bir durumdur. Kadın evinde otursun, kocasına hizmetçilik yapsın vs istenir. Kır dizini otur evinde, dön önüne, baban görür,duyar dayak yersin Sıdıka!!!

2. Çünkü dış dünya ailesi için kesinlikle tehlikeli bulunur! Erkek egemen sistem en iyisinin Sıdıka’nın evde oturması olduğunu söyler, peki asıl tehlike evde başlıyorsa?

Dışarısının daha güvenli olma ihtimali de vardır ama göz ardı edilebilir. Ve gerçekten dışarısı daha güvenli ise???

3. Kahkaha atması yasaktır Sıdıka’nın. Camdan kafasını çıkarması da! Okuyup öğrenmesine de kat’i surette izin verilmez, tehlikeli bulunur zira. Bunlar sonucunda her zaman tehdit edilir.

Kahkaha atarsan kötü gözle bakılabilir çünkü.

4. Aşağılanmalara, alaycı laflara, hakaretlere maruz kalır.

Her ne kadar evden dışarı hiç çıkmasa da, annesi ve ya babası tarafından sürekli hakaretlere maruz kalır. Bir kadının hem manevi hem de maddi şiddete nasıl maruz bırakıldığını gözler önüne seren efsane dizi.

5. Sadece bunlarla da kalmaz Sıdıka. Şiddet görür, dayak yer!

Eğer babanın istekleri yerine getirilmezse dayak yersin.

6. Ev içinde de olsa yaşamaktan vazgeçmek istemez. Neşelenmek, gülmek, okumak, konuşmak ister. Her daim sindirilir.

Sıdıkanın günlüğüne yazdıklarından: ‘’ sevgili günlük, bugün anneme manevi şiddet uyguladım. Naaparsaa yapsın bahar sevincimden taviz vermedim, beni sinirlendiremedi fakat kendisi çıldırdı. Bugün kötü olan her şeyi kendisiyle baş başa bıraktım, çünkü dışarıda bahar vardı. Yarın yine olacak…’’

7. Ailesinden gördüğü fiziksel ve psikolojik şiddetin yanında, ev dışarısından da ardı arkası kesilmez şekilde taciz edilir Sıdıka!

Buna karşı da kendi yöntemlerini kullanmayı iyi bilir.

8. Hayaller konu komşunun, geleneksel düzenin gözüne batar. Herhangi bir şeyi hayal etmesine asla müsade edilmez Sıdıka’nın!

Her ne kadar ev kızı gibi görünse de içinde bambaşka bir dünya barındırır. Ve bütün engellemelere rağmen asla hayal etmekten vazgeçmez.

9. Zaman zaman abisi Samim’in de baba şiddetine maruz kaldığına tanık olmuş olsak da Samim yine de imtiyazlıdır. Dışarıda bir hayatı, arkadaşları ve kendi çapında hobileri vardır. Çünkü o erkektir!

Ve babası gibi olduğunda o da kendi elinin altındakilere şiddet uygulayacağı muhtemeldir.

10. Destek beklediği annesi Safiye’ye kızsa da fazla suçlayamaz Sıdıka. Çünkü onun da bu ataerkil düzen içerisine hapsolmuş olduğunu ve aynı şiddete onun da maruz kaldığını bilir.

Her ne kadar ayrı dünyaların insanları olsalar da anne kız olarak, birbirlerinden başka sığınacak limanları yoktur. Ve Sıdıka’yı annesinden başka dinleye yoktur.

11. Sıdıka’nın hayatına biçilen rol; önce evinin kızı sonra da kocasının karısı olmaktır! Ötesi bir yaşam ailesi için pek mümkün görünmez.

Erkek egemen toplumlarında maalesef bu durum kabul görmektedir. Her ne kadar kendilerini de doğuranın bir kadın olduğunu unutsalar da….biz  kadınlar kısır günlerinde kim kiminle nerede napmış sorularına cevap aradığımız müddetçe  birilerinin ayakları altına paspas olmaya mahkumuz.

12. Yine de vazgeçmez, geri dönmez Sıdıka! Yaşamaya, gülmeye, sevmeye, hayal etmeye, konuşmaya ve mücadele etmeye devam eder.

Mücadele etmek için sebebi vardır kendince. Her ne kadar susturulmaya çalışılsa da.

13. Başlı başına bir yaşam, yaşamdan vazgeçmeme mücadelesi Sıdıka! Hayatının, haklarının, sahip olduğu ve olması mümkün her şeyin farkında olup onları kazanmak için inatçı bir duruş! Kimisini bildiğimiz, kimisini bilmediğimiz binlerce farklı hikâyenin kahramanı kadın gibi.

Hem ülkemizde hem de dünyanın dört bir yanında Sıdıka karakterine benzeyen binlerce kadın bulunmakta. Sıdıka, tüm kadınlara örnek teşkil edebilecek bir duruş. Erkek egemenliğinin altında hizmetçi gibi olmamak adına haklarına sahip olmak adına savaşan inatçı bir kişilik.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git